De ce ar fi dispus Contra sa renunte la Dan Nistor

Stiri Dinamo

Scris de:

 Cu siguranță posibila mutare a lui Dan Nistor de la Dinamo a născut multe discuții. Mulți fani nu sunt de acord cu plecarea mijlocașului de 29 de ani.  

 Totuși, deși inițial se credea că nu Cosmin Contra își dorește această mutare, declarațiile oferite de antrenorul echipei noastre, cât și de Adrian Mutu, sugerează faptul că antrenorul echipei noastre este dispus să renunțe la Nistor, pentru a fi adus Nascimento, un mijlocaș de profilul căutat. Filipe Nascimento poate înlocui golul lăsat de plecarea lui Antun Palic.

Se pare că se încearcă o justificare pentru plecarea lui Nistor. Digisport vine cu o informație interesantă, preluată de la surse din cadrul clubului. Un motiv pentru care Contra nu-l apreciază este acela că nu-i respectă indicațiile. Și, chiar dacă de cele mai multe ori reușește să nu gresească, ba chiar să obtină maximum din anumite faze datorită calitătilor avute, antrenorul se teme că la un moment dat va greși grav. „Îi recunoaște valoarea, realmente e conștient de ea, dar pentru Cosmin contează mai mult grupul decât un nume, indiferent care este acela”, a confirmat pentru Digi Sport o sursă din cadrul clubului.

Trebuie precizat că Nistor a fost trecut pe banca de rezerve în startul play-offului, din cauza evoluțiilor mai puțin convingătoare, dar ulterior a fost mult mai util echipei și a revenit în formula de start.

Până la urmă, Contra este cel mai în măsură să judece de ce are nevoie, dacă Nascimento este jucătorul considerat că fiind înlocuitor pentru Palic, putem să-i respectăm decizia lui Contra, chiar dacă l-am apreciat pe Nistor și evoluțiile sale.

loading...

Lasă un răspuns