AcasăStiri DinamoDe ce nu a fost nici măcar pe bancă Filip Dujmovic

De ce nu a fost nici măcar pe bancă Filip Dujmovic

Dinamo nu a reușit să obțînă nici măcar un punct din deplasarea de la Iași.

A fost o înfrângere dureroasă, care ne afectează serios șansele la ocuparea unui loc în primele 6, pe lângă faptul că avem nevoie de victorii pe linie în ultimele 4 meciuri rămase de jucat din sezonul regular, prima fiind chiar la Brașov, sâmbătă, suntem și la mâna rezultatelor indirecte, care trebuie să fie în favoarea noastră.

Din păcate, Dinamo nu s-a putut baza pe Dani Iglesias la ultimul meci, mijlocașul spaniol fiind accidentat în partida amicală de la Buzău, încheiată la egalitate, 2-2, accidentarea fiind mai serioasă decât se credea inițial, rămâne de văzut dacă va putea evolua cu Brașov până la urmă, să fie recuperat.

Tot din motive medicale portarul Filip Dujmovic nu a fost nici măcar pe banca de rezerve cu Iași, așa cum s-a întâmplat și în meciul amical cu Buzău. Ovidiu Burcă nici avea altă variantă pentru postul U19 în afară de portarul Oncescu, asta deoarece portarul Ștefan Fara a demonstrat că nu este un jucător pe care Dinamo se poate baza în momentul de față.

Denis Oncescu nu a avut niciun fel de vină la golul primit, dar problema jucătorului U19 trebuie rezolvată în iarnă, deoarece riscăm să îl pierdem pe Filip Dujmovic, care nu poate accepta statutul de jucător rezervă în liga secundă. Portarul bosniac s-a accidentat în pauză competițională după partida cu Dumbrăvița, accidentarea fiind în zona umerilor. Vom afla mai multe detalii despre starea medicală a jucătorilor pe parcursul săptămânii.

„Nu sunt supărat că am pierdut, ci că n-am fost agresivi în apărare, ne-au lipsit personalitatea și luciditatea în atac. Nu trebuia să arătăm așa! Am mers pe sârmă de când am venit aici. Nu poți să construiești ceva durabil în două luni, după ce alții au distrus atâția ani! Am putea face față la presiune, cu bugetul Iașului, cu lotul Iașului.

Mergem la Brașov să câștigăm, ne batem până la capăt pentru play-off. N-avem însă cum să creștem în fotbalul românesc cu trageri de timp, mingea în tribune, cu jucătorii pe jos. Mă așteptam la 10-15 minute de prelungiri, ca la Mondiale. S-au dat cinci, din care s-au jucat două. S-a simțit că ne-au lipsit Iglesias, Dujmovic, Bordușanu”, a spus Ovidiu Burcă la finalul partidei.

„Pentru toată lumea e ciudat să vezi Dinamo aici, e prima dată în istorie, dar asta e, să nu mai vorbim prea mult de ceea ce s-a întâmplat anul trecut, trebuie să găsim soluții să revenim. Se joacă până în ultima etapă.

Am întâlnit o echipă mai agresivă, știam asta, ne-au lipsit claritatea, personalitatea, luciditatea. Trebuie să tragem concluzii, dar la cald, e o echipă bună, care a avut foarte mult timp să pregătească acest an.” Ovidiu Burcă.

„Cât timp avem șanse matematice, vom lupta, vom continua să credem. Trebuie să abordăm fiecare meci ca pe o finală. Suntem și la mâna rezultatelor, nu mai depindem doar de noi. Trebuie să ne câștigăm toate meciurile, șanse sunt, trebuie să credem și să ne jucăm șansa până la capăt”. Vlad Iacob