Cornel Dinu foarte dur cu conducerea: “Cum au fost adusi acesti toparlai?” Rednic nu a fost iertat nici el

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are un start groaznic de sezon si mai mult ca niciodata, echipa noastra pare sa fie chiar o candidata serioasa implicata in lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Cornel Dinu, legenda lui Dinamo, a comentat in stilul sau caracteristic, ceea ce s-a intamplat in aceasta vara la Dinamo, in materie de transferuri, dar “Mister” nu l-a iertat nici pe Rednic, pe care il acuza de interese financiare in transferurile realizate in iarna:

“Unde este adevarul, unde ar fi intelesul tainic al situatiei? Inainte, in mandatul lui Rednic, s-a justificat ca au fost interese financiare, ale antrenorului, ale familiei sale, ca sa aduca mai multi jucatori care nu aveau meciuri in picioare inainte de a semna cu Dinamo. Buuun!

Noua administratie a adus 16 fotbalisti in vara, sase repatrieri si 10 baieti, dintre care multi de play-out. Ce se intelege acum? Tot interese financiare au fost si acum? Sau prostie si nepricepere crunta? Nimeni nu zice nimic si nu am vazut o persoana care sa iasa in fata si sa spuna macar un «Am gresit!»”.

Procuroru’ a fost drastic: “Acum, nu mai explica nimeni cum au fost adusi acesti «toparlai», ca fotbalisti nu-i poti numi, cu tot respectul. Aia inainte au facut jaf, au secatuit, au facut vrute si nevrute, cu toate ca nu s-a prezentat un document, ci doar vorbe goale. Dinamo a facut 3 puncte in primele 6 etape, te ia capul de nervi. Pai, d-aia a avut si Neagoe un soc, cu inima, cand a vazut ce joaca astia adusi in vara! Dar vad ca nimeni nu raspunde de ce jucatori au fost adusi. Macar sa accepte situatia, sa spuna ca au gresit. Alooo, asa se invata, acceptati-va erorile!” a declarat Cornel Dinu pentru Gazeta Sporturilor.

Ce declarase Dinu in vara: „Mi se pare ca echipele care s-au miscat cel mai bine in aceasta perioada de transferuri sunt Dinamo, Viitorul, din nou, si FCSB, intr-o oarecare masura. Dinamo s-a miscat cel mai bine, reparand trecutul recent tare pagubitor. Echipa are 10 veniri, dintre care patru romani si sase straini, dintre acestia din urma doi avand cunostinte mai mult sau mai putin temeinice despre fotbalul nostru”

„Dinamo a dus jucatori medii din campionatul intern, mai mult decat a avut pe posturile respective, Bejan, Sin, Rauta, nu mai vorbim de Straton, care este un mare plus. ar dintre straini, portarul italian (n.r. Riccardo Piscitelli) poate confirma, pentru ca provine dintr-un Il Calcio cu o scoala de goalkeeperi remarcabili de decenii bune.

 Nu i-am vazut pe restul, dar meritul transferurilor este incontestabil al celor ce s-au ocupat acum, rolul decisiv avandu-l Eugen Neagoe. S-a reparat foarte mult din dezastrul, parca programat, al ultimului descalecat al lui Rednic. Reparatia s-a facut, acum sa constatam randamentul.

In ceea ce priveste o comparatie rapida cu trecutul recent, inexplicabil cum s-a permis aducerea de rebuturi la Dinamo si daca exista oameni de caracter in conducerea lui Dinamo, sa-si puna tarana in cap! Fiindca au lasat o persoana sa-si faca mendrele.

Niciodata n-a facut Mircea Rednic transferuri proaste ca-n ultimul mandat! Nu i-a dictat capacitatea lui, el stie fotbal, ci e vorba de o decadenta a judecatii, au contat mai mult interesele financiare decat valoarea. Iar daca au valoare subiectiva, personala, familiala, e mai condamnabil! Mai ales ca si-a distrus faima personala, si-a tavalit renumele. Oricum, nu putea face acele lucruri decat cu complicitatea unor factori dinauntru, macar sa-si puna tarana in cap cei ce-au permis asemenea jonglerii contractuale”

loading...

Lasă un răspuns