Debut cu dreptul: Dinamo ajunge in finala!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Dulaii au revenit in actiune, dupa o pauza de aproximativ 6 luni, in care echipa a trecut printr-o serie de schimbari.

Cu mai multi jucatori romani in componenta fata de ceea ce ne-am obisnuit in ultimii ani, Dinamo a debutat in noul sezon, cu o semifinala de Cupa Romaniei, partida care conta pentru sezonul 2019/2020. Era clar faptul ca urmeaza o perioada de reacomodare la efort si la ritmul de joc, chiar daca au fost stabilite o serie de partide amicale in ultimele saptamani, nimic nu se compara cu ritmul de competitie.

Dinamo a intalnit in semifinalele Cupei Romaniei, o echipa artagoasa a Bacaului, care s-a tinut aproape in prima repriza. Trebuie sa mentionez, ca a fost o prima repriza de un nivel foarte scazut, cu multe erori neprovocate, pase gresite, aruncari mult pe langa poarta din partea unor jucatori care nu ar fi ratat din asemenea pozitii in mod normal, dar era de asteptat sa nevoie de un anumit timp de reacomodare. A fost un scor foarte strans la pauza si un numar foarte mic de goluri marcate, 8-7 pentru formatia noastra.

Insa in partea a doua, usor, usor jocul a inceput sa arate din ce in ce mai bine si Dinamo a reusit sa se distanteze pe tabela si cu 10 minute inainte de final, Dinamo avea un avantaj linistitor de 5 goluri, 19-14. Dinamo s-a impus in final cu 22-17. A fost un meci bun per total, impotriva unui adversar artagos, care ne-a pus suficiente probleme.Negru a fost cel mai bun marcator cu 5 goluri, 4 goluri au marcat Bannour si Kuduz.

Pentru formatia noastra urmeaza finala chiar maine, cu invingatoarea dintre Timisoara si Dobrogea Sud. Finala se va juca de la ora 18:00, pe TVR 1.