Cum a ajuns Dinamo în situația de a nu mai avea nici autocar

Stiri Dinamo

Scris de:

Așa cum au remarcat suporterii dinamoviști, echipa noastră nu s-a mai deplasat la meciuri cu vechiul autocar și au fost ceva speculații în acest sens.

După cum au scris cei din Playsport, autocarul nu a aparținut în niciun moment clubului Dinamo. La scurt timp după ce a preluat pachetul majoritar de acțiuni în cadrul SC Dinamo 1948 SA, Ionuț Negoiță a trecut autocarul, pe care vechii acționari l-au achiziționat din Germania, cu peste 400.000 de euro, în actele uneia dintre firmele sale.

Și așa a rămas, de atunci, SC Dinamo 1948 SA fiind facturată la kilometru. Începând de la meciul cu FCSB, jucătorii dinamoviști au fost aduși la stadion, sau au mers în deplasări, cu un alt autocar, închiriat de la firma Tarsim. S-a crezut că vechiul autocar s-a stricat, însă, în spatele acestui amănunt, se află o chestiune de costuri. În aceste condiții, administratorul judiciar a găsit o înțelegere mai bună din punct de vedere financiar, asa cum a anuntat in direct la Radio Dinamo1948:

„Dacă circulam cu un autocar pe care scria Dinamo, nu înseamnă că Dinamo avea autocar. Acest autocar nu se mai află de mult timp în proprietatea clubului și se plătea o chirie pentru fiecare drum pe care-l făcea. Pe de altă parte, autocarul respectiv se tot defecta în ultima perioadă, am avut mai multe intervenții financiare pentru a-l repara și, pur și simplu, nu este economic să-l mai folosim”, a precizat, duminică, Răzvan Zăvăleanu, practician în insolvență, reprezentantul administratorului judiciar al SC Dinamo 1948 SA, în cadrul emisiunii Sinteza Zilei de la Radio Dinamo 1948.

Din informațiile PlaySport.ro, SC Dinamo 1948 SA plătea, către firma lui Negoiță, 1,04 euro / km, un preț bun, sub piață, însă aici intervine o altă problemă. Proprietarul nu dorea să achite costurile reparațiilor, întreținerii, astfel că, adminsitratorul judiciar a preferat o altă colaborare, mai bună din „punct de vedere economic”.

UN SINGUR DINAMO! 

„Ceea ce pot să vă spun, relația noastră instituțională cu cei de la CS Dinamo este foarte bună, avem mai multe proiecte pe care le discutăm în acest sens, eu vreau să ne îndreptăm în această direcție, în care Dinamo să fie practic una, să nu avem nu știu câte echipe de Dinamo.

Avem echipa în prima ligă, avem clubul sportiv, care este foarte puternic și care poate ajuta clubul de fotbal. Soluția cea mai bună este să reunim toți dinamoviștii, să profităm de resursele pe care dinamoviștii le pot pune la comun. Nu cred că este de bun augur împărțirea în nu știu câte divizii. Răspunsul este da, încercăm să facem tot ce ține de noi, cât și cei de la CS Dinamo, pentru a putea să reunim lucrurile și fondurile să nu mai fie disipate” , a declarat Răzvan Zăvăleanu, în direct la Radio Dinamo1948.

loading...

One Reply to “Cum a ajuns Dinamo în situația de a nu mai avea nici autocar”

  1. […] Pe de altă parte, autocarul respectiv se tot defecta în ultima perioadă, am avut mai multe intervenții financiare pentru a-l repara și, pur și simplu, nu este economic să îl mai folosim”, a precizat Răzvan Zăvăleanu, pentru Radio Dinamo 1948. […]

Lasă un răspuns