AcasăStiri DinamoCum se simte Irobiso la Dinamo! ,,Sunt foarte pregătit să marchez''

Cum se simte Irobiso la Dinamo! ,,Sunt foarte pregătit să marchez”

Christian Irobiso este ultimul jucător transferat de Dinamo, iar noul atacant al echipei este pregătit să joace în fața propriilor suporteri.

Irobiso a debutat deja în meciul cu Rapid și mâine după-amiază s-ar putea să îl vedem la treabă și în partida cu Sepsi. Înainte de meci, Irobiso a oferit un interviu pentru pagina oficială de facebook a clubului Dinamo:

,,Sunt foarte fericit că am venit la Dinamo, am venit la o echipă foarte mare din România, dar nu doar de aici, dar și din afara României. În mod clar mă simt foarte bine aici.

Ce știa despre Dinamo înainte de a veni: ,,Este un club cu o istorie importantă, este un club mare și important”

Cum a fost să joace împotriva lui Dinamo, pe vremea când evolua pentru Gaz Metan Mediaș: ,,A fost un sentiment grozav, fanii, felul în care susțin echipa, chiar și situația grea în care ne aflăm, este foarte important pentru jucători. Am văzut și am simțit asta, când au venit la Mediaș.

Cum vom reuși să salvăm acest sezon: ,,Ce are nevoie Dinamo în momentul de față, este să câștige meciuri, atât. Și chiar cred că vom reuși acest lucru. Nu veneam aici dacă nu credeam asta.

,,Sunt foarte pregătit să marchez, foarte, foarte pregătit. Și știu că va veni golul, știu că se va întâmpla asta” 

Cum se simte printre noii colegi: ,,Sunt oameni foarte de treabă, se poartă foarte frumos cu mine, toți încearcă să fie prietenoși. Simt că m-am integrat în sistem, iar asta este foarte important pentru mine” a declarat Irobiso.

Mesajul transmis fanilor dinamoviști: ,,Vreau să le spun fanilor să aibă încredere în noi, la sfârșitul sezonului vom zâmbi cu toți. Și vreau să mai spun, ”Hai Dinamo”!

Probleme întâmpinate de Uhrin! Ce își propune în această perioadă

Dinamo se pregătește de duelul cu Sepsi Sf. Gheorghe de mâine după-amiază, pe stadionul Dinamo.

O partidă foarte grea, dar și foarte importantă pentru echipa noastră, care trece printr-o perioadă grea, Dinamo are o singură victorie în 2022, cea obținută cu Gaz Metan Mediaș și situația în clasament este foarte complicată. Chiar dacă locul de baraj pare asigurat, Dinamo trebuie să fie pregătit pentru un duel la baraj, după cum declară și Dusan Uhrin.

Antrenorul lui Dinamo a prefațat duelul cu Sepsi de mâine după-amiază, în cadrul conferinței de presă, organizată la stadionul Dinamo:

,,Fiecare meci este complicat pentru noi, Sepsi are o echipă foarte bună, cu atacanți foarte buni, Ștefănescu, Tudorie, în ultimele meciuri au marcat multe goluri și trebuie să fim atenți, concentrați în apărare. Nu îmi place să vorbesc despre erorile comise, pentru că în fiecare meci se întâmplă câte ceva, trebuie să le reparăm, să avem mai multă încredere. Jucătorii noștri nu au obișnuința de a câstiga, este foarte complicat, nu vreau să ne obișnuim cu înfrângerile. Fiecare meci este complicat și important pentru noi.

Sepsi este favorită, au multe puncte în fața noastră, joacă un fotbal de calitate, au câștigat ultimele meciuri și joacă per total foarte bine. Mă concentrez pe jucători, să îi recuperez și să avem încredere că putem câstiga meciuri, asta este important pentru noi. Suntem aici pentru a câstiga pentru noi, pentru fani, este important să ne revenim. Nu știu situația celor de la Clinceni, doar ce am citit în presă.

Sunt vești bune pentru Dinamo,  dar complicat va fi la baraj, nu putem uita asta. Este important să pregătesc echipa pentru baraj, să avem o echipa bună, echipele din liga secundă vor veni cu încredere că pot să câștige. Am urmărit ceva meciuri din liga secundă, dar am mult de treabă pentru Dinamo, să văd meciurile din prima ligă.

Trebuie să fim favoriți într-un duel la baraj, depinde cum vor rezolva o parte din problemele pe care le avem. Fiecare antrenor care a fost aici, a avut o misiune grea. Mă concentrez pe munca pe care o am eu de făcut, trebuie să avem încredere că putem câstiga meciuri.

Trebuie să discut cu jucătorii, unii dintre ei au ceva probleme, alți jucători, nu vreau să spun despre cine e vorba, cei de la Sepsi s-ar pregăti mai bine pentru noi.

Trebuie să fiu pozitiv pentru orice, dacă mă gândesc doar la ce nu putem face și lucruri negative, ar fi imposibil să rezolvăm situația, trebuie să câștigăm niște meciuri. Nu îmi place o astfel de provocare, dar sunt în regulă, am venit acum 10 zile, să salvez Dinamo, dar echipa are multe probleme, nu doar ce vedeți aici. Terenul spre exemplu, se joacă azi meci aici și apoi avem și noi meci oficial.

Va fi mai greu anul acesta, sezonul trecut erau mai concentrați, dar încerc să dau maxim, așa sper să facă și jucătorii. Avem jucători buni și trebuie să dea mai mult de 100% pentru a câstiga” a declarat Dusan Uhrin în cadrul conferinței de presă.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare