Cum ne permitem?

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo este din nou activa pe piata transferurilor si in urmatoarele zile este posibil sa mai vina cativa jucatori.

Diego Fabbrini este deja jucatorul lui Dinamo, Roberto Strechie este si el jucatorul lui Dinamo pentru urmatorii 4 ani, un jucator despre care am auzit lucruri frumoase. Insa campania nu se incheie aici si este posibil sa mai vina cativa jucatori, pentru a intari lotul. Cireasa de pe tort ar fi Ante Puljic, fostul nostru jucator din mandatul lui Rednic, care a lasat o impresie excelenta, fiind considerat si acum unul dintre cei mai buni straini care au trecut pe la Dinamo.

Insa mai multi fani dinamovisti au ridicat o intrebare foarte buna, cum ne permitem sa aducem acesti jucatori? Fabbrini cu siguranta are un salariu de peste 10 000 de euro lunar, Dinamo a negociat si cu Matei caruia ii oferea tot 10 000, Puljic daca vine la Dinamo, cu siguranta vine pe un salariu considerabil. Echipa noastra are doar doi jucatori cu salarii de peste 10 000, Nistor si Mrzljak.

Dinamo in ultima vreme are probleme tot mai mari la plata salariilor, s-au tot facut eforturi pentru a se plati. Ar putea fi cateva explicatii.

Se pregateste plecarea unui jucator pe bani! Dinamo nu are multi jucatori pe urma carora se pot obtine bani, Montini si Nistor vin in minte, dar pot intra la aceasta categorie si o parte din tineri, Rici, Denis, Neicutescu a avut si el oferta. Aceasta ar fi o varianta mai putin placuta

Urmeaza rezilieri de contract! O varianta care nu ar afecta atat de tare ar fi ca in urmatoarea perioada, o parte dintre jucatorii ce au venit la Dinamo in aceasta vara, sa plece de la echipa, sa le fie reziliate contractele. De altfel, Florin Prunea a spus in cateva randuri ca 2-3 dintre jucatorii adusi in vara, ar putea sa plece. Florin Bejan ar fi in capul listei, mai ales ca se cauta un fundas central, dar nu numai. Dupa venirea lui Fabbrini, foarte probabil ca si un mijlocas central sa plece.

Echipa urmeaza sa fie preluata de Florica! O alta explicatie ar fi legata de iminenta vanzare a clubului catre Claudiu Florica. Atunci plafonul salarial, de 130 000 de euro lunar, nu mai este un impediment, mai ales ca intr-o luna de zile, se va schimba conducerea si atunci acesta va creste odata cu plecarea lui Ionut Negoita.

Cert este ca avem nevoie de jucatori precum Fabbrini, Puljic in momentul de fata, pentru a putea iesi din situatia in care ne aflam si cu putina sansa, sa reintram in lupta pentru play-off. Ramane de vazut daca Puljic chiar va semna cu Dinamo, dar mai important, sa il vedem “transferat” pe Florica la conducerea clubului.

loading...

Lasă un răspuns