AcasăStiri DinamoDe ce nu va avea Fabbrini câștig de cauză

De ce nu va avea Fabbrini câștig de cauză

Diego Fabbrini a plecat de la Dinamo în mod oficial.

După despărțirea de echipa noastră, impresarul jucătorului, Florin Manea, amenință că va merge la FIFA și Fabbrini vrea să obțină banii pe tot contractul, aproximativ 400 000 de euro.

„Despărțirea s-a făcut unilateral. Mă așteptam. Lui nu i s-a propus nimic, dar jucătorul a depus memoriu înainte de intrarea în insolvență. Eu am înțeles că dacă depui după insolvență ar fi mai greu, dar dacă depui înainte de intrarea în insolvență ar fi mai ușor. În orice caz, eu cred că o să câștige la FIFA”, declara Manea.

Administratorul judiciar al lui Dinamo a explicat situatia:Nemec, Puljic, Fabbrini. Celor 3 le-am denunțat contractele conform legii insolvenței. În privința lui Achim am semnat rezilierea de comun acord. Ne-am despărțit de Achim în termeni amiabili.

Ceilalți trei jucători vor încerca să-și valorifice drepturile. S-a deschis procedura insolvenței. Drepturile dinaintea insolvenței este foarte clar ce se întâmplă cu ele. Fiecare poate să se ducă unde dorește, șansele să reușească sunt foarte mici.

Nu cred că vor putea obține ce își propunerea domnul Florin Manea. Mai există o speță de la CFR exact pe așa ceva. Unul dintre jucătorii care au obținut la FIFA o hotărâre, a fost apelul la TAS de la CFR și TAS a dat dreptate clubului.

Se îngheață datoriile până la data deschiderii insolvenței. Nimic nu mai poate fi adăugat creanței cu care a fost surprinsă societatea la data deschiderii procedurii.

Va trebui să avem un tabel de creditori. În perioada de observație suntem acum, apoi se poate deschidere o plan de reorganizare”, a spus Răzvan Zăvăleanu la Digisport.

FIFA respectă legislația națională

FIFA a avut de a face cu o situație similară celei prin care trece Fabbrini. În 2019, forul internațional a oferit un răspuns fără echivoc în disputa dintre croatul Gordan Bunoza și clubul CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu.

FIFA a transmis că fotbalistul poate primi doar banii pe care clubul îi datora înainte de intrarea în insolvență. În acel moment, secretarul general al forului a insistat pe detaliu conform căruia Comisia de Disciplină a FIFA nu poate trece peste legislația națională.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare