Cosmin Contra, ultimele detalii inainte de meciul cu UTA! Ce a spus despre transferuri

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregateste de duelul cu UTA Arad de pe teren propriu, in etapa a 5-a din Liga I.

Dinamo a obtinut primul succes in noua editie de campionat si echipa noastra vizeaza prima victorie pe teren propriu, in noua editie de campionat. De altfel, echipa noastra nu a mai simtit gustul victoriei acasa, de foarte multe luni, in campionat. Ultima victorie, acasa, a fost obtinuta in luna februarie, in derby-ul cu Fcsb. De atunci, Dinamo nu a invins in campionat pe nimeni, doar o victorie in Cupa, cu Academica Clinceni.

Cosmin Contra vrea sa rupa acest sir si sa obtina toate punctele puse in joc, astfel incat Dinamo sa urce in clasament:

“Ne dorim cele trei puncte, sa avem continuitate in rezultate, la nivel de joc. E clar ca daca legam victorii, vom urca si in clasament. Ne dorim sa avem o evolutie la fel de solida precum in ultimele doua jocuri. Sa avem si un rezultat favorabil, incet, incet sa devenim o echipa solida la nivel de rezultate.” a declarat Contra, intr-un interviu video acordat paginii de facebook a clubului Dinamo.

Dinamo a castigat ultimul meci pe teren propriu cu Fcsb, in luna februarie: “Nu e usor niciun meci in Liga I, mai ales impotriva unei echipe ca UTA, o echipa asezata bine in teren, un antrenor meticulos, mi-a placut UTA si in liga secunda, o echipa dezinvolta, care joaca fotbal, o echipa periculoasa pe contraatac, la fazele fixe. In Romania, niciun meci nu este usor, indiferent de adversar. Noi trebuie sa fim atenti, concentrati, de la inceput, pentru a nu avea surprize.” a mai spus Cosmin Contra.

Acomodarea jucatorilor nou-veniti, care au inceput sa isi puna amprenta asupra jocului: “Incet, incet, incep sa se simta baietii intre ei pe teren, sa se acomodeze la ceea ce le cer eu, inca din punct de vedere fizic, nu sunt la nivel optim, dar incercam sa recuperam perioada in care nu s-a facut pregatire de vara. Nu este usor ca in timul campionatului, sa acumulezi si partea fizica. Baietii se acomodeaza, ii vad din ce in ce mai bine la antrenamente. Eu sper ca la fiecare joc, sa aratam un pic mai bine.”

Duelul cu Fcsb si inca o pauza competitionala dupa acel meci: “Nu ma gandesc la meciul de saptamana viitoare, este cel mai important in clipa de fata, gandul trebuie sa fie la acest meci, acesta mesaj a fost transmis si jucatorilor, cel mai important meci este urmatorul.”

Utilizarea tinerilor, faptul ca le acorda credit: “Sunt jucatori in care noi avem incredere, vor fi momente in anumite partide, cand vor evolua mai mult, poate mai putin, dar in general imi place ca tinerii sa aiba parte de cel putin o repriza. Sa se acomodeze cu fotbalul de performanta, de Liga I, sa vada ce exigent este campionatul din Romania. Asa pot sa creasca, asa creste un jucator tanar.”

Parcusul echipei secunde, care are o singura victorie pana acum: “Am remarcat ca mai este mult de lucru la nivel de echipa secunda, cei care vin si se antreneaza cu prima echipa, trebuie sa arate la fel de bine la echipa a doua. Din acest punct de vedere, jucatorii de la echipa secunda sunt datori cu rezultate favorabile. Trebuie sa realizeze ca sunt la Dinamo Bucuresti si trebuie sa dea totul pe teren.”

Situatia din ultima vreme, faptul ca in presa se discuta tot mai mult despre Dinamo, despre plata salariilor, daca inspira teama revenirea echipei in elita:

“Nu cred ca inspira teama, este un proiect serios, s-au adus jucatori de calitate. Este clar, ca sunt anumiti jucatori cu restante salariale, cei care au venit noi, nu s-a acumulat acea luna pentru a fi platite salariile. Nici noi antrenorii nu avem o luna, ele vor fi platite, am toata convingerea ca pana la ora jocului, vor fi platite si din punctul meu de vedere, gandul nostru trebuie sa fie la meci, la a juca bine, sa incercam sa castigam meciul cu UTA, de a lega doua victorii la rand. Sunt multe alte obiective prioritare, incat sa ne gandim la salarii restante.

Mi-as dori sa ajungem la o normalitate, am semnale ca se va intampla asta. Sa putem sa vorbim doar despre fotbal si ceea ce facem pe terenul de fotbal.”

Despre transferuri, cati jucatori mai asteapta: “Pana se incheie perioada de transferuri, ne mai dorim sa mai aducem trei, patru jucatori, care sa imbunatateasca valoarea lotului, sezonul este lung, avem nevoie de cat mai multi jucatori de calitate, sa formeze un grup care sa aiba rezultate cat mai bune.”

Diego Capel: “Nu am luat o decizie in privinta lui Diego Capel, vom vedea zilele urmatoare ce se va intampla”

loading...

Lasă un răspuns