Debut cu dreptul, insa raman in continuare multe semne de intrebare

Editorial

Claudiu Niculescu a debutat in aceasta seara pe banca lui Dinamo, visul lui s-a indeplinit, dar nu a venit la DInamo intr-un moment foarte bun, totusi locul din clasament este apasator.

Din fericire, debutul a fost unul impotriva unei echipe mai modeste, totusi vorbim despre penultima clasata din liga secunda, Dacia Unirea Braila.

Niculescu a trimis in teren urmatorul 11: Mutiu – Delorge, D. Ciobotariu, M. Popescu, Vl. Olteanu, Hanca, R. Grigore, Sorescu, D. Nistor (cpt), Salomao, Subotic. Pe banca Esanu – I. Serban, Moldoveanu, Corbu, D. Popa, Mezague, Cooper.

Startul meciului a fost fulminant, Dinamo nu a avut deloc probleme cu Braila in startul meciului. In minutul 10 era deja 2-0 pentru Dinamo. Nistor a centrat perfect din corner in minutul 5 si Ricardo Grigore a marcat cu capul, iar la cateva minute distanta, Salomao l-a gasit excelent pe Nistor, care a dublat avantajul cu un sut superb, cu spitul. Ambii jucatori au afisat un mesaj de sustinere pentru Ionel Danciulescu, aflat in tribune langa David si conducerea dinamovista. E ca si cum nu ar fi plecat.

Un start ideal pentru Niculescu, care probabil si-a dorit un meci cat mai usor posibil, mai ales ca vineri avem un duel crucial in Liga I, cu Sepsi OSK, o contracandidata la un loc de play-off. Sepsi s-a calificat si ea in Cupa Romaniei, dar cu mare dificultate, la loviturile de departaje. Dar trebuie precizat ca ei au folosit numai rezerve.

Dinamo nu a mai fortat dupa primele minute de forta si acest lucru ne-a costat. La o gafa in apararea dinamovista, un luft al lui Popescu, Hanca a respins si el gresit, Mutiu a iesit sa respinga balonul, dar a venit peste atacant, respingan insa mingea si arbitrul a acordat eronat penalty. Mutiu a intervenit bine la penalty, a respins in bara, dar Maxin a urmarit mingea si a marcat. 2-1 pentru Dinamo in minutul 22.

Dinamo a avut o actiune buna de atac, Hanca a recuperat in fata lui Liviu Gheorghe si am avut superioritate patru contra doi, dar Subotic a pasat putin cam moale pentru Soresc, care a fost blocat in ultima secunda de fundasul advers. Oportunitate buna irosita de Dinamo. Totusi dupa golurile marcate, a fost o evolutie cam echilibrata, au fost cateva actiuni de atac nefinalizate, dar a parut ca tratam putin de sus adversarul. Sorescu revenit in primul 11 dupa o lunga pauza, a scos o lovitura libera chiar la marginea careului, dar in lateral.

Imi este si greu sa explic ce s-a intamplat in minutul 41, dupa o actiune frumoasa de atac, Dan Nistor a patruns excelent in careu a sutat/centrat spre poarta, eram pregatit sa notez 3-1, dar Daniel Subotic a avut ratarea sezonului, a reusit performanta de a suta in transversala din 2 metri (maxim). Dureroasa ratarea. Aceeasi transversala s-a opus si la lovitura de cap a lui Popescu din corner. Totusi, in continuare avem mari probleme in aparare, gafe peste gafe, se vede clar ca Niculescu are mult de lucru, sper sa nu fie o munca in zadar, are mult de tras.

Repriza a doua a inceput cu o lovitura libera la marginea careului, pe vremea lui Niculescu acele lovituri ar fi fost precum loviturile de pedeapsa, dar acele vremuri au trecut, iar Dan Nistor nu este Niculescu, iar sutul sau a fost respins in corner. Oricum, de apreciat atitudinea lui Nistor, mult mai implicat in joc, spre deosebire de evolutia de la Iasi.

Subotic si-a trecut si in repriza a doua o ocazie rarisima, Sorescu a jucat excelent o faza in flancul stang, foarte activ mijlocasul venit de la Timisoara, l-a gasit perfect pe Subotic, singur cu portarul, dar acesta a pasat mai mult cu latul dintr-o pozitie excelent, greu de explicat executia lui Subotic. A fost o sarabanda a ratarilor, Subotic a fost servant, Nistor liber in mijlocul careului i-a trimis lui Salomao, care a sutat si el peste din 6 metri.Alte motive de ingrijorare pentru Niculescu,de parca nu avea suficiente.

Hanca a vrut sa iasa si el in evidenta, Subotic a pasat foarte bine e aceasta data spre Hanca, a dat pasa exact inainte sa il prinda in offside pe mijlocasul dinamovist, care a sutat insa in portar din pozitie unu contra unu. In primele 15 minute s-a jucat la o singura poarta, am fi putut avea 5-1 cel putin la numarul ocaziilor ratate.

Dupa minutul 60 au venit si schimbarile, Popa l-a inlocuit pe Subotic, un meci pe care va dori sa il uite repede, iar Cooper in locul lui Salomao, foarte sters in aceasta seara. Popa a intrat si el rapid in hora, a ratat si el din pozitie unu contra unu, cred ca va avea cosmaruri Niculescu dupa asemenea ratari din partea atacantilor dinamovisti. Cateva secunde mai tarziu, brailenii au ramas in inferioritate numerica, chinezul Lu a fost eliminat pentru doua cartonase galbene. Sorescu a ratat si el de la marginea careului, dar a fost un sut foarte frumos, din prima, blocat de portar, Popa a reluat din prima, dar pe langa.
Nistor a trebuit sa le arate atacantilor cum trebuie sa marcheze, ramas singur, singur, acesta l-a driblat pe portar si a marcat in poarta goala, 3-1 pentru Dinamo. Totusi, in Liga I nu vom avea parte de astfel de oportunitati, sa avem atata spatiu la dispozitie, sigur nu in meciul cu Sepsi.

Ionut Serban (da, Ionut Serban) a intrat si el pe teren in minutul 75, la 3-1 are si el sansa sa bifeze cateva minute in tricoul lui Dinamo. Lucrurile s-au mai linistit dupa golul 3, nici Dinamo nu a mai fortat, preferand sa isi dozeze efortul pentru duelul de vineri. Popa si-a mai trecut in cont o ratare mare in minutul 87, nici el nu a avut mai mult noroc. Din pacate pe final de meci, Cooper ramas singur cu portarul a fost semnalizat in pozitie afara din joc, asistentul a ridicat fanionul, Sorescu a sutat in balon si a primit al doilea galben. Exces de zel din partea arbitrului, chiar nu stiu daca era cazul, dar nici pe Sorescu nu il inteleg, nu a gandit la acea faza.

Inceput cu dreptul cu Niculescu, dar care a putut observa la prima mana cat de multe dificultati avem in acest moment, are multe probleme de rezolvat intr-un timp scurt, nu exista niciun fel de timp de adaptare.