De ce partida cu Clinceni este una cruciala in lupta pentru salvare

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo trebuie sa mearga astazi la Clinceni cu un singur gand, cu un singur obiectiv: VICTORIA!

Dupa victoria Iasiului astazi in fata lui Sepsi, situatia noastra poate deveni dramatica. Clasamentul este rupt in doua, sunt patru echipe care par ca nu au emotii in privinta retrogradarii (cel putin pana acum) si patru echipe care sunt implicate direct in aceasta lupta.

In aceasta dupa-amiaza, la Iasi, echipa lui Mircea Rednic s-a impus cu 3-1 in fata lui Sepsi OSK si trupa lui Rednic are in acest moment patru puncte avans fata de formatia noastra (au si trei meciuri avans), dar daca nu reusim sa castigam astazi si vom fi din nou invinsi, devine greu de crezut ca echipa noastra poate sa isi revina dintr-o data si sa lege o serie de meciuri castigatoare in conditiile actuale.

Practic, meciul din aceasta dupa-amiaza devine o prima finala pentru salvarea de la retrogradare pentru formatia noastra, este un test extrem de important, unul pe care baietii nostri nu au voie sa il pice. Nu am mentionat nimic de duelul dintre Chindia si Hermannstadt, in cazul in care sibienii inving, atunci se pot distanta si ei foarte mult de Dinamo si misiunea noastra tinde sa devina una imposibila. Asadar, obligatoriu trebuie sa castigam astazi!

„UITATI-VA CE TRICOURI PURTATI!”

Inainte de meciul de la Ovidiu, fanii dinamovisti au fost la hotelul unde erau cazati jucatorii pentru a le transmite un mesaj de incurajare. A fost un moment exceptional, pe care nu ai cum sa il mai vezi in Liga I, suporterii ultimei clasate sa mearga in numar mare pentru a-i incuraja pe jucatori, sa le transmita un mesaj de sustinere. Acum eu nu stiu cat de mult au inteles din mesajul fanilor, la Constanta am pierdut, dar mesajul transmis a fost unul de lupta pana la capat, astazi, maine si poimaine.

La un moment dat jucatorilor li s-a spus sa se uite ce tricou poarta, sa inteleaga importanta lui, istoria lui Dinamo este in joc pana la urma. Si culmea, doar jucatorii pot scoate echipa din aceasta situatie. Ei sunt in teren, altii nu pot veni, doar ei pot parasi ultimul loc si sa salveze Dinamo de la retrogradare. Nu vor primi aplauze si urale pentru asta, dar ne vor scapa de spectrul falimentului, am mai spus si cu alte ocazii, retrogradarea pentru noi poate insemna condamnarea la faliment.

Inainte de meciul cu Fcsb spuneam ca este in primul rand un test de caracter, unul pe care l-au picat lamentabil. Cu Voluntari a fost mai bine, dar Filip a tinut mortis sa termine sezonul mai repede. Cu Viitorul a fost un plus, dar insuficient pentru a putea obtine macar un punct. Astazi nu trebuie sa mai vedem Dinamo inca o data invinsa, astazi jucatorii trebuie sa plece de la ideea ca vor castiga.

Dupa meciul de la Viitorul, erau foarte increzatori in sansele echipei in continuare, promiteau ca vor scoate echipa din aceasta situatie. Vreau sa vad astazi ca se tin de promisiune si vom reusi sa obtinem victoria atat de necesara.

ALEXANDRU RAUTA“Parerea mea ca acum incepem sa ne revenim usor, usor. Nu a fost usor, am trecut printr-o perioada foarte, foarte grea, dar nu avem scuze. Parerea mea ca noi crestem de la meci la meci. Am facut un joc bun. Cred ca nicio echipa, la Viitorul acasa, nu i-a presat cum i-am presat noi in a doua repriza. Si eu cred ca de la meci la meci crestem.

Au fost momente grele la inceputul sezonului, am continuat cu momente grele, iar acum se pare ca toate se rasfrang asupra noastra. Dar e doar vina noastra, noi jucam in teren, noi suntem partizanii si noi trebuie sa o scoatem la capat. Eu zic ca, de la meciul viitor, nu vom mai pierde pana la sfarsit nicio partida”

loading...

Lasă un răspuns