AcasăEditorialCu un Dujmovic imperial și un start fabulos de meci, DINAMO ÎNVINGE!

Cu un Dujmovic imperial și un start fabulos de meci, DINAMO ÎNVINGE!

Dinamo a disputat în această seară un meci extrem de important la Galați.

Ovidiu Burcă a trimis în teren un 11 apropiat de cel ideal, cu Bordusanu eligibil pentru postul U19, cu Dujmovic în poartă și fără atacant clasic.

SC Oțelul Galați: R. Pop – Andr. Rus, Yabre, Ghiocel (cpt.)(Sîrghi 35′), D. Panait – Cisotti, I. Neagu, Jardan (Gorovei 35′) – Scocîlcă, K. Fatai, Oct. Ursu
Rezerve: Dur-Bozoancă – Nedelea, Zivulic, A. Nica, Laur. Maxim, Cîrjan, Farcaș
Antrenor: Dorinel Munteanu (suspendat)

Dinamo: Dujmovic – Moura, Giafer, Patriche (cpt.), Amzăr – Daniel Iglesias, Gorka Larrucea, N. Roșu – Bordușanu, Ghezali, Bani
Rezerve: Oncescu – Bena, Iul. Roșu, Țîră, Dav. Irimia, Borcea, A. Șerban, Al. D. Pop, Andr. Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Dinamo a deschis scorul după un start excelent de meci, minge lungă pentru Bordușanu al cărui șut a fost blocat, Gorka a tras de la distanță cu pământul și mingea s-a oprit în poartă. 1-0 pentru Dinamo în minutul 6, start perfect de meci care a pus stop și entuziasmului gazdelor.

În minutul 10 Costin Amzar a cerut o lovitură de pedeapsă, dar arbitrul Dima i-a dat galben pentru simulare. Decizie corectă, dar asta înseamnă că fundașul stânga este suspendat pentru partida cu Steaua de luni seară, Șerban va evolua din primul minut. Gorka a primit și el galben în minutul 18, după un simplu fault la mijlocul terenului, genul de arbitraj ”gazdar”, repede a dat galben pentru un simplu fault.

Ocazie monumentală pentru Bordusanu în minutul 22, o pasă lungă către Antonio în mijlocul careului care a încercat să șuteze din prima după o pasă bună a lui Nelut Roșu, a luftat. Meci excelent al lui Dinamo, care a culminat cu golul doi marcat de Bani după o fază excelență lucrată de Ghezali. Incredibil, 2-0 pentru Dinamo după un start incredibil al băieților al noștri. Oțelul fără reacție, doar fanii dinamoviști se mai auzeau, un stadion întreg redus la tăcere de jocul incredibil de bun al lui Dinamo.

În minutul 35 a venit și prima ocazie a gazdelor, Dujmovic și apărarea lui Dinamo au fost la post. Dinamo a cedat inițiativa, a scăzut că intensitate și jocul nostru, am trecut la joc de conservare. Dujmovic a avut o super intervenție în minutul 45, s-a dus pe minge la un șut de aproape, s-a resimțit, deși comentatorul de la Digi spunea că este tertip ca să mai tragă de timp, deși era clar că nu este în regulă portarul nostru.

Dinamo a intrat cu avantaj de 2-0 la cabine după 30 de minute perfecte al echipei noastre, dar urmau 45 de foc pentru Dinamo. Dorinel a efectuat și 2 schimbări înainte de pauză.

După pauză a fost un meci mult mai închis, Dinamo a preferat să se apere, să încerce să treacă pe cartea contraatacului, dar s-a văzut că Oțelul este o echipă foarte limitată când vine vorba de faza de atac. Fără ocazii de poartă până în minutul 82, când Sîrghi a trimis cu capul puțîn pe lângă după un corner. Bena a intrat și el în teren în minutul 82. Țîră a primit și el cartonaș roșu, dar momentul finalului de meci i-a aparținut lui Filip Dujmovic, care a scos incredibil in fața lui Cissoti.

Un joc defensiv în partea a doua, dar suficient pentru a obține trei puncte URIAȘE!

BRAVO, BĂIEȚI!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare