AcasăEditorialCraiova - DINAMO: Atunci si acum..

Craiova – DINAMO: Atunci si acum..

In urma cu exact 2 ani de zile, pe 19 aprilie 2015, Dinamo avea meci in deplasare cu Craiova, pe Extensiv. Scorul final a fost 0-0. Intrucat peste numai cateva zile, adversara noastra este din nou echipa din Banie, am ales sa fac o paralela intre ceea ce exista atunci la echipa, si cum ne prezentam acum, in 2017.

La prima vedere, chiar daca situatia este in continuare una modesta, sansele de a face performanta sunt ceva mai mari acum fata de perioada trecuta. Asadar, putem spune ca am evoluat.

In 2015, echipa era aproape in totalitate alta fata de cea care intra in prezent pe gazon. Antrenor era Flavius Stoican, iar din echipa sa faceau parte T. Marc, Bărboianu, A. Marc, Bunoza, S. Filip, Elhamed, N. Grigore, Gavrilă, M. Cristescu, V. Lazăr, Bilinski. Echipa modesta, fara nume rasunatoare. Din acea echipa, doar Steliano Filip se mai afla in prezent in lotul dinamovist. Acelasi Steliano Filip care a luat cartonas rosu in meciul din 2015, care isi daduse autogol in turul din sezonul 2014/2015 cu Craiova (meci incheiat 1-1, pentru Dinamo a marcat Bilinski), insa care acum a evoluat mult, presteaza un joc mai bun, mai sigur, si incepe sa ne ofere tot mai multa incredere acolo pe banda stanga. Valentin Lazar, asa cum bine stim, este imprumutat in Qatar. Intre rezervele pe care se baza Stoican (Naumovski, Nedelcearu, Boubacar, D. Rotariu, Alexe, Grozav, Niculae), il regasim doar pe Ionut Nedelcearu, jucator care a crescut mult, actualmente fiind fundas de baza in apararea cainilor.

Dinamo se clasa pe un nedemn loc 6, cu 39 de puncte, si venea dupa o victorie cu 2-0 in derby-ul cu giulestenii, insa era singura victorie din ultimele 5 partide de campionat. Jocul nu era deloc unul consistent. Moralul jucatorilor nu era nici el prea ridicat, iar in 3 saptamani urma derby-ul cu Steaua. (ca dovada a jocului slab a venit si infragerea cu 1-3, pe 3 mai).

Un alt aspect negativ este faptul ca, la acel moment, Dinamo nu avea voie sa participe in cupele europene, astfel ca meciurile nu aveau nicio miza reala, poate doar pentru orgoliu.

Pe de alta parte, felul in care se prezinta Dinamo in 2017 e mai degraba demn de lauda. Avem acelasi patron zgarcit, 0 investitii, desi au fost vanduti jucatori pe milioane bune. Cu toate astea insa, am iesit din insolventa, din vara vom juca in Europa (de notat e faptul ca avem sanse chiar la Champions League), avem o echipa destul de buna, cativa jucatori de calitate superioara Ligii I, si ne-am educat si crescut frumos si „cainii tineri” din propria ograda.

De antrenor cred ca nici nu mai e nevoie sa mentionam. Ceea ce a reusit Cosmin Contra sa faca la Dinamo parea un gand aproape imposibil in urma cu cateva luni. Pentru rezultatele obtinute in aceasta primavara, pentru bucuria pe care ne-a adus-o, pentru locul pe care il vom ocupa la final, ii multumim!

 Speram la o evolutie continua a echipei noastre pe viitor, pentru ca intr-un final vor veni si rezultatele mult asteptate! 

 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare