CONFERINTA DE PRESA: Florin Bratu confirma venirile de jucatori. Declaratiile complete

Stiri Dinamo

Scris de:

Astazi la Saftica s-a organizat conferinta de presa premergatoare meciului cu Hermannstadt de maine seara de pe stadionul Dinamo. 

Antrenorul echipei noastre a abordat cele mai importante subiecte de la Dinamo, dar si informatiile aparute astazi pe site-ul echipei noastre, ca se pregatesc noi transferuri: 

Cum le reda moralul jucatorilor dupa infrangerea de la Cluj: „Prin antrenamente ii motivez pe jucatori, de la antrenament incercam sa remediem problemele. Ma bucur ca am rezolvat problemele de a nu mai primi goluri din faze fixe, am insistat sa nu mai primim goluri pe inceputurile de joc, asa cum s-a intamplat cu fcsb si Medias.

Acum am vazut ca avem alt tip de probleme, aceea ca am „reusit” sa primim un gol si imediat celelalte goluri rapid. La Cluj am primit 3 goluri in 12 minute, ceea ce este foarte mult, incercam sa remediem aceasta problema, prin exercitiu, antrenament, discutii, avem poate cea mai tanara linie de aparare din prima divizie. Acest lucru nu trebuie sa fie o scuza si sa invatam  din greseli. Eu zic ca putem face lucruri interesante, trebuie sa avem rabdare. „

Antrenorul echipei noastre a vorbit si despre situatia lui Nistor: „Sincer din punctul meu de vedere, Nistor e capitanul echipei, cel mai important jucator si asa trebuie sa fie pana la capat. Mai are doi ani de contract,  este un lider si asa cum l-am vazut zilele trecute, a fost agitat cum era de asteptat, dar si motivat sa traga echipa dupa el, sa avem rezultate impreuna.”

Discutiile despre plecarea lui Mahlangu si despartirea de Axente, dar si a confirmat ca vor mai urma transferuri: „A plecat un singur jucator, May, cu acordul meu, in zilele urmatoare vor mai veni ceva jucatori. Avem nevoie de experienta, avem nevoie de o imbunatatire a acestui grup tanar si zic eu ca putem forma o echipa competitiva pe langa acesti jucatori pe care ii avem. Vor veni jucatori cu experienta, care sa vina cu un plus in cadrul echipei noastre. Da, e posibil sa vina un atacant strain.”

Faptul ca intaririle vin tarziu: „Echipele nu pot transfera ceas, la secunda, absolut orice jucatori isi doresc, acesta sunt datele problemei. Cand vor veni jucatori, vor veni pregatiti si gata sa intre in echipa.  Imi place agitatia, nu e nicio problema, e bine ca se intampla acest lucru.”

Pe Nistor l-am simtit dinamovist, eu nu sunt patron sa ii maresc salariul, detaliile acestea nu le stiu, dar il vad cu o dispozitie buna pe Nistor, ceea ce inseamna ca e bucuros si fericit.

Initiativa fanilor de a oferi pentru prelungirea contractului lui Nistor: „Nu cred ca e cazul sa ofere bani pentru Nistor, le multumim, dar nu e cazul in momentul de fata si trebuie sa ne mobilizam asa cum suntem si sa le rezolvam asa cum putem prin fortele noastre.”

Zlatinski: „A declarat cineva de la echipa ca il dorim pe zlatinski? Daca nu a spus nimeni, inseamna ca nu l-am dorit.”

In ceea ce priveste plecarea lui Axente nu a dorit sa intre in detalii, dar se pare ca el va pleca dupa meci: „Maine avem meci, nu pleaca nimeni de la DInamo, atat pot sa zic acum.”

Meciul cu Hermannstadt: „Un meci foarte dificil, pentru ca Sibiu vine dupa o victorie clara, o echipa cu parcurs similiar, doua victorii, au 7 puncte, au antrenor bun, cu experienta, au si jucatori buni, au facut transferuri interesante, trebuie sa fim intr-o stare foarte buna din punct de vedere mental pentru a castiga meciul. Jucam acasa, trebuie sa ne impunem in acest meci. „

Ii multumim lui Helesteanu pentru cele doua luni petrecute alaturi de noi, ii doresc mult succes in continuare! 

Faptul ca jucatorii il apreciaza: „E o mandrie ca jucatorii ma apreciaza, dar nu e suficient. Trebuie ca si eu, si ei, sa ne dorim mai mult si sa incercam sa acumulam puncte. Suntem intr-o situatie buna, se poate si mai buna. Daca maine vom castiga, ne vom mentine in plutonul de 3-4 echipe si nu vrem sa pierdem acest pas cu prima parte a clasamentului. Am discutat cu Negoita in aceasta perioada, la Dinamo a fost stabilitate financare, este in cotinuare. Sunt salalriile la zi, primele jucatori, nu avem probleme.

Ce au declarat jucatorii la conferinta de presa! 

Inainte de conferinta de presa a lui Bratu, au fost prezenti Sergiu Hanca si Ricardo Grigore. Ce au declarat acestia:

Sergiu Hanca: „Nu e prima oara cand pierdem un coleg, era un jucator foarte bun, s-a dus intr-un loc mult mai bun pentru familia lui. Noi suntem in continuare uniti si la fel de motivati, cu siguranta ne vom face treaba. Nistor este acelasi om pe care il stiti. Este concentrat, motivat si maine va face  un meci bun. Este un jucator important in angrenajul echipei si din moment ce este aici cu noi, isi doreste sa fie aici.

Eu am fost motivat din prima zi in care am semnat cu Dinamo. In fotbal sunt momente si momente, mai bune sau mai putin bune, dar la fiecare meci incerc sa dau tot ce ma mai bun. Nu pot sa multumesc pe toata lumea si cred ca cel mai important esa ma antrenez si sa ajut echipa cand am sansa. Nu ma gandesc la plecarea mea, ma gandesc la meciul de maine cu Hermannstadt, sa luam toate punctele. Este o echipa imprevizibila, am vazut si ultimul lor meci, au avut o prestatie solida. Am fost concentrati la antrenament, la indicatiile lui Mister, maine le vom pun in practica si vom castiga toate punctele.

Nu stiu daca am pierdut nationala, dar mister Contra stie la fiecare convocare de ce jucatori are nevoie. Cred ca este prea devreme de titlu, imi doresc sa luam fiecare meci in parte si sa nu mai repetam greselile, sa fim mai buni de la meci la meci.  Ca sa devenim mai puternici, e nevoie de mai multa munca.

Ricardo Grigore: „May era un jucator foarte important pentru echipa noastra. Este o bucurie mare pentru mine ca am reusit sa ma impun, sa joc titular, sper sa nu dezamagesc si sa fiu pe aceeasi linie, sa ducem echipa acolo unde ii este locul, sa fim in play-off. Trebuie sa luam totul pas cu pas, ne concentram pe fiecare meci si sper sa obtinem maxim. Nu ne gandim la campionat, este departe, luam fiecare meci in parte. Bratu este antrenorul perfect pentru Dinamo, ne da incredere indiferent daca suntem mai tineri sau mai in varsta. Ne inspira un spirit de luptatori.”

loading...

Lasă un răspuns