Craiova-Dinamo: Meci slab, gafele din aparare ne opresc seria pozitiva

Dinamo s-a deplasat la Severin cu gandul de a obtine prima victorie in deplasare in duelurile cu aceasta versiune a oltenilor.

Uhrin a surprins cu titularizarea lui Moura in stanga, Brito a fost introdus din primul minut din cauza accidentarii lui Sorescu.

Dinamo trebuia sa deschida scorul prin Robert Moldoveanu dupa o noua pasa de exceptie a lui Nistor, insa Vladmir Urzica a scos mingea din poarta, ridicand fanionul. Insa ulterior au inceput gafele din apararea noastra, foarte multe spatii in apararea noastra, Mrzljak s-a accidentat si el si mijlocul nostru a cedat. Mereu adversarii nostri au venit peste fundasi.

Filip a facut filaj la Barbut, care a centrat in mijlocul careului si Ivanov, cel mai mic jucator de pe teren, a marcat cu capul. Cateva minute mai tarziu, Ciobotariu face o gafa incredibila si Ivan marcheaza pentru 2-0. Uhrin a schimbat ofensiv, l-a introdus in teren pe Montini in locul accidentatului Mrzljak.

Dinamo putea sa revina in joc la o faza fixa, dar Perovic a reluat cu capul in bara. Nu a fost 2-1, dar a fost 3-0 la pauza, Ivan a profitat de o noua eroare imensa in apararea noastra, ramanand singur cu Piscitelli si astfel Dinamo a fost umilita in prima parte. Foarte slaba defensiva noastra. Din nou insa si asistenul a fluierat total aiurea offside la faza precedenta. O repriza de cosmar si o evolutie oribila pentru Ciobotariu, cel mai slab dinamovist astazi.

Startul reprizei a fost destul de anost, dar Dinamo a reusit sa marcheze la o faza neasteptata, Vladoiu pierde mingea in fata lui Brito care a stat bine pe picioare, Nistor a recuperat si a sutat cu sete in poarta lui Pigliacelli. Uhrin a fost pe principiul “ori la bal, ori la spital” si in minutul 65 l-a introdus in teren si pe Daniel Popa. Practic, Dinamo a evoluat in ultima jumatate de ora cu 4 atacanti, dar asta a insemnat ca si spatiile in apararea noastra erau mult mai mari. Dinamo nu a putut sa preseze dupa golul lui Nistor, Craiova a venit peste noi, chiar ar fi trebuit sa primeasca si un penalty la un hent al lui Popescu.

Puljic, aparatorul nostru de fier, putea sa ne bage din nou in joc, a patruns cu mingea la picior, a continuat sa alerge si a reluat din prima din careu, dar peste poarta. O sansa buna de a face 3-2, Puljic s-a grabit sa reia din prima,desi putea sa preia.

Nistor a fost aproape de dubla, a executat excelent o faza fixa in minutul 75, dar Pigliacelli i-a refuzat golul lui Nistor, mingea se ducea la radacina barei. Din nou aproape de 3-2. Din pacate, numarul mare de atacanti din teren nu a insemnat ca am creat prea mult pericol, a fost putin haos, dar macar nu am renuntat la lupta. Lovitura de gratie ne-a dat-o Mihaila in minutul 86, Dinamo pierde pe merit acest meci in care am facut prea multe gafe in defensiva. Este adevarat, arbitrajul a jucat un rol important, dar nu puteam emite pretentii dupa evolutia de astazi, am jucat slab per total. Nu este o drama, trebuie sa trecem repede peste acest esec, ca nu s-a pierdut nimic.