AcasăStiri DinamoDe cine este nemultumit Rednic! Concluziile antrenorului dinamovist

De cine este nemultumit Rednic! Concluziile antrenorului dinamovist

Mircea Rednic e convins ca oboseala si-a spus cuvantul in jocul lui Dinamo, care a invins cu 1-0 pe terenul Politehnicii Iasi.

„Nu uitati ca am venit cu masina, am ajuns la 8 seara (n.r. joi seara). S-a simtit oboseala, dar am facut un meci inteligent si ne-am impus. A fost o victorie meritata. O prima repriza echilibrata, in care nu au fost ocazii. In a doua parte a fost mult mai bine. Ne-am aparat exact si pe contraatac am avut multe sanse de a marca.

Pacat ca nu am fost concentrati, ca nu am avut ultima pasa. E important ca am obtinut o noua victorie, e foarte necesar orice succes, in situatia noastra. Sunt multumit, dar inca mai e de munca, din punct de vedere fizic, dar si al omogenitatii”, a spus Rednic la final. Antrenorul „cainilor” l-a certat pe golgheterul Mattia Montini, pe care l-a inlocuit in minutul 74 al partidei. Italianul are noua goluri in Liga 1.

„Montini nu a fost suparat ca a fost schimbat, ar fi culmea. Eu cred ca e suparat pe evolutia lui. El in ultimele meciuri nu a fost inspirat, trebuie sa inteleaga. O sa fie concurenta mare in atac sezonul viitor. La mijloc nu am reusit sa avem o posesie mai buna, dar in fata baietii s-au miscat bine”, a mai declarat Rednic.

„Principalul” lui Dinamo l-a laudat in schimb pe capitanul Dan Nistor: „Nistor a dat golul de trei puncte, dar a si muncit foarte mult la mijlocul terenului, unde nu prea a fost ajutat. E un lider si asta se vede mereu in jocul lui”, a mai afirmat Mircea Rednic.

”Doua victorii, una inaintea zilei mele de nastere, una dupa. Fericit de victorii, de joc… prima repriza nu mi-a placut, pentru ca nu am avut posesie, circulatia mingiei si a jucatorilor nu prea a fost, nu am gasit solutii… De altfel, nici nu stiu daca ne-am creat vreo ocazie in prima repriza. Repriza a doua a fost mult mai buna, am avut cateva contraatacuri in care puteam sa inscriem al doilea gol. Cred ca e o victorie meritata. Muncita. Si sunt bucuros ca e a treia victorie. E un lucru pozitiv pentru moralul jucatorilor.

(Despre faptul ca Dinamo a rulat 45 de jucatori) Mai putin ma intereseaza. Ma intereseaza ca la finalul acestui play-out sa formez un lot cu care la anul sa ne batem la titlu. E mult, dar de-aia suntem in playout. S-au facut greseli in vara, nu mai vreau sa revin. Uitati-va la jucatorii care au plecat de la Dinamo, unde sunt si daca joaca.

Nu stam rau, dar jocul nu este cum vreau eu. Stiti cum e, important este sa castigi. In campionatul regular au fost meciuri in care am jucat bine, dar nu am reusit sa castigam. Eu ma bucur ca avem un parcurs bun, nu stiu cand am castigat ultima oara aici, la Iasi”, a declarat Mircea Rednic