De ce vor fi aduși jucători străini în perioada următoare! Cum va fi construit bugetul clubului

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de startul sezonului în liga secundă.

Am avut o vară plină de incertitudine, iar haosul a pus stăpânire multe săptămâni pe clubul nostru. Vlad Iacob este administrator special de aproximativ o săptămână și are multe lucruri de pus la punct. Acesta a fost prezent în direct la GSP Live, unde a vorbit despre situația lotului, despre transferurile pregătite, dar a intrat și în latura financiară, unde a vorbit despre buget și stadionul pe care vom evolua în sezonul următor:

,,Stabilizarea din punct de vedere financiar, sportiv, planul sportiv, orice altceva poate aștepta câteva zile, săptămâni, dar stabilizarea pe plan sportiv este prioritatea zero, pentru că perioada de transferuri este acum. Foarte mulți jucători buni și-au găsit angajamente. Piețele internaționale sunt deschise, vor veni câțiva jucători străini, cu certitudine.

La noi, perioada de transferuri este încă deschisă, dar cluburile de liga I și-au încheiat recrutarea. Sunt opțiuni bune care și-au găsit angajament deja. Sunt jucători care au fost în discuții sau în probe, nu și-au dorit să fie cu adevărat la Dinamo. Nu vreau să comentez despre Marc sau individual, dacă își dorea să rămână, cred că putea rămâne.

,,Identitatea unui club nu este legată de o structura corporativă, transcede aceste lucruri și este dată de suporteri”

,,Un buget de promovare este de 2-2,5 milioane de euro. Din parteneriate comerciali poți scoate bani mulți, vom avea sponsor principal, voi semna contractul chiar astăzi. Dinamo poate strânge din parteneriate comerciale în jur de 7-800 000 de euro. Restul de bani vin ticketing, abonamente, produse cu însemnele clubului. Din zona de marketing, depindem de multe elemente, de stadionul pe care vom evolua.

Am o promisiune informală de la cabinetul domnului ministru al Sportului că vom evolua pe Arcul de Triumf. Sper să reușim să formalizăm asta cât mai repede și să jucăm acolo primul meci acasă din noul sezon. Are o capacitate în jur de 8.500 de locuri, un stadion OK pentru Liga 2.

Experiența la meci pe Arcul de Triumf este fantastică. Am participat la meciul de rugby de pregătire dintre România și Italia și pot spune că stadionul este absolut superb, chiar dacă nu este foarte mare. Atmosfera va fi fantastică, tribunele sunt extrem de aproape de teren, iar experiența de vizionare a meciului va fi foarte, foarte bună.

Spun că media de spectatori va crește semnificativ. Există foarte mulți dinamoviști, am putut vedea asta la meciul de baraj cu U Cluj”

,,Fanii sunt direct și indirect sursă de finanțare a clubului, fie că se uită la meciuri, fie că sunt membri DDB, că își cumpără tricouri, abonamente”

loading...

Lasă un răspuns