Confirmat: Cine este fundașul dreapta care este aproape să vină la Dinamo!

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo va avea o perioada de mercato nu la fel de activă precum cea anunțată cu Mircea Rednic.

Venirea lui Flavius Stoican schimbă perspectivele echipei noastre pe piața de transferuri, deoarece nu mai sunt atât de multe opțiuni, rămâne de văzut dacă rămâne în picioare măcar posibila colaborare cu Dinamo Kiev.

Însă indiferent de unde vor veni jucători, în mod cert, Dinamo are mare nevoie de câteva intăriri, pe câteva posturi cheie, unde am suferit tot sezonul.

Dinamo caută să aducă în sfârșit un fundaș dreapta care să confirme, în condițiile în care au tot fost încercați pe parcursul sezonului mai mulți jucători, dar niciunul nu a dat randament și în momentul de față, la cum ne prezentăm, nu avem niciun fundaș dreapta de meserie.

S-a aflat numele fundașului dreapta pe care Dinamo vrea să îl transfere, este vorba despre Marius Tomozei, informație prezentată de sportarad, jucătorul de 31 de ani urmând să se despartă de echipa arădeană în această iarnă. Acesta este pe lista lui Muresan si Flavius Stoican, Informația a fost confirmată de surse din club pentru Radio Dinamo1948!

Fundașul lateral dreapta a fost trimis la echipa de juniori mari după eșecul rușinos al arădenilor la Filiași, în cadrul 16-imilor de finală ale Cupei României, Laszlo Balint invocând probleme de atitudine din partea elevului său.

Acest lucru se întâmpla în luna septembrie, iar de atunci fotbalistul a încercat să mai facă pași spre împăcarea cu antrenorul său, dar acesta din urmă a rămas ferm pe poziție. Așadar, e clar că cei doi nu vor mai continua să lucreze împreună, iar conducerea clubului UTA i-a și făcut o ofertă apărătorului de 31 de ani pentru încheierea rapidă a contractului ce ar expira, oricum, în vară.

Marius Tomozei (31 de ani) a fost titular în sezonul promovării în Liga 2-a și a strâns apoi 27 de prezențe în Liga 1 pentru „Bătrâna Doamnă”, dintre care trei în acest sezon. Fotbalistul născut în București a și marcat odată pentru arădeni în elită, în penultima partidă a sezonului regulat precedent, în succesul cu 2-0 contra celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Fundașul dreapta are mult mai multe meciuri în liga a doua, experiența la Arad fiind prima sa experiență în primul eșalon românesc în adevăratul sens al cuvântului, 2 meciuri mai bifase acum câțiva ani pentru ASA în primul eșalon. El a mai trecut în carieră pe la echipe precum Râmnicu Vâlcea, CS Mioveni, Dunărea Călărași, Luceafărul Oradea și Metaloglobus.

”M-am apucat de treabă, fac programe, lot de jucători, tot. A fost surprinzător, chiar nu m-am așteptat. Am primit telefonul de la domnul Mureșan, m-a întrebat dacă vreau, i-am zis ‘da!’. După am discutat despre contract. Am semnat pe un an și jumătate.

Primul lucru pentru mine e pasiunea în fotbal. Eu zic că omul sfințește locul. Că e greu, că e ușor, eu cred că pot face lucrurile să fie mai bine. Nu e ușor, dar e fotbal, trebuie să jucăm fotbal.Am fost la echipe la care am stat o perioadă bună de timp, la Iași am stat doi ani, la Dinamo un an și patru luni, am fost la o echipă de liga a doua, Viitorul Pandurii, la care am stat până aproape de final și am plecat pentru că nu mi-am îndeplinit obiectivul pe care eu l-am impus, intrarea în play-off, iar toți spuneau că sunt nebun”, a declarat Flavius Stoican, la Digi Sport Special.

Eu am limită la jucători, îmi place să fie 25 de jucători. Doi pe post, 22, plus trei copii”, a anunțat Flavius Stoican, la Digi Sport Special.

Am început deja să vorbesc cu Flavius despre lot, despre jucători, despre transferuri. Nu vor pleca 15 jucători, așa cum își dorea Mircea Rednic. Probabil că vor pleca patru sau cinci jucători și vor veni alții în schimb”, declara Iuliu Mureșan.

loading...

Lasă un răspuns