Dario pregătit de derby! ,,Vom încerca să scriem încă o pagină importantă”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo este pregătită de meciul cu Fcsb de mâine seară, de pe Arena Națională.

Față de acum două săptămâni, Dinamo este o echipă cu mult schimbată, cu mai multă experiență în cadrul lotului, însă cu jucători care trebuie să se integreze pe parcurs. Meciul se anunță a fi unul cu o asistență foarte mare, iar Dario se bazează pe jucătorii care au mai trecut prin derby-uri.

,,Știm că este o partidă foarte importantă, diferită de celelalte, chiar dacă punctele sunt aceleași, trei puncte. Ne pregătim ca să dăm ce e mai bun din noi. Și Fcsb a schimbat mult în cadrul echipei, va fi un meci de văzut cu adevărat.

Când ești parte dintr-un proiect, trebuie să fii 360 de grade, când avem ocazia să constribuim cu ceva, în funcție de posibilitate, avem obligația să o facem.

În mod sigur, unii dintre ei vor, alții deocamdată nu, pentru că încă nu sunt din punct de vedere fizic la un nivel optim. In mod special pentru un meci ca acesta, foarte important.

E adevărat că întâlnim un adversar puternic, în clasament nu este oglindită realitatea în ceea ce privește valoarea adversarului. Considerăm că și noi suntem în aceeași situația, nu arată clasamentul unde am fi putut fi cu câteva puncte în plus, fiecare meci are o istorie diferită. Vedem ce va fi mâine, vom încerca să scriem încă o pagină importantă în istoria clubului nostru.

Pentru a avea rezultate și pentru a atinge obiectivele în fotbal, ai nevoie de trei elemente fundamental, calitatea jucătorilor, organizarea și disponibiilitatea lor de a se sacrifica pentru un proiect. Chiar dacă trecem printr-un moment dificil, nu stăm să ne gândim la bani, în momentul asta ne interesează să facem cât mai multe puncte, mai puțîn ne gândim la bani.

Avem o echipă care are foarte multă calitate individual, asta ne liniștește cât de cât. E adevărat că vor fi jucători din primul minut pentru care va fi primul meci din acest sezon. Nu ne așteptăm să vedem acel 100%, dar sunt sigur că va fi o contribuție importantă, o să vedem un salt în ceea ce privește calitatea.

Ambele echipe s-au schimat, transformat, vom vedea care va fi situația și realitatea. Nu putem știi acum, în fotbal e greu să faci pronosticuri. Una este ce vedem pe hârtie, unde sunt scrise anumite lucruri, altceva ce vedem pe teren.

Nu avem nicio îndoială că suporterii noștri vor susține în mod puternic echipa noastră, pentru ei, simțim și mai mult responsaibilitatea și trebuie să dăm totul, 101%.

 

Un lucru ceea ce se vede in afară, altceva ce este înăuntrul meu, încerc să transmit liniște jucătorilor, relaxare, sunt întotdeauna niște avantaje. Cu atât mai mult, când avem de-a face cu o echipă foarte tânără, jucători tineri, care reprezintă un club atât de important. Trebuie să fim atenți cum gestionăm cât mai bine această presiune, este destul de multă pe ei, dar și în privința asta, au fost greșeli și din partea mea. Dar câștigăm experiență, este o experiență nouă, una deosebită” a declarat Dario in cadrul conferintei.

Budescu sau Keseru, care este cel mai mare pericol pentru Dinamo: ,,Sunt jucători de calitate, la fel cum sunt și ai noștri, nu există un singur pericol. Trebuie să ne gândim la noi înșine, să construim meciul, dar e clar că avem sub lupa calitatea adversarului, dar ce cred eu că adversarul ar trebui să fie îngrijorat.

Cum sunt tinerii înainte de meci: ,,E bine că sunt liniștiți tinerii, au venit la echipa jucători cu ceva experiență, care au trăit deja câteva derby-uri, ei le transmit și celor tineri, mai multă liniște. Până la urmă, nu mergem la război, mergem la un meci de fotbal, trebuei să avem entuziasm și încrederea potrivită”.

,,E clar că este o situație cu totul diferită, echipa este una cu totul diferită, e foarte greu de făcut o comparație între cele două momente istorie, e adevărat în acest mandat, eu sunt cel care simte mai multă presiune. Dar nu presiune din partea cuiva, e vorba de o formă de responsabilitate”.

Faptul ca purta tricoul DDB cu numele suporterilor ,,Este vorba de un tricou pe care îl port, față de care trebuie să arătăm un mare respect. Dincolo de căldură și toate emoțiile pozitive pe care le transmit jucătorilor, e vorba de faptul că au fost într-un mod extraordinar protagonstii unui act unic în lume. Dacă încă mai vorbim de un derby, este datorită acestui proiect DDB. Așa că am un mare respect și mare recunoștință, când avem posibiltitatea să o facem, în funcție de posibilitatea noastre, trebuie să facem cu toții. Eu consider că acest proiect va fi copiat în alte colțuri ale lumii.

loading...

Lasă un răspuns