Conferința de presă susținută de Mircea Rednic, în direct la RD1948! Când va avea loc

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de un duel decisiv în campionat, împotriva unei echipe aflate în zona noastră a clasamentului.

Înfrângerea de la Voluntari a fost încă un rezultat dezamăgitor pentru formația noastră, dar nu avem timp să ne plângem de milă, pentru că urmează câteva dueluri de totul sau nimic în campionat, care ne pot oferi șanse să ducem mai departe lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Un prim astfel de duel este vineri seară, pe stadionul Dinamo, împotriva nou-promovatei FCU Craiova, care ocupă momentan locul 14, la 6 puncte în fața noastră. În cazul unui succes, ne-am apropia la 3 puncte de locul de baraj și am răsufla puțin ușurați, în vreme ce o înfrângere ar fi de-a dreptul catastrofală pentru echipa noastră, care s-ar trezi la cel puțin 7 puncte ultimul loc de baraj, poate și mai mult în funcție de rezultatele înregistrate în cadrul rundei cu numărul 17.

Duelul va fi prefațat în cadrul unei conferințe de presă susținută de antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic. Întâlnirea cu reprezentanții media va avea loc, joi, ora 12:30, la sala de conferințe a stadionului Dinamo. Cu siguranță, antrenorul lui Dinamo va oferi ultimele detalii și informații legate de echipă, de jucătorii recuperați după accidentări și care este starea de spirit înainte de un meci incredibil de important pentru formația noastră.

După cum v-ați obișnuit deja, conferința de presă susținută de Mircea Rednic poate fi urmărită în direct pe canalul de Youtube, vom intra în direct cu aproximativ un sfert de oră înainte de ora anunțată pentru startul conferinței, așadar vă așteptăm alături de noi în număr cât mai mare!

Mesaj clar: ,,Ai o responsabilitate, indiferent care este numele tău”

În acest moment, situația din punct de vedere sportiv este una destul de grea.

Se caută soluții pentru a ieși din criză, dar acest lucru depinde activitatea celor din club, care au responsabilitatea iesirii echipei din situația foarte grea. Purtătorul de cuvânt al DDB, Daniel Sendre, a explicat acest lucru în cadrul emisiunii moderate de Gabi Safta la Gold FM:

,,În aceste momente trebuie să fie unitate, trebuie să fie un fel de introspecție, să analizeze ce au făcut bine și ce au făcut rău. Începând de la Mircea Rednic, până la domnul Mureșan, îl exclud pe domnul Zăvăleanu, el și-a făcut treaba foarte bine, pe partea de finanțe.

Trebuie inclusv team-managerul să își analizeze activitatea în cadrul clubului. Trebuie discutat cu jucătorii, poate au probleme acasă, este job-ul lui să știe dacă au probleme personale. Trebuie să analizeze Mircea Rednic ce a făcut bine și ce a făcut rău, poate trebuia să gestioneze altfel situația lui Deian Sorescu, poate trebuie să folosească echipele pe care le-a folosit cu UTA și Rapid, nu știu, oamenii știu ce au de făcut, sunt profesioniști, nu ne panicăm.

Acum sunt lucruri pe care nu le poți controla, sunt lucruri care pot fi făcute mai bine, au fost aduși 14 jucători care trebuie integrați, a fost o pregătire precară, jucătorul de travaliu care este Răuță a cedat pe final cu Voluntari. Sunt convins că Mircea Rednic nu a uitat fotbalul.

Politica pe care a ales să meargă noua conducere, de a merge pe aducerea unor jucători, sigur că și-au asumat un risc, dar până acum rămâne doar risc, nu știu dacă a dat vreunul din ultimii jucători satisfacție, dar domnul Rednic știe acest lucru. Dinamo a ajuns la limita-limitelor, riscăm mult acest proces al insolvenței. Dar a fost adus și a acceptat că Dinamo să semneze cu Gluhakovic.

În perioada în care Dinamo a avut transferuri blocate, nu cred că nu înțelegea cineva situația, să nu ceară deblocarea transferurilor, era nevoie de concurență, era clar că era nevoie de jucători. Acum, cei veniți, dacă sunt potriviți, dacă mai puteau să joace fotbal, este responsabilitatea celor care au luat deciziile respective. Mircea Rednic este un om cu mare experiență, poate a văzut ceva în ei, eu l-am criticat pe Espinosa, sunt convins că Rednic nu s-a înșelat în cazul a 5 dintre ei.

CITESTE SI: 

Ultimele informații prezentate de Daniel Șendre! ,,Există un deficit în bugetul clubului”

Apoi, ceilalți care au venit înainte de aducerea lui Rednic, eu cred că Mureșan a făcut și știu că nu a semnat fără a se consulta cu Dario Bonetti. Chiar și între Dario și Rednic, au fost trei antrenori cu licență PRO, cineva și-a dat acceptul că acești băieți să fie semnați. Imposibil să nu fie câțiva din cei veniți, să nu fie buni, să nu facă lucrurile să meargă.

Am pus niște oameni, firesc este să îi lăsăm să își facă treaba, dar asta nu înseamnă că nu vom interveni. Nu vom avea nicio secundă de ezitare să intervenim dacă situația devine dramatică, nu va fi decât un ultim glonț, cel de argint, nu ne permitem să nu îl tragem.

Cu tot respectul pentru glorii, pentru oamenii de fotbal, ei știu și trebuie să înțeleagă, dacă se va ajunge acolo, nu va fi nicio decizie luată de DDB, pe baza resentimentelor, dar ceea ce ne mâna de la bun început, interesul nostru este unul singur și este DINAMO. Noi cei care apărem în fața lor și avem responsabilitatea încrederii investite, nu ne permitem să judecăm emoțional, nu ne permitem să intrăm în panică, să mergem într-un fel făcând bisericuțe, ori cu Mircea Rednic, ori cu Mureșan.

Să fie clar un singur lucru, chiar am vrut să îi spun domnului Mureșan la un moment, dar am zis să evit acest lucru. Dar are o expresie care mă deranja. La fiecare subiect, când trebuia să mai vină cineva la club, domnul Mureșan spunea că a venit să ajute clubul persoana respectivă. În momentul în care tu soliciți un salariu și acele salarii sunt mari și se plătesc la zi, acela nu este doar un ajutor.

Ai venit pe o funcție și ai o responsabilitate de făcut, indiferent care este numele tău. Nu e lipsă de respect, este o responsabilitate, este adevărul, vorbim de 2,5 milioane de euro adunați de la oameni, DDB nu își permite să fie pierduți. Suntem calmi, avem încă încredere că pot redresa situația, dar DDB nu stă doar cu mâna în sân.

Domnul Mircea Rednic are un salariu aproape de cei care se bat la titlu. Noi nu vrem să vină gratis, noi din DDB o facem gratis, noi nu avem pretenția asta de la cei care vin în club. Îi includ pe toți, de la Mureșan, până la Rednic”, a explicat Daniel Sendre la Gold FM.

Răzvan Zăvăleanu își face treaba fără niciun fel de reproș, deși au fost extrem de multe acuze la adresa lui în momentul în care a venit la Dinamo, dar a reușit într-un timp foarte scurt să aducă clubul în punctul de a fi aprobat planul de reorganizare. Mai mutl decât atât, Daniel Sendre a subliniat faptul că cei de la RTZ nu au primit niciun ban pentru munca depusă în aceste luni și totodată, Răzvan Zăvăleanu cumpără și el bilete meci de meci pentru Dinamo și DDB:

,,RTZ nu a luat niciun leu din iunie, Răzvan cumpără bilete cot la cot cu noi. Avem un noroc fantastic că a venit omul ăsta. Sunt zeci de creditori care trebuie să își ia banii, presat de data limită, să încerci să faci negocieri cu fiecare în parte, te ducea prea departe. Noi am intrat într-un moment critic, nu au fost acceptate toate datoriile intrate în planul de reorganizare” a mai spus Daniel Sendre.

Lansarea Dinamowin a fost un real succes și proiectul poate aduce un mare plus la bugetul clubului:

,,DDB caută parteneriate, sponsori, singurul adus e tot de noi, Dinamowin este un proiect care poate aduce bani. Dacă previziunile de la Dinamowin se adeveresc, atunci bugetul clubului se va dubla. Este o platformă care îmbină interacțiunea socială cu online marketing. Este o combinație între Facebook și Emag, pot socializa și face cumpărături. 50% din comisionul perceput, ajunge în club” a încheiat Daniel Sendre.

loading...

Lasă un răspuns