De la vorbe, la fapte

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Răbdarea fanilor dinamoviști este pusă la încercare în această perioadă.

Finalul anului 2021 a adus un șoc în rândul suflării dinamoviste, Mircea Rednic a fost înlocuit cu Flavius Stoican, dar atunci s-a mai produs o schimbare indirectă, polul de putere pe latură sportivă a trecut în dreptul lui Iuliu Mureșan.

Practic, administratorul special al clubului și-a asumat responsabilitatea cea mai mare în plan sportiv, mai ales în ceea ce privește alcătuirea lotului condus de Flavius Stoican, astfel încât antrenorul dinamovist să aibă cât mai multe șanse să evite retrogradarea.

Este rolul pe care și l-a asumat, dar și faptul că trebuie să aducă jucători în cadrul unui lot foarte slab, care necesită multe intăriri.

Da, are nevoie de plecări de jucători, pentru a fi eliberate locuri în echipă, însă nu putem să nu fim îngrijorați de faptul că suntem încă la stadiu de discuții, propuneri, vorbe, din moment ce suntem pe data de 11 ianuarie, echipa s-a reunit de 6 zile și minusurile care erau în lot, sunt încă acolo. Meciul cu Argeș ne bate la ușă, nu pare să avem parte de noutăți până la meciul de mâine, așa cum nu se știe dacă la meciul cu Farul de sâmbătă vom avea alți jucători noi pe care să îi vedem la treabă.

Mai mult decât atât, mai avem și alte semne de întrebare, nu știm ce se întâmplă cu Iliev, Filip are situație incertă, iar Deian pare la fel ca întotdeauna, pe picior de plecare.

Înțeleg că este greu să aducem jucători acum, înțeleg că nu sunt multe opțiuni, înțeleg că se caută jucători care să fi jucat în ultimele luni, astfel încât să nu fim nevoiți să îi punem pe picioare, înțeleg că Dinamo este mai ușor de refuzat ca niciodată. Înțeleg că suntem pe locul 15 și mulți vor să evite posibila trecere în C.V. a unei retrogradări cu Dinamo. Înțeleg tot, dar nu așteptăm alibiuri, așteptăm fapte concrete, așteptăm intariri, așa cum bănuiesc că așteaptă și săracul Flavius, care probabil vrea neapărat un atacant, vrea și el un fundaș dreapta,vrea un mijlocaș de creație poate, vrea un plus de calitate.

De vorbe, propuneri, refuzuri suntem sătui, a cam venit momentul să auzim și de semnări de contracte. În caz contrar, misiunea noastră tinde să devină…imposibilă.

DINAMO-Mioveni, în direct la Radio Dinamo1948, miercuri de la 12:30!

Dinamo se pregătește de reluarea campionatului, când echipa noastră se va lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Echipa noastră ar fi trebuit să dispute un prim meci de pregătire sâmbătă, la Săftica, împotriva unei echipe de liga a treia, CS Blejoi, însă partida a fost anulată din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, iar starea gazonului nu permite disputarea unui meci.

Însă echipa noastră a programat două meciuri de pregătire împotriva unor echipe din primul eșalon, este vorba despre CS Mioveni și Farul Constanța. Partida cu Farul Constanța urmează să se joace sâmbătă, de la ora 18:00, pe stadionul ”Viitorul”, iar partida va fi transmisă în direct la Pro X. Radio Dinamo1948 va fi prezentă la Constanța și vom pregăti mai multe surprize pentru acel week-end.

Însă miercuri, de la ora 12:30, Dinamo o întâlnește pe Mioveni, în primul meci amical din 2022. Meciul se va juca pe stadionul din Buftea, iar partida va fi transmisă în direct la Radio Dinamo1948, exclusiv pe canalul de Youtube! Este cel de-al treilea meci al primei echipe, pe care îl transmitem, de când am început seria transmisiilor live.

În toamnă am transmis meciurile Buzău-Dinamo: 2-3 (1-1) și Astra-Dinamo: 1-2 (1-2). Meciul ar fi trebuit să se dispute de la ora 11:00, însă din cauza temperatorilor foarte scăzute din această perioadă, s-a decis mutarea meciului la o ora mai rezonabilă, astfel încât gazonul să nu fie înghețat la ora partidei!

Ne vom auzi miercuri, de la ora 12:30, pe canalul de Youtube, vom intra în direct cu aproximativ un sfert de oră înainte de startul partidei. Va așteptăm alături de noi!

loading...

Lasă un răspuns