Cornel Dinu, laude dupa victoria lui Dinamo! Pe cine a remarcat „Mister”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo s-a impus la Clinceni si astfel echipa noastra a reusit prima victorie din play-out, parasind ultimul loc al clasamentului.

O victorie care speram sa fie doar prima dintr-o serie, care sa ne indeparteze de zona rosie a clasamentului. Cornel Dinu a analizat si el prestatia baietilor si a avut cuvinte de lauda la adresa lui Mihalcea, care a schimbat sistemul de joc, dar a apreciat si cativa jucatori care au aratat altceva:

„Dupa cinci saptamani de pregatiri continue, Dinamo pare in progres si prin perseverenta copiilor mei de suflet ca jucatori, Adi Mihalcea si Gica Mihali, de a evolua de la inceput intr-un 4-4-2 pe care au trait-o cand jucau si o simt dincolo de teorie. Dinamo a reusit sa faca tranzitia laterala prin dilatarea zonelor liniilor din blocul functional, blocand astfel constructia adversa. A deschis repede scorul si s-a inchis bine intr-un 6-3-1, benzile ofensive laterale ocupand pozitiile fundasilor laterali care strangeau in centru

Sigur, a existat si providenta, intrupata in cele doua maini ale lui Straton, dreapta la primul penalty aparat si stanga la cel de-al doilea. Minut extrem de important la primul penalty, al treilea din prelungirile primei reprize. Daca egala atunci Academica Clinceni, cu siguranta altfel arata repriza secunda” a declarat Dinu in Fanatik.

„Apoi pe contraatac dinamovistii s-au miscat foarte bine… Pe contraatacuri cu schimbari de directie s-au detasat la 3-0. S-a vazut si o oarecare crestere fizica a echipei pe fondul unor veritabili luptatori de rezistenta balcanica, Ante Puljic si Filip Mrzljak, care au dat tonul unei alte fete decat pana acum de abnegatie in joc a echipei”

„De mentionat ca si daca de la pauza Mihalcea a dat impresia unui pas inapoi, aparent pas inapoi, prin schimbare lui Robert Moldoveanu cu Andrei Bani, jocul de atac n-a avut de suferit. Doar aparent lasandu-se Dinamo dominata, in repriza a doua avand, totusi, 3-2 la ocazii, cu un procentaj de 66 la suta finalizare daca socotim ca a marcat doua goluri din trei actiuni” a mai declarat Dinu pentru aceeasi sursa.

„As vrea sa-i felicit pe cei de la Clinceni, pentru tot ce au construit aici pentru ca au luat-o de la zero. In acest moment simt nevoia sa spun multe lucruri, multe ofuri, dar sunt un baiat de caracter, azi am muncit pentru colegii mei si ma bucur ca am putut sa-i ajut sa luam toate cele 3 puncte.

Era un meci capital, mai avem doua meciuri in minus, daca nu ma insel ne-am apropiat la 6 puncte de Clinceni, vom vedea daca a fost un declic sau nu. Trebuie sa fim echilibrati si sa ne dam seama ca in afara de cele doua penalty-uri, au avut si 5-6 ocazii de gol. Cand dai de echipe cu o maturitate mai mare, poate meciul asta se termina cu 3 puncte pentru ei, dar sunt copii si poate asta ne-a ajutat.

Cred ca mi-a dat si mie Dumnezeu dupa cat am muncit ce am meritat azi. Jucatorii de la Dinamo s-au pregatit 100% tot timpul, pot spune ca si ghinionul ne-a facut sa ajungem in situatia asta. Dupa meciul de la Viitorul am zis ca va veni un meci in care ei vor rata din toate pozitiile si noi vom lua cele 3 puncte. Am avut dreptate azi.

Despre duelul cu Fcsb: “Cand e vorba de un meci cu Steaua… In primul rand imi doresc foarte mult sa joc, in al doilea rand meciul acesta trebuie sa-l jucam doar pentru suporteri, nu mai avem nimic de pierdut si probabil o victorie nu se stie niciodata 1-0, 2-0 poti sa o iei de la capat si sa te duci in prelungiri”, a declarat Catalin Straton dupa Academica Clinceni – Dinamo, scor 1-3.

Declaratiile eroului de la Clinceni! „Cred ca mi-a dat si mie Dumnezeu dupa cat am muncit”

Mihalcea la prima victorie ca antrenor pe banca lui Dinamo! Ce a declarat tehnicianul

loading...

Lasă un răspuns