David POPOVICI – campion european în proba de 200 de metri liber

CS DinamoStiri Dinamo

David POPOVICI – campion european în proba de 200 de metri liber cu nou record național!

David Popovici (CS Dinamo) aduce României primul AUR la Europenele în bazin de 25 de metri de la Kazan (Rusia). David a câștigat proba de 200 de metri liber cu 1:42,12!!!

Noul campion european al probei!
Bravo, David! Felicitări Adrian Rădulescu!!!

ALTE REZULTATE: Robert Glință și David Popovici s-au calificat în această dimineață în semifinalele probei de 100 de metri liber la Campionatul European în bazin de 25 de metri de la Kazan (Rusia)!
Robert Glință – 46,74 (al șaselea timp)

David Popovici – 47,30 (al 11-lea timp)
Ambii au resurse pentru mai mult!

„Rezultat fabulos pentru sportul românesc și pentru înotul din țara noastră. La doar 17 ani, David Popovici a devenit campion european de seniori în bazin scurt (25 m). Sâmbătă seara, sportivul român a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, cu timpul de 1:42.12 min – nou record național la 17, 18 și +19 ani!

Este prima medalie pentru David la această competiție și a treia pentru delegația României, care a mai cucerit un argint și un bronz prin Robert Glință, la 100 m spate și 50 m spate. În finala de 200 m liber, David a fost urmat de olandezii Luc Kroon (1:42.20) și Stan Pijnenburg (1:42.51). Puțin mai târziu, de la ora 19.09, ora României, Robert Glință și David Popovici vor concura în semifinale la 100 m liber! Felicitări David! Hai România!” – Federația Română de Natație și Pentatlon Modern

HANDBAL. Un nou trofeu pentru antrenorul Xavier Pascual!

Antrenorul echipei de handbal Dinamo, Xavier Pascual, a fost onorat ieri în Spania. Federația iberică a profitat de prezența valorosului tehnician la Aviles, pentru meciurile amicale dintre naționalele Spaniei și României, și i-a acordat lui Xavier Pascual placheta pentru ”Cel mai valoros antrenor din Liga Sacyr ASOBAL – sezonul 2020-2021”.
Xavier Pascual a câștigat anul trecut tot ce se putea câștiga: EHF Champions League, titlul național, cupa Spaniei, Supercupa Spaniei, Cupa Regelui.

„De ce să nu lăsăm să intre oamenii care s-au vaccinat?”