De ce a schimbat Uhrin sistemul! Ce spune despre următoarele meciuri

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dusan Uhrin a surprins la meciul de ieri, când a trimis în teren o formulă de joc inedită, pe care cehul nu a mai folosit-o la Dinamo.

Echipa noastră a folosit 3 fundași centrali, dar dacă lui Multescu și Gane nu le-a ieșit, de data asta a funcționat pentru antrenorul ceh, care obține prima victorie de la revenirea la Dinamo:

“Atmosfera e mai bună acum, mă bucur pentru jucători acum, pentru a nu castiga timp de 3 luni, e foarte greu să îți revii. Mă bucur acum, dar peste două zile avem încă un meci și nu avem timp să respirăm, nu avem timp aproape de nimic în momentul de față.

Mesajul meu pentru jucători nu a existat la final, trebuie să ne vedem de muncă, ne-am bucurat, dar ne gândim la meciul de la Ovidiu, apoi la Iași. O victorie pentru noi nu este suficientă, avem nevoie de mai multe. E presiune înainte de fiecare meci, chiar și eu sunt sub presiune, nu am fost fericit cu ultimele două înfrângeri, trebuie să avem și puțină șansă. Am avut la Esanu, că se putea face 1-1 la acea ocazie,  dar am avut 15 cornere și am făcut tot ce a depins de noi.

Mă bucur pentru ei, pentru Nemec, că aleargă 90 de minute, a fost greu să joace împotriva lui Tamas și Armas, e foarte complicat să ajungi în poziție de finalizare. Bejan a jucat bine, nu a comis erori. Am schimbat sistemul pentru că nu am fost mulțumit de linia de 4 fundași, dar este posibil să schimb sistemul din nou pentru meciul următor. 

Voluntari a jucat cu 2 atacanți, Viitorul joacă într-un sistem cu 3, unul avansat și două extreme. Nu avem prea mult puncte, trebuie să ne gândim la fiecare meci la victorie, sper că vom avea răbdare și vom juca bine, trebuie să ne concentrăm la cele mai mici detalii, am comis greșeli mici care au dus la goluri ușor încasate. ” a spus Uhrin la conferința de presă.

Program infernal: Când se joacă meciul cu Hermannstadt

Dinamo nu are timp să se bucure de succesul cu Voluntari, deoarece avem o serie infernală de meciuri din trei în trei zile.

Odată cu meciul dintre Dinamo și Voluntari, câștigat din fericire de către echipa noastră cu 2-0, a luat sfârșit și runda cu numărul 4 din play-out.

O rundă care a adus victoria atât de așteptată pentru echipa noastră, care nu mai câștigase un meci din luna ianuarie, 31 ianuarie mai exact, când învingeam în deplasare pe UTA Arad. A venit un succes atât de așteptat, nu am cum să zic la momentul potrivit, pentru că aveam nevoie de aceste puncte cu mult timp în urmă, dar măcar nu pot spune că au venit prea târziu.

Am câștigat ieri și ne-am apropiat la 5 puncte de locul care asigură prezența în Liga I și în sezonul următor, suntem momentan doar pe loc de baraj, însă avem multe meciuri de jucat într-un timp foarte scurt.

Dinamo se deplasează duminică la Viitorul, chiar în ziua de Paști, într-un duel care ne va spune dacă vom putea lupta pentru un loc care asigura prezența direct în Liga I, ori ne rămâne doar barajul. Miercuri mergem la Iași, avem așadar două deplasări consecutive. LPF a anunțat programul rundei cu numărul 7, în care Dinamo va întâlni pe Hermannstadt, echipa aflată la două puncte sub noi în clasament. Meciul se va disputa pe stadionul Ștefan cel Mare, sâmbătă. Mai jos aveți programul complet al rundei cu numărul 7:

Sâmbătă, 8 mai

Ora 13.30 Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu

Ora 21.15 Dinamo 1948  – FC Hermannstadt

Duminică, 9 mai

Ora 14.00 UTA Arad –  Politehnica Iași

Ora 16.30 Viitorul Constanța – FC Argeș

Ora 19.00 Universitatea Craiova – FC Botoșani

Luni, 10 mai

Ora 16.45 FC Voluntari – Chindia Târgoviște

Ora 19.00 CFR 1907 Cluj – Sepsi OSK Sf. Gheorghe

Ora 21.30 FCSB – Academica Clinceni

loading...

Lasă un răspuns