Concluziile lui Uhrin! De ce l-a certat pe Eșanu si ce jucător va lipsi cu Iași

Stiri Dinamo

Dinamo a câştigat cu 2-1 în faţa Viitorului şi a ajuns la a doua victorie la rând în Liga 1.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Morsay ’62 şi Albentosa ’73. Pentru gazde a înscris Jo Santos, în minutul 88. Uhrin obține cel de-al doilea succes consecutiv și echipa pare mai mult decât capabilă să evite retrogradarea în acest sezon. Din păcate, au venit și accidentările, vom avea o absența sigură la Iași:

„Sunt foarte fericit pentru acest succes, acum trebuie să ne recuperăm pentru meciul cu Iași. Avem jucători potriviți pentru acest sistem, cu 3 fundași centrali. Dacă făceam mai puține erori înainte, poate nu pierdeam atâtea meciuri.

Anton e ok, Eșanu va fi și el ok, cred, dar Răuță are o accidentare mai serioasă și nu va juca la Iași. Puteam să marcăm mai multe goluri, au ratat ocazii bune Mihaiu, Morsay, Nemec. Și Viitorul a jucat bine, mai ales în repriza a doua”, a declarat Uhrin la finalul partidei

Întrebat de ce a strigat la Mihai Eșanu spre finalul întâlnirii, cehul a motivat: „Nu-mi place când jucătorii stau pe teren, trag de timp, nu e stilul meu”.

“E un pas important, însă e doar o victorie care ne ține acolo sus adică legată de celelalte echipe și acum e timp să ne recuperăm cât mai bine și să reușim să câştigăm şi la Iaşi pentru a da valoare acestei victorii și meciului cu Voluntari. A fost bun meci foarte greu, ştiam foarte bine ceea ce joacă Viitorul cred că în seara asta am jucat foarte bine tactic.

Scopul scuză mijloacele până la urmă obiectivul nostru a fost să luăm 3 pcte le am luat asta e. Orice ban e binevenit în situația noastră și mă bucur că a fost de bun augur”, a spus Paul Anton la finalul partidei terminat 2-1 pentru Dinamo.