AcasăStiri DinamoContra aproape sa se desparta de Dinamo

Contra aproape sa se desparta de Dinamo

Cosmin Contra este inca in acte antrenorul lui Dinamo, dar este doar o chestiune de zile pana cand se va oficializa despartirea antrenorului de echipa.

Chiar daca Dinamo s-a impus cu 3-0 in ultimele doua meciuri oficiale, cu Voluntari si Viitorul in Cupa, nu este liniste la echipa. Chiar inainte de meciul castigat de Dinamo in Cupa, de o maniera convingatoare, Cortacero a iesit cu o declaratie prin care a vrut sa anunte public plecarea antrenorului Cosmin Contra, asta desi tehnicianul dinamovist a incercat de vreo 2 saptamani sa negocieze rezilierea contractului, dar conducerea nu a avut bani sa il plateasca.

Satul de situatia de la nivel administrativ, se pare ca antrenorul dinamovist nu mai asteapta niciun ban din partea conducerii si va pleca de la echipa, fara sa fi primit vreun ban. Se pare ca nu se va tine cont de clauza de reziliere de 300 000 de euro, anunta Prosport. Astfel, Dinamo ramane fara antrenor inainte de meciul cu FC Arges de vineri seara, o partida importanta pentru echipa noastra, care poate urca in clasament pe final de an, mai ales ca programul ne permite acest lucru. Chiar si Cosmin Contra spunea la finalul meciului cu Viitorul ca cel mai probabil nu va mai fi antrenorul lui Dinamo dupa data de 1 decembrie:

„Ii astept cu drag pe spanioli, astept sa ma dea afara, dar nu cred ca au taria de caracter sa o faca. Poate e timpul sa ma dau eu la o parte. Nu pot sa spun daca voi mai fi aici si dupa 1 decembrie. Momentan, vreau sa savurez aceasta victorie. Sunt singur, dar o savurez in liniste si ma voi bucura de aceste doua victorii. Am trecut prin unele lucruri prin care nu credeam ca voi trece. La ce am trait in ultimele luni, am dreptul sa savurez si eu aceasta victorie timp de 24 de ore”

„Eu am muncit fara bani la Dinamo, deoarece respect clubul. Sa se uite in dictionar sa vada ce inseamna sa fi loial si sa respecti pe cineva. Am fost naiv sa cred in Melero. Stiam ca el nu se baga la un club unde nu se va face ce s-a promis. Si Melero si-a dat seama ca Pablo Cortacero nu are potenta financiara de care se spunea.

Nu m-am interesat cine este Pablo Cortacero. Nu sunt investigator, eu sunt antrenor. Se vede ca echipa incepe sa arate bine. A fost o saptamana foarte grea, cum au fost toate de cand sunt la Dinamo”, a declarat Cosmin Contra

CORTACERO VREA SA ADUCA UN ANTRENOR SPANIOL!

Pablo Cortacero s-a inteles cu Paco Jemez, anunta aceeasi sursa, iar acesta asteapta ca romanul de pe banca lui Dinamo sa semneze rezilierea contractului. Paco Jemez este la curent cu situatia din „Stefan cel Mare” si cere garantii pentru a prelua banca tehnica a ros-albilor.

Cei doi au batut insa palma pentru un acord de principiu inca de acum doua saptamani. Ca antrenor, Paco Jemez a pregatit echipe precum Cordoba, Granada, Rayo, Las Palmas sau Cruz Azul (Mexic). Ultima formatie pe care a pregatit-o este Rayo Vallecano, de care s-a despartit in iulie 2020. Antrenorul de 50 de ani are aproape 200 de meciuri ca antrenor in Primera Division si peste 150 in Segunda.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare