Cum se descurca Horsten pana acum

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are mare nevoie de un fundas dreapta dupa plecarea lui Jose Romera de la echipa, caruia nu i-a fost prelungit angajamentul. 

O decizie contestata de o parte a fanilor dinamovisti, care au realizat faptul ca avem un singur fundas dreapta de meserie in lot, Laurentiu Corbu. Un jucator ce a fost mai mult rezerva de cand a venit la Dinamo. 

Echipa noastra are probleme sa transfere un jucator pe acel post descoperit, iar Bratu a chemat un jucator olandez in probe. Din informatiile noastre jucatorul olandez nu impresioneaza deloc la antrenamente si este si putin in urma cu pregatirea fizica. Acesta a fost incercat o repriza in partida amicala cu Arka Gdynia. 

Sunt sanse destul de mari ca acesta sa nu fie pastrat pana la urma, iar Dinamo mai are la dispozitie aproximativ doua saptamani pentru a transfera un fundas dreapta, altfel startul sezonului ne va gasi doar cu Laurentiu Corbu pe acel post.

In dreapta mai pot evolua Denis Ciobotariu si Alin Dudea, dar nu sunt deloc cele mai bune variante, deoarece ei la baza sunt fundasi centrali. Horsten este fundas dreapta. Olandezul de 24 de ani a evoluat pentru toate echipele de juniori de la PSV si are prezente la nationalele de juniori U17 si U18.

In sezonul trecut, Horsten a evoluat in liga a doua olandeza pentru FC Eindhoven, iar acum este liber de contract. A evoluat in 18 partide si a oferit 3 pase de gol. De altfel in ultimele trei sezoane a evoluat la FC Eindhoven, unde a strans 84 de meciuri si a oferit 6 pase de gol. In majoritatea partidelor a fost folosit fundas dreapta.

Danciulescu spune ca Dinamo incearca sa mai transfere niste jucatori inainte de startul sezonului: “Vom incerca sa aducem repede unu doi jucatori, in functie si de ce vrea Florin. Avem nevoie de ei cat mai repede pentru a putea fi implementati in sistemul de joc si in atmosfera. Si ar trebui ca ei sa aiba si pregatirea de vara facuta”, a mai spus Danciulescu, la Digi Sport.

loading...

Lasă un răspuns