Conferinta de presa: Toate declaratiile de la prezentarea noii conduceri administrative si sportive

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Astazi a avut loc conferinta de prezentare a noii conduceri administrative a clubului Dinamo.

La conferinta de presa organizata in aer liber, la baza de pregatire de la Saftica, au fost prezenti Pablo Cortacero, Alex Couto, Dorin Serdean, Maros Rubinho si Rufo Collado. Pablo Cortacero este reprezentantul investitorilor, Alex Couto directorul general, Dorin Serdean presedintele CA, Marcos Rubinho directorul academiei si Rufo Collad director sportiv.

Mai jos aveti declaratiile oferite de acestia in cadrul conferintei de presa:

Pablo Cortacero: “O sa va prezint noua structura a clubului. O sa fie o structura pur profesionala, fiecare persoana in parte va conduce departamentul respectiv. Alex Couto va fi viitorul director general al clubului. In stanga mea este Rufo Collado, este directorul sportiv. In dreapta se afla Dorin Serdean, presedintele executiv si Marcos Rubinho, coordonatorul Academiei Dinamo.

Ce se va intampla cu Bogdan Balanescu: “In momentul de fata, este angajatul clubului, nu pot sa va spun mai mult, noul director general va decide ce se intampla cu dansul.”

Intalnirea cu liderii DDB de ieri: “A fost o intalnire buna, am discutat ce vom face pe vitor, a fost o intalnire amabila, cordiala, le-am adus la cunostinta proiectul clubului. O intalnire interesanta. ”

Mesajul pentru jucatori inainte de meciul cu Fcsb: “Am fost vestiar sa ii incurajez, atat jucatorii romani, cat si cei spanioli, au potential si vor putea creste, incetul cu incetul, vor intra pe drumul cel bun.”

Auditul financiar al clubului ca se realizeaza acum, nu inainte de preluarea clubului: “Este normal sa facem dupa ce am cazut de acord pentru preluarea clubului, un audit intern financiar si juridic, pentru a vedea ce gasim real, pot fi si lucruri ascunse, nu la vedere. Nu stiu ce a fost in trecut, suntem interesati si ne-am asumat datoriile existente, tocmai din acest motiv facem si acest audit, sa nu existe si alte datorii, care nu ne-au fost aduse la cunostinta. Ne asumam ca vor aparea si alte datorii. Sunte pregatiti pentru orice.”

Ce suma s-a investit la Dinamo pana acum: “Nu vreau sa discut chestiuni interne, s-a investit mult, se va face si o marire de capital, nu imi place sa vorbesc despre bani, aici tema este una sportiva, nu vreau sa vorbesc acum despre bani.”

Cine este patronul clubului:  “Nu este niciun secret, reprezint un grup de investitori, Benel International, nu este niciun secret. Se implica in mai multe domeniii, se implica in afaceri imobiliare, s-au decis sa intre in acest proiect, suntem aici pentru a-l executa.”

“In momentul de fata, trebuie sa avem o intrunire a CA, pentru a putea defini noua structura a CA, va fi o reunire si apoi vom decide.”

“M-am intalnit cu Cornel Dinu ieri, este o persoana importanta in istoria clubului, datorita unor probleme de sanatate, nu stiu ce post va ocupa, dar va fi in noua structura a clubului Dinamo Bucuresti.”

“Dupa ce vom studia efectiv datoriile si vom face o programare, in doua saptamani pe baza auditului intern, sa vedem despre ce este vorba, sa facem o programare a platilor, vom lua niste decizii in urma acestor lucruri, sa facem si o marire de capital.”

“M-as fi bucurat sa castigam toate meciurile, dar nu se poate in sport. Suntem constienti ca echipa este noua, au venit multi jucatori, se vede ca echipa se imbunatateste de la zi la zi. Echipa va ajunge intr-o luna de zile la un nivel mai bun.”

“S-a semnat totul, notarizat si oficializat legal documentele de preluare al clubului, este doar un audit intern, sa vedem daca mai apare ceva, suntem constienti ca pot aparea si alte chestiuni.

Marcos Rubinho: “Obiectivul meu este de a imbunatati tot ce tine de structura centrului de copii si juniori, sa descoperim noile talente si sa le crestem. Este foarte clar, daca vom reusi in plan individual valoarea fiecarui, clubul va avea de castigat. Noi incercam sa ridicam acest nivel, in beneficiul clubului. Vom aplica metodologie actualizata, dar nu trebuie sa uitam ca vom lucra cu copii, care trebuie sa inteleaga fotbalul cum trebuie el inteles, conform cu varsta pe care o au. Suntem aici pentru a putea implementa tot ce stim din experienta noastra.

Unde s-ar putea muta Academia Dinamo: “De abia am venit in Romania, am facut primii pasi, vazand infrastructura, baza sportiva de la Dinamo, un inceput pentru CCJ, puteti fi siguri, daca vom gasi ceva mai bun, in mod sigur vom face pasul urmator.”

Alex Couto: “Sunt bucuros de prezenta dumneavoastra, in continuare am sa explic ceea ce vrem sa facem la Dinamo. Responsabilitatea e bine definita ca viitor director general, voi incerca sa reorganizez si sa restructurez atat din punct de vedere administrativ, cat si sportiv. De asemenea, voi fi cel care trebuie sa impulsioneze tot ce tine de marketing, merchandising, relatiile cu presa si tot ce tine de clubul nostru. Trebuie sa facem departament bine definite, pentru bunul mers al activitatii. Vom avea la dispozitie ultimele tehnologii care vor fi puse la dispozitie celor care vor conduce departamentele directe ale clubului, CCJ si prima echipa, directorului sportiv.

Ceea ce este cel mai important, sa stim ce vrem, sa realizam in cel mai scurt timp posibil, sa ajungem acolo unde ne dorim cu totii. Incercam sa facem tot posiblul, pentru a crea toate conditiile necesare tehnologice si umane, cei doi care conduc fotbalul, sa aiba la indemana, toate elementele necesare pentru a face in cel mai scurt timp.  Este prima data cand ajung in Bucuresti si am ramas profund impresionat de oras.

Primii pasi pe care ii va face la Dinamo: “Este sa identificam cum este structura clubul acum, sa remaniem clubul, sa cream acele sectii, departament, nu trebuie sa fie independente, sa comunice intre ele, doar in echipa se pot face lucrurile bine.”

Cum a fost atras in acest proiect: “Mi-a prezentat un proiect bine definit, care este foarte clar si de asemenea, m-a interesat aceasta provocare, pentru ca este domeniul in care activez. Cel mai important este ce putem face, nu ce stim sa facem. Cel mai important, rolul nostru este de a crea tot ce este nevoie pentru infrastructura, tot ce tine de tehnologie, sa aplicam, fiecare departament si sectie sa colaboreze, sa fie interactivitate intre departamente.”

Ce impresie i-a lasat fotbalul din Liga I: “Sunt un indragostit de istoria fotbalului, consider ca este sub nivelul potential al fotbalului romanesc, eu cred ca exista viitor in ceea ce priveste viitorul acestui sport. Am avut posibilitatea sa vedem elita fotbalului romanesc, ganditi-va ca Hagi a jucat la cele doua mari echipe, Real si Barcelona. Si fara sa uitam, de cel care este antrenorul echipei, Cosmin Contra.”

Dorin Serdean: “Asa cum spunea si domnul Cortacero, este un nou inceput la Dinamo, suntem intr-o postura noua, avem o echipa de conducere noua, asa cum a specificat dumnealui. Eu sunt intr-o situatie destul de grea, am avut raspundere foarte multa fata de acest proiect, o legatura intre investitorul spaniol si vechiul actionariat al nostru. A fost o munca grea, pe care a trebuit sa o asum, am platit si cu anumite interpretari in presa. Nu am avut functie pana acum cateva saptamani, cand am fost numit presedinte executiv, pot sa va vorbesc din postura oficiala, de angajat al clubului Dinamo.”

“Un derby Dinamo-Fcsb, nu pot sa zic Steaua, inseamna foarte mult pentru orice suporter dinamovist, doresc sa reinvie fotbalul romanesc, sa revina pe harta fotbalului romanesc, e pacat ca am pierdut aceste derby-uri fantastice, echipe de traditie. Ma astept la un meci bun si speram sa castigam, asta ne dorim de fiecare data. Este o echipa care trebuie sa reinvete scopul de a castiga. Nu am cunostinte sa fie vreo prima speciala, este unul ca oricare altul, ne putem face o evaluare periodica, a echipei in ansamblu, o sa fie un meci bun, sper in victoria noastra.”

Rufo Collado: “Sunt persoana care a venit de cel mai mult timp in Bucuresti, am aproape 3 luni de cand sunt aici, pot sa va spun ca sunt impresionat de orasul Bucuresti si cred ca in continuare, in aceasta echipa vom face tot ce ne propunem in cel mai scurt timp. Sunt constient ca nivelul este foarte ridicat, ambitia noastra este de a face tot ce ne sta in putinta de a readuce clubul acolo unde ii este locul, nu numai la nivel intern, cat si international.

Am gasit un club cu foarte multe probleme interne, de organizare, nu numai in plan sportiv. Dupa cum ati obiservat, am incercat sa aducem echipa la nivelul pe care il merita, incercam in continuare sa facem ca echipa noastra sa fie cat mai competitiva. Pentru a reusi asta, cred ca am reusit sa aducem cel mai bun antrenor pentru acest proiect. Am reinfiintat echipa secunda, care ne va ajuta sa ne indeplinim obiectivele. Incercam sa facem ultimele transferuri pentru a putea defini echipa si grupul de jucatori care trebuie sa aduca clubul pe locul meritat.

Am adus si legende in club, o comisie sportiva, pentru a putea descoperi si a pregati in continuare clubul. Structura se compuna din German Sorzano, fost component al clubului Sevillei, Miguel Garrido, care vine de la Alaves. In Academia, il avem pe Marcos Rubinho, ajutat de Tomas Rodriguez. Si vom incorpora in structura clubului, tot ce avem nevoie pentru a ne indeplini obiectivele. Dorin si o structura de scouting, pentru a putea descoperi talentele fotbalului romanesc.”

Cele mai mari probleme pe care le-a intampinat in Romania: “La nivel structural, am gasit multe probleme, la departamentul de scouting, nu exista video analist la prima echipa, studiul adversarilor, la un club de nivelul lui Dinamo, nu este normal. Dinamo creste de la meci la meci, au venit jucatori in perioada de mercato, care nu sunt inca pregatiti fizic, un exemplu este Borja, care nu este inca la nivel fizic foarte bun. Incercam sa ii aducem la parametri optimi. ”

“Am lucrat foarte mult timp in liniste, am incercat sa studiem, sa vedem despre ce este vorba, sa vedem potentialul jucatorilor, sa vedem cine poate sa ne ajute. Datorita nivelului, va pot spune, ca intr-un viitor, nu indepartat, si alti jucatori romani sa fie transferati de catre Dinamo.”

Clauza lui Straton: “Este o problema interna, toate aceste masuri, le luam pentru fanii echipei”

loading...

Lasă un răspuns