AcasăStiri DinamoCraiova-DINAMO: Avem primul 11 trimis de Zeljko Kopic

Craiova-DINAMO: Avem primul 11 trimis de Zeljko Kopic

Craiova și Dinamo se întâlnesc față în față într-o adevărată finală pentru evitarea retrogradării.

Fiecare meci din play-out propune mult dramatism, tot mai multe meciuri sunt decise în minutele de prelungiri. Dinamo a avut trei meciuri la rând cu goluri primite sau înscrise în prelungiri, primul meci al rundei a fost decis tot în prelungiri. Se anunță și pe noul ,,Ion Oblemenco” dramatism, mai ales că gazdele de astăzi își joacă una din ultimele șanse pentru evitarea retrogradării.

Cine ar fi crezut că FCU Craiova va ajunge în situația de a fi pe ultimul loc în clasament, la începutul anului 2024? Oltenii vizau atunci accederea în play-off, dar după victoria cu Dinamo din februarie, totul s-a distrus la olteni. A fost ultima victorie obținută în campionat și în orice clasament al ultimelor 4, 6, 10 sau și mai multe etape, oltenii ocupă cu brio ultimul loc. Două puncte au obținut în ultimele 10 meciuri, timp în care au marcat de 7 ori și au primit 18 goluri. În același interval de timp, Dinamo are 5 victorii, 2 rezultate de egalitate și 3 înfrângeri.

Dinamo nu se simte deloc bine în deplasare însă, lucru semnalat și de Milanov în cadrul conferinței de presă. Dinamo are o singură victorie pe teren advers în acest an calendaristic, 2-0 cu Farul Constanţa (12 februarie 2024), în rest o remiză şi cinci partide pierdute.

Craiova l-a numit pe Eugen Trică drept antrenor principal, după ce Napoli a fost demis încă o dată, lucrurile nu merg deloc bine acolo, dar asta nu înseamnă că meciul este câștigat dinainte de Dinamo.

Blestemul ,,Ion Oblemenco”

De când a fost construit noul stadion ,,Ion Oblemenco”, Dinamo are prestații lamentabile pe această arenă. Până la meciul din februarie, nu doar că nu vorbeam de niciun punct obținut, indiferent de numele echipei, că era FCU sau U Craiova, dar nu reușisem niciun gol Politic a spart gheață, rămâne de văzut dacă vom obține și primele puncte pe acest stadion. Oportunități vor fi, deoarece întâlnim echipa cu a doua cea mai slabă apărare din tot campionatul. Însă trebuie să fim puși în gardă, la fel cum primesc goluri, reușesc să și marcheze, au una din cele mai bune ofensive, mai ales din partea inferioară. Mai ales că astăzi se anunță și revenirea lui Bauza în teren.

Dinamo va incepe acest meci cu: Golubovic, Patriche, Velkovski, Homawoo, Moura, Gnahore, Pavicic, Bordusanu, Milanov, Goncalo, Abdallah

Rezerve; Railean, Selmani,Iglesias, D Irimia, Politic, Neagu, Bani, Grigore, A.Irimia, Rosu, Costin,Amzar