Cu gândul la un altfel de baraj

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Runda cu numărul opt din play-out a adus o victorie uriașă pentru Dinamo, care are șanse mari de a scăpa de locul de baraj.

Practic, echipa noastră are nevoie de un singur punct în meciul cu Chindia pentru a fi sigură și matematic de prezența în Liga I în sezonul următor. Victoria a fost una muncită, era clar că ne așteaptă un meci greu la Pitești mai ales că gazdele aveau de ce să tragă. Dinamo este echipa care îi poate depăși pe piteșteni în acea luptă pentru barajul de Conference League.

Victoria de astăzi ne-a adus la un singur punct de gazdele de astăzi, care pierd astfel două meciuri la rând, în vreme ce Dinamo leagă 5 victorii în campionat. O serie fantastică care ar putea aduce și o lupta neașteptată pentru un loc de Europa.

Condiția ar fi următoarea: Dinamo să învingă pe Chindia, care este sigură de locul 1 în play-out, dambovitenii au 35 de puncte și nu mai pot pierde locul 1 din play-out. Este o condiție necesară, dar nu și suficientă, deoarece Argeș trebuie să se încurce în ultima rundă cu Hermannstadt.

Sibienii își joacă ultima șansă de supraviețuire, au nevoie de victorie pentru a trece peste Astra, care joacă la Viitorul. Dacă sunt îndeplinite aceste două condiții, practic Dinamo își asigura un baraj chiar cu Chindia, echipa pe care o întâlnim miercuri. Meciul ar urma să se joace pe terenul lor. Câștigătoarea acelui baraj, va juca un alt baraj cu ultima echipa care își asigura prezența în Conference League din play-off. UTA, deși este peste noi în clasament, nu contează în aceste calcule, deoarece arădenii nu au licența de Europa.

Până la urmă, dacă tot am ajuns aici, nu avem de ce să ne dăm la o parte, oricum noi trebuie să câștigăm meciul cu Chindia, dacă rezultatele indirecte ne ajută, de ce nu?

DUSAN UHRIN: ”Am câştigat prima repriză cu 1-0, dar nu am jucat prea bine. În a doua repriză am început să jucăm, dar au marcat ei. Sunt fericit, pentru că am simţit că putem să câştigăm. A fost însă foarte dificil şi am câştigat cu noroc.  Atmosfera a început să fie mai bună. Am reuşit să ne găsim un sistem care ni se potriveşte. Acest 5-3-2 este foarte bun pentru noi. Am contract pentru sezonul următor. Acum trebuie să mă concentrez pentru următorul meci, pentru că avem nevoie de cel puţin un punct pentru a fi în siguranţă”

ANDREAS MIHAIU: „Astăzi mă bucur că am marcat primul gol în Liga I, mă bucur că am câştigat şi dăm înainte. Până la urmă aşa e fotbalul, pierzi, câştigi, joci slab, ratezi penalti, revii şi dai gol… e frumos. M-am bucurat că au fost colegii lângă mine foarte, foarte mult. (n.r. Despre cupele europene) Sperăm. Mai avem o etapă, ne bucurăm că am câştigat astăzi… încă nu suntem 100% liniştiţi, mai avem o etapă şi vedem ce iese la final”

DEIAN SORESCU: „A fost un an greu, dar am suferit destul şi cred că a venit momentul să ne şi bucurăm. Suntem aceiaşi jucători, nu îmi pot imagina ce s-a întâmplat înainte. Şi înainte, după părerea mea, jocul nostru arăta bine, dar nu aveam rezultate. (n.r. Vă gândiţi la cupele europene? Sunteţi acolo, la un pas… ) Nu, nu ne gândim decât la următorul meci. Să luăm cele trei puncte şi la final vom vedea pe ce loc vom fi”

loading...

Lasă un răspuns