Craiova-DINAMO: In speranta unui rezultat pozitiv! Cum ar putea arata primul 11

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo merge la Craiova pentru un duel considerat de adversarii din aceasta seara drept “marele derby”.

Daca pentru noi, acest meci nu reprezinta neaparat un derby, fiind vorba de o echipa care nu este de fapt Universitatea Craiova, ei trateaza acest meci cu maxim de seriozitate si toti oltenii vor sa vada Dinamo invinsa. De aceea, de fiecare data avem probleme in meciurile disputate in Oltenia, fie ca a fost vorba de meciuri jucate la Turnu Severin, ori la Craiova.

De cand au revenit sub aceasta titulatura in Liga I, Dinamo nu a reusit niciodata sa invinga in deplasare pe Craiova, ultimul rezultat pozitiv a fost un egal obtinut sub comanda lui Cosmin Contra, 2-2 la Turnu Severin, in sezonul regular, cand Dinamo a fost egalata, desi aveam superioritate numerica. In ultimele doua intalniri directe in care Craiova a fost gazda, meciurile s-au incheiat cu infrangeri dure pentru noi, 3-0, respectiv 4-1 in ultima confruntare de la Severin.

Obiective diferite! Craiova spera de cativa ani sa castige titlul, dar de fiecare data termina mai jos decat obiectivul propus. Oltenii sunt pe locul 3, cu 40 de puncte, la 8 lungimi distanta de lider. Au intrerupt o serie de 6 rezultate de egalitate in ultima confruntare de la Iasi, cand au invins cu 3-0. Craiova are momentan doar un antrenor interimar, acesta ar fi un avantaj pentru echipa noastra, viitorul lor antrenor principal va lua loc pe banca tehnica incepand cu meciul din Cupa.

Dinamo are alt obiectiv, speram ca in aceasta perioada in care avem de infruntat echipe din zona podiumului, sa nu pierdem contactul cu zona locurilor 5-6. Chiar si dupa infrangerea cu Fcsb, stam inca bine in clasament, nu suntem foarte departe de locurile care asigura prezenta in play-off. Suntem la egalitate cu Viitorul si Gaz Metan, la doua lungimi de UTA, la 3 de Chindia si la 5 de locurile 5 si 6, ocupate de Clinceni si Botosani.

Insa pentru a nu pierde contactul si pentru a pastra sanse bune, avem nevoie de un rezultat pozitiv astazi, o misiune foarte complicata, dar si un rezultat de egalitate il trec la categoria “merge si asa”. Craiova nu este o forta pe teren propriu, au 4 victorii, 3 rezultate de egalitate si 3 infrangeri. Golaveraj: 10-8.

Doua, nu trei absente importante! Desi toata lumea credea ca Florin Bejan este suspendat pentru acest meci, lucrurile nu stau asa, el a primit doua cartonase galbene cu CFR, care s-au anulat, deoarece a primit rosu, astfel el poate evolua astazi, desi nu ma astept sa il vedem in formula de start. Din pacate, cu siguranta nu ne putem baza pe Filip si Anton, doua piese importante, mai ales ultimul, liderul de la mijlocul terenului, greu, daca nu imposibil de suplinit absenta lui.

Ce variante are Gane! Daca la meciul cu Fcsb, l-am avut pe Radu in dreapta si Filip in stanga, de aceasta data Radu va reveni in stanga defensivei, urmand ca Sorescu sa coboare la nivelul fundasilor. In poarta Esanu va trebui sa inchida buturile, iar in centrul apararii ma astept sa ii vedem pe Ehmann si Puljic.

Nu cred ca Gane va risca cu un sistem format din doi atacanti, impotriva unei echipe care joaca intr-un sistem 4-3-3. Foarte probabil, Rauta-Gol-Achim vor trebui sa le faca fata lui Nistor-Cicaldau-Mateiu, un trio foarte solid pentru Liga I.

Nepomuceno nu a putut evolua in meciul cu Fcsb din campionat, dar astazi foarte probabil il vom vedea din primul minut in dreapta, urmand ca Fabbrini sa joace in stanga. In atac, aici este pur si simplu o speculatie, ma astept ca Nemec sa ia loc pe banca de rezerve si Magaye sa joace din primul minut. Atacantul slovac a fost titular aproape meci de meci, a lipsit doar cu Botosani, in ultimele trei meciuri a trebuit sa joace cate 90 de minute pe terenuri grele, mai ales pentru un jucator cu fizicul lui, posibil sa aiba nevoie de un meci in care sa intre pe parcurs, mai ales ca ritmul in care jucam nu va scadea, avem meci miercuri cu Fcsb in Cupa, apoi intalnim tot acasa, pe Sepsi, week-endul viitor.

Totusi, este de apreciat forma fizica a lui Adam, chiar daca este bine trecut de prima tinerete fotbalistica, depune un efort urias meci de meci, nu pacaleste in niciun caz fotbalul si are din partea mea un mare bravo! Tocmai pentru ca este si in aceasta forma, nu as fi socat sa il vad iar in primul 11.

Este un meci foarte greu pentru echipa noastra, este un consum major intr-un derby, a fost multa dezamagire dupa infrangere, sunt convins de asta, sper ca Jerry sa fi reusit in putinele zile avute la dispozitie sa le redea increderea baietilor, sa tratam acest meci cu maxima seriozitate, deoarece oltenii sigur o vor face. Trebuie sa avem mare grija in startul de meci, deja a devenit un obicei foarte prost al nostru sa primim gol in startul de meci, misiunea ar deveni din nou foarte complicata daca iar incepem de la 1-0. Trebuie ca apararea sa nu mai ofere cadouri si cred ca ne putem intoarce cu un rezultat pozitiv din Oltenia.

Delegare ciudata: Desi este un meci cu multe orgolii, a fost delegat un arbitru cu foarte putina experienta in Liga I, este vorba despre Florin Andrei, din Targu Mures. Acesta are, atentie, doar 11 meciuri la activ in Liga I.

Primul meci la centru in Liga 1 al arbitrului din Targu Mures a avut loc pe 5 mai 2014, in sezonul 2013/2014. Florin a condus atunci un meci intre Fcsb si Corona Brasov, castigat de ros-albastri cu 3-0. Urmatorul sau meci in Liga 1 a venit abia pe 12 mai 2017, un duel intre Gaz Metan si Voluntari, castigat de sibieni cu 4-1.

De atunci, au urmat alte 9 meciuri in primul esalon pentru Florin Andrei, 4 dintre acestea in sezonul actual. 2 meciuri a jucat Dinamo cu Florin Andrei la centru. Bilantul „cainilor”: o victorie in Cupa Romaniei (3-1 cu Dacia Unirea Braila in sezonul 2018/2019) si o victorie in Liga 1 (2-0 cu Gaz Metan in sezonul 2018/2019)

Florin Andrei va fi ajutat de arbitrii asistenti Ciprian Florin Dansa (Satu Mare) si Imre-Laszlo Bucsi (Sfantu Gheorghe), in timp ce arbitru de rezerva va fi Adrian Viorel Cojocaru, din Galati.

Jucam din nou cu o candidata la titlu, o echipa puternica a campionatului nostru, cu un fotbal ofensiv, din punctul meu de vedere. Sunt convins ca va fi un meci spectaculos, pe un gazon foarte bun la Craiova. In ultimele etape nu am avut terenuri foarte bune si am avut de suferit. Va fi un meci special, cunosc foarte bine ce inseamna rivalitatea dintre cele doua echipe pentru ca am jucat la Craiova si am fost antrenor in urma cu cativa ani la Universitatea. Am doua absente in lot, Anton si Filip, dar avem solutii.” 

loading...

Faci un comentariu sau dai un răspuns?