Conferință de presă Mircea Rednic înainte de Dinamo-Farul

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de meciul cu Farul de luni seară, ultima întâlnire din 2021 pentru echipa noastră.

Liniștea obținută după victoria cu Chindia a fost doar una temporară, asta deoarece înfrângerea cu Mioveni a stricat și mai mult atmosfera în jurul echipei, dar și în vestiar.

Câțiva jucători au părăsit deja echipa, alții sunt suspendați pentru meciul cu Farul, astfel că misiunea noastră se anunță de pe acum una foarte, foarte complicată. Dar Dinamo are nevoie de puncte ca de aer, așa cum și Rednic are nevoie de puncte pentru a putea pregăti în liniște campania de transferuri din iarnă.

Meciul va fi prefațat în cadrul unei conferințe de presă, conferință care va putea fi urmărită LIVE pe canalul de Youtube Radio Dinamo1948, duminică, 19 decembrie, începând cu ora 12:30 (vom intra în direct cu câteva minute înainte).

Mircea Rednic va oferi mai multe informații despre echipă și starea lotului înainte de duelul cu echipa antrenată de Gică Hagi.

Multe absențe pentru meciul cu Farul! Ce jucători vor lipsi

Thomas Vestenicky și Petar Gluhakovic și-au încheiat deja angajamentele cu Dinamo și nu îi vom mai vedea în lotul echipei noastre.

Plamen Iliev a fost aspru criticat de Mircea Rednic după meciul cu Mioveni, după încă un penalty comis de portarul bulgar, iar acesta nu a reacționat bine la criticile lui Rednic și a decis să plece de la echipă, dar oricum soarta lui era deja decisă. Astfel că cel mai probabil Mihai Esanu va fi titular luni seară, o ultima șansă pentru Esanu să îi demonstreze lui Rednic că poate fi o soluție în 2022, dar cu siguranță va fi adus un alt portar în pauza competițională.

Plamen Iliev a venit la Dinamo la începutul lui septembrie și s-a impus rapid pe postul de titular. A evoluat în 10 partide pentru „câini”, în care a primit 19 goluri. De-a lungul carierei, acesta a mai evoluat pentru Levski Sofia, FC Botoșani, Astra și Ludogorets.

Trei dintre titularii ultimei etape, dintre care doi fotbaliști esențiali în acest moment pentru Dinamo nu vor fi apți, din cauza cumului de cartonașe.  Răuță și Sorescu au adunat deja câte 7 cartonașe galbene, Andrei Radu a ajuns la 4 avertismente, astfel că vor fi doar spectatori luni seară

„Sunt supărat. Iliev e la a doua greșeală. Și meciul trecut la fel. Sunt reguli clare, care se învață la copii. La experiența lui, nu avea voie să iasă din poartă. Erau jucători care se luptau pentru minge, el nici nu a atins-o. Nu poți să faci greșeli d-astea. Îți bați joc de munca unei echipe. Chiar nu îl înțeleg”, a declarat Rednic.

În altă ordine de idei, antrenorul Mircea Rednic se pregătește să facă curățenie generală la Dinamo în această iarnă. „Puriul” are de gând să scape de foarte mulți jucători care acum fac parte din lotul său. Nu doar de cei din „grupa B”, acolo sunt trimiși exilații, precum Cosmin Matei, Steliano Filip, Nica, Dudea, Crețu, Moldoveanu, Neicuțescu și Mihaiu.

De fapt, Rednic va începe curățenia chiar cu fotbaliștii aduși de el. Jucătorii sosiți de curând în „Ștefan cel Mare”, cei aduși la solicitarea antrenorului, au o clauză în contract cum că angajamentele pot fi desfăcute unilateral, dacă Dinamo nu va fi satisfăcută de contribuția celor în cauză.

loading...

Lasă un răspuns