Craiova-DINAMO: Cu gândul la o surpriză și la viitor! Cum ar putea arăta primul 11

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Deși în ultimele ore s-a discutat infinit mai mult despre plecarea lui Dario Bonetti de la echipă și despre interviul acordat de Zăvăleanu, care a spus foarte multe lucruri interesante, Dinamo are astăzi un meci foarte greu.

Dacă ne-am raporta doar la pozițiile din clasament și la numărul de puncte obținute, nu am fi spus acest lucru, deoarece nici Craiova lui Reghe nu traversează un sezon prea reușit până acum. Pentru o echipă cu pretenții, sunt foarte jos în clasament, doar un loc 10 și cu un singur puncte obținut în ultimele două etape.

Dar știm totodată faptul că au un lot extrem de puternic, cu mulți jucători de calitate și evoluăm pe un stadion unde nu doar că nu am obținut niciun punct, dar nu am reușit să marcăm, indiferent că a fost vorba de Cupa României, ori de campionat.

Cu atât mai mult părem o echipă cu slabe șanse astăzi, ținând cont de întregul context. Dinamo este foarte jos în clasament, suntem pe penultimul loc, am pierdut ultimele 6 meciuri de campionat și în 5 dintre ele nu am reușit să marcăm, probleme suficient de multe, însă avem toate motivele din lume să credem faptul că situația este doar una temporară.

Astăzi plecăm clar cu șansa a doua, mai ales că din punct de vedere fizic, sunt în continuare probleme, jucătorii veniți pe parcurs mai au nevoie de câteva săptămâni pentru a ajunge la un nivel optim, Pinto nu poate evolua astăzi, probabil după jumătatea luniii octombrie îl vom vedea în teren, Răuță este suspendat, în vreme ce Constantin Nica nu va putea evolua astăzi. Pentru ei este DERBY!

Ce soluții are Colceag! În primul rând, meciul de Cupă a demonstrat faptul că Plamen Iliev este titularul din poartă, iar Mihai este jucătorul de Cupa. În defensivă, cel mai probabil îl vom vedea din nou pe Deian Sorescu utilizat ca fundaș dreapta, alternativa ne provoacă fiori, iar Constantin Nica așa cum am spus și mai sus, nu poate evolua. În stânga mă aștept să îl vedem pe Andrei Radu, în vreme ce în centrul defensivei sunt mai multe semne de întrebare. Răzvan Popa a evoluat în Cupă, dar oare poate duce două meciuri la un interval mai scurt de timp? Eu în continuare cred că și lui Deniz Giafer trebuie să i se mai dea o șansă, dar nu eu decid, probabil vom vedea un cuplu format din Ehmann și Grigore, deși absența lui Răuță ridică o problemă.

Filip și Itu pot evolua la mijloc, dar pot suplini absența lui Răuță de acolo? Itu este mai degrabă un mijlocaș de tip box-to-box, iar Filip nu este mijlocaș central de meserie, ar putea fi folosit și Grigore acolo, dar cred că în final vor evolua cei doi acolo, urmând să evolueze în fața lor Bani, Torje și Matei, iar Ivanovski să fie unicul vârf.

Foarte probabil că acest meci să unul din ultimele două care ne vor găși fără antrenor principal confirmat, aș vrea să cred că echipa are puterea necesară de a obține cel puțin un punct, dar știu că este foarte greu acest lucru, nu sunt pesimist, dar aici cred că sunt mai mult decât realist. Vreau să fiu contrazis de băieți și la final să ne bucurăm de un rezultat neașteptat!

Trei victorii, o remiză şi o înfrângere (1-2 FC Botoşani) este palmaresul înregistrat de Universitatea pe teren propriu în acest sezon.

2 august 2021, Dinamo-Academica 3-1 a fost ultima victorie reuşită de bucureşteni în Liga 1. Au urmat 6 partide pierdute la rând, dintre care 5 fără gol marcat.

De la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă din 2014, cele două s-au mai întâlnit de 16 ori în principala competiţie internă, de 7 ori au câştigat oltenii, de 3 ori s-au impus ai nostri, iar alte 6 meciuri s-au terminat la egalitate. Dinamoviştii sunt fără victorie în cele 8 deplasări pe terenul alb-albaştrilor, palmaresul acestora cuprinzând 3 remize şi 5 succese Universitatea.

SORIN COLCEAG: “La momentul acesta, alături de staful medical, facem toate eforturile să avem toți jucătorii apți. În afară de Răuță, care are suspendare, încercăm să avem lotul complet pentru meciul de la Craiova. Situația noastră la acest moment este una dificilă, așa că orice partidă are o importanță majoră.

Încercăm să ne pregătim cât se poate de bine, vrem să luăm părțile bune din ultimele două meciuri. Convingerea mea este că, dacă reușim să luăm calitatea jocului din meciul cu Botoșani pentru anumite momente și rezultatul din meciul de Cupa României, putem fi într-o poziție foarte bună să avem un rezultat și un joc bun la Craiova.
Pinto este în procesul acesta de a intra în ritmul echipei, să-l apropiem cât putem de repede de nivelul jocului, să îl avem apt pentru următoarele meciuri.

Jucătorii știu că antrenorii vin și pleacă, cu o frecvență mai mare decât pleacă ei. Sunt conștienți că ei sunt persoanajele principale în meciuri. Sperăm să adunăm lucrurile bune făcute în ultimele două meciuri ca să le coagulăm într-o prestație bună la Craiova.

În fiecare meci scriem o pagină de istorie. Ar fi frumos ca istoria să fie de partea noastră. Echipa este implicată în acest proces în așa fel ca la ora meciului să nu fie o dispută între Colceag și Reghecampf, ci o dispută între Reghecampf și Dinamo”

REGHECAMPF: ”Nu avem probleme de lot. Koljic a primit câteva lovituri la meciul anterior, dar sperăm să avem lotul complet până mâine. În Cupă am vrut să dau şanse jucătorilor proaspeţi. La fiecare meci vor fi jucători nemulţumiţi de deciziile echipei.

Eu iau în serios partida, nu este de glumit. Jucătorii noştri trebuie să fie pregătiţi, au şi ei jucători care pot face diferenţa. Universitatea Craiova – Dinamo este diferit. Vreau ca echipa noastră să joace un fotbal frumos. Să domine din toate punctele de vedere.

Nu mi-aş dori ca Dinamo să iasă din harta fotbalului românesc. Sunt destui oameni care iubesc acest club. Mă simt bine, totul este OK. Dar m-aş simţi şi mai bine dacă poziţia noastră în clasament ar fi alta

”Este derby, meci important pentru noi. Indiferent de situaţia de la Dinamo ne interesează doar victoria. Venim după un meci pierdut la CFR Cluj, situaţia noastră în clasament nu este una bună. Nu vrem să mai facem paşi greşiţi.

Am dat la o parte calificarea din Cupă şi cred că mâine jucătorii vor avea o evoluţie bună. Dinamo este o echipă de tradiţie, printre cele mai importante din fotbalul românesc. Meciurile dintre aceste două echipe vor fi mereu derby. Trebuie să tratăm foarte serios.Indiferent de momentul prin care trece, Dinamo rămâne Dinamo. Nu ne interesează ce se întâmplă la ei. Probabil îşi vor rezolva probleme. Haideţi să nu facem comparaţie cu FCSB. Acolo au jucat în 10 din minutul 30. Având în vedere condiţiile cu pandemia, cu siguranţă vor fi cei 30 la sută din capacitate”, a declarat Reghecampf.

loading...

Lasă un răspuns