Cum să te bați singur

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Multă supărare după infangerea de ieri împotriva Unirii Dej, o echipă arțăgoasă, bine așezată în teren, dar care nu ar fi trebuit să te bată niciodată.

Dinamo leagă 3 înfrângeri consecutive și situația noastră se complică teribil de mult în clasament. Deși am pierdut, sunt și câteva aspecte pozitive în jocul lui Dinamo, însă sunt multe alte lucruri de rezolvat.

Start foarte bun de meci: Am remarcat încă de la stadion faptul că în primele 20 de minute, Dinamo a jucat chiar bine, a fost cel mai bun start de meci al echipei noastre, joc de posesie, ritm mai bun de joc Ghezali și Iglesias foarte implicați în joc. Ghezali putea deschide scorul, dacă avea inspirația să șuteze pe jos, nu la înălțime. Buhăescu putea să marcheze și el la singura lui fază de gol, fază reușită în 45 de minute. Nu am marcat, dar am luat.

Mijlocașul din apărare: Primul gol vine în urma unui lanț de erori, Patriche trimite o mingea grea către Bena, care totuși nu are nicio scuză, nu avea voie să lase acel balon să cadă, pierde duelul cu jucătorul oaspete, sut la coltul lung, dar așa am primit un gol pe fondul unui joc destul de solid. Au urmat momente proaste de joc, doar în ultimele minute din repriză am forțat, am avut un ”preview” la ceea ce avea să urmeze din partea oaspeților, apărare pe două linii, la 30 de metri de poartă.

Culmea, începem repriza secundă cu două schimbări, Lazăr, de altfel destul de modest ieri, îi lasă locul lui Ahmed Bani și intră Alexandru Pop în locul lui Buhăescu, o cruntă dezamăgire și ieri. Egalăm repede, după câteva minute bune de joc. Însă ce a urmat, greu de explicat.

Non-reacții după goluri: În loc să ne calmăm, să fim noi cei care să forțăm victoria, îi lăsăm pe cei de la Dej să vină peste noi și în urma unui nou gol, în care ne-am arătat limitele defensive, primim gol. Au urmat momente proaste de joc, trebuia să primim penalty la Nelut Roșu, Ahmed Bani, destul de criticat, ieri a fost mai implicat în joc, dar fără realizări. Reușim să egalăm prin același Alexandru Pop, care a marcat cu capul. Din nou, primim gol repede, Bena ezită să degajeze un balon, dar nu trebuia acordat penalty. Însă dacă Bena degaja acel balon, nu se ajungea la 11 metri.

Atacantul marcator: Spuneam de aspecte pozitive, intrarea lui Pop a fost una dintre ele, două goluri, genul de atacant pivot, interesant, nu foarte tehnic sau rapid, dar util pentru anumite meciuri, mai ales când vom întâlni apărări supra-aglomerate.

Echipa în căutări: Dinamo este în căutări, schimbăm jucători de la o etapă la alta, intră titulari jucători cu nici 2 săptămâni de antrenamente. Quentin Bena are nici 2 săptămâni de când e la Dinamo și are deja 2 meciuri oficiale. Mai este un aspect, el este mijlocaș central defensiv la bază, dar neavând soluții în apărare, ești obligat să joci cu el acolo momentan. E greu, echipa se mișcă mai bine, dar trebuie să vină și rezultate, altfel e greu să existe continuitate pe banca tehnică.

Timpu nu mai avea răbdare: 3 înfrângeri în 7 zile, Burcă nu se simte confortabil, dacă nu vin rezultatele pozitive, va fi greu să continue. Înțelegem cu toții momentul în care a venit și cât de greu este să construiești o echipa din mers, să îi oferi o identitate, să îți vină jucători de la o săptămână la alta și tu să îi integrezi pe rând, dar are mare, mare nevoie de puncte.

Suporteri mai puțini ieri, nemulțumirea mai mare, dar așa se întâmplă la noi, atunci când nu sunt rezultate și nu cred că poți ”certați” cei prezenți pe stadion ieri. Sper că duminică ne vom mobiliza să mergem la Chiajna în număr mare și să îi susținem pe ai noștri, în aceste momente extrem de dificile din punct de vedere sportiv.

loading...

Lasă un răspuns