AcasăStiri DinamoCuvinte superbe din partea lui Palic: ,, Un privilegiu''

Cuvinte superbe din partea lui Palic: ,, Un privilegiu”

Meciul din această seară dintre Dinamo și Argeș reprezintă un nou prilej că Antun Palic să evolueze din nou împotriva lui Dinamo, echipa la care a evoluat pentru prima dată în Liga I.

În 2015, Mircea Rednic aducea un playmaker la Dinamo, un jucător care trecut în C.V. pe Dinamo Zagreb, dar despre care știam destul de puține lucruri.

Însă între 2015 și 2017, Antun Palic a fost un jucător decisiv, care s-a remarcat prin golurile marcate, dar și prin assisturi. Aflat aproape de final de carieră, Antun Palic (33 de ani) evoluează pentru FC Argeș și va fi un nou duel împotriva echipei antrenate de Rednic, cel care l-a adus în România:

,,Am emoții, e clar, chiar dacă am mai jucat împotriva „câinilor”. Am petrecut doi ani și ceva în Ștefan cel Mare, momente frumoase în mare parte, o bucată de viață. Dar în carieră vin și astfel de momente, când trebuie să fii profesionist și să vezi doar interesul echipei tale.

Noi am sosit la București cu un lot numeros, mereu se schimbă formulele. Obiectivul nostru este continuăm cât mai mult în Cupă, să ajungem cât mai sus în Liga 1. Putem spune că FC Argeș este favorită. Cred că da, așa este! Având în vedere situația de acum a celor două formații, noi avem opt meciuri fără înfrângere începând de la acel 2-0 cu Dinamo în Ștefan cel Mare. Avem trupă tare!”, a declarat Palic pentru GSP.

Palic și-a adus aminte de momentele frumoase petrecute la Dinamo: ,,Pot zice că un astfel de moment este acea seară pe ploaie, când am învins în derby-ul cu FCSB, din Ștefan cel Mare, când am și marcat împotriva rivalilor. Apoi, când am câștigat Cupa Ligii în 2017. Puteam și mai mult, să luăm campionatul, când am încheiat sezonul pe locul 3. Am fost aproape de titlu, iar dacă am fi luat atunci trofeul, probabil că alta ar fi fost soarta lui Dinamo”

Ce a însemnat să joace pentru Dinamo: ,,Un privilegiu. Am fost la un club mare și m-am simțit apreciat, iubit de către suporteri, la o grupare istorică. Dinamo rămâne un nume mare pentru România, iar eu sunt mândru că am purtat emblema „câinilor roșii”.

9 goluri și 24 de assisturi a reușit croatul pentru Dinamo, în 84 de meciuri

3 goluri și două assisturi a contabilizat Antun în echipamentul piteștenilor, în 32 de partide

Programul RD1948 în ziua meciului DINAMO-Argeș

Astăzi este zi de meci și avem, așa cum v-ați obișnuit, ave un program special la Radio Dinamo1948!

Am început ziua așa cum facem de fiecare dată, de luni până vineri, de la ora 09:00, cu Matinalul Radio Dinamo1948. Însă avem program cu mai multe emisiuni la Radio Dinamo1948. Diseară, de la ora 20:00, vom avea Avancronica partidei Dinamo-Argeș, în care vom discuta despre primul 11 trimis în teren de antrenorul Mircea Rednic, dar și despre ultimele informații înainte de meci.

La finalul partidei, care sperăm să aducă o calificare pentru echipa noastră, Ionuț va intra în direct pentru Analiza partidei, doar pe canalul de Youtube Radio Dinamo1948.

Tot în această seară, târziu în noapte, după finalul partidei, vom difuza pe canalul nostru de Youtube, conferința de presă susținută de Mircea Rednic, la finalul partidei! Totodată, așa cum v-ați obișnuit, colega noastră Alexandra Soigan va face poze la meci și albumul foto va fi postat pe pagina de facebook.

Colegii noștri de la Dinamo București Esports au astăzi încă două meciuri, de la ora 22:15, cu Academica Clinceni și Gaz Metan Mediaș. Aseară au fost probleme tehnice care nu le-au permis lor să transmită live meciul pe pagina noastră de facebook, dar în această seară sperăm să nu mai fie probleme și să puteți urmări meciurile pe pagina noastră de facebook, live sau înregistrat. Le ținem pumnii și lor!

Sperăm în calificare, sperăm într-un nou meci bun al formației noastre!

HAI DINAMO!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare