CONFERINTA DE PRESA: Ce a declarat Cosmin Contra! Obiectivul lui Dinamo

Stiri Dinamo

Dinamo a castigat de o maniera categorica la Medias si Contra a fost un antrenor fericit la finalul partidei.

Mai jos aveti declaratiile antrenorului dinamovist, oferite la conferinta de presa de dupa meci:

COSMIN CONTRA: “Un meci greu, impotriva unui adversar puternic, mai ales pe teren propriu. S-a vazut asta in prima repriza, chiar daca am avut o dominare sterila, nu am fost periculosi in ultimii 25-30 de metri. Medias este o echipa foarte puternica pe contraatac, cu jucatori periculosi. In repriza a doua, baietii s-au descatusat, am reusit sa marcam pe doua contraatacuri, duse la final de jucatorii nostri. O victorie de moral, de care aveam nevoie. Vreau sa ii felicit pe jucatori, pentru cum au evoluat impotriva unui adversar puternic.

Astept sa fie prima victorie din multe altele. Am incercat sa ii linistesc la pauza, echipa a trecut prin momente grele la finalul sezonului trecut, nu s-a facut pregatire de vara, au venit multi jucatori noi, nu este usor sa ii integrezi, relatiile de joc sufera. Fizic, suntem inca departe de ce imi doresc eu, baietii fac eforturi sa recupereze aceste handicap fizic, speram ca pe viitor sa aratam mult mai bine. Am incercat sa ii linistesc la pauza, intrarea lui Borja a schimbat jocul in bine. Doua reprize foarte bune, cu Botosani si cu Medias, este imbucurator ca facem reprize secunde foarte bune.

Mi-as fi dorit sa avem multe puncte, e al treilea meci al meu pe banca, poate mi-as fi dorit sa avem doua puncte in plus. Daca am fi castigat cu Botosani acasa, dar le avem pe cele pe care le-am meritat, sper sa ajungem in play-off, apoi sa ne batem la o cupa europeana.” a declarat Contra la finalul partidei.

ANALIZA LUI CORNEL DINU!

n prima repriza, dar Dinamo a avut ocazii. La ora actuala trebuie gandita pozitia lui Nemec sau cum joaca. Iese din axul central, e de finalizare si trebuie pastrat acolo. Fata de partida precedenta, Dinamo a jucat cu mai multi jucatori cu randament bun. Nu intamplator diferenta a facut-o si fizic. Dinamo nu a mai avut de mult timp 3-0.

A fost interesanta si prezenta defensivei, inca sunt probleme la Grigore, care nu prezinta siguranta. La mijloc, daca ar exista un jucator cu o capacitate mai buna de a pasa, jocul ar arata alftel. La Gaz Metan sunt niste probleme. Nu stiu ce vrea sa faca Uhrin. A fost un joc frumos si o victorie meritata pentru Dinamo. Ar fi bine sa discutam ce vedem pe teren”, a declarat Cornel Dinu, in cadrul emisiunii Minutul 91, de la Telekomsport.

“Prestatia lui Sorescu a fost net superioara fata de ce a facut cu Botosani. Au fost opt jucatori care au jucat bine de la Dinamo. In privinta lui Nemec am niste prezente. El a jucat mai putin in ultima perioada si cred ca trebuie pastrat in centrul careului sau eventual pe pasele dublate si lansat. Scos in afara careului, ii e mai greu sa marcheze.

Cosmin e cel care stie ca o echipa puternica se face si cu jucatori crescuti din propria academie. Dinamo ar mai trebui sa aduca doi, trei jucatori maximum. Cu o echipa completa, Dinamo nu poate fi cu nimic mai prejos decat primele patru echipe din campionat”