AcasăStiri DinamoConcluziile lui Contra, dupa succesul de la Medias!

Concluziile lui Contra, dupa succesul de la Medias!

Dinamo a obtinut primul succes stagional sub comanda lui Cosmin Contra.

Formatia noastra a mers la Medias cu gandul de a obtine toate puncte puse in joc, pe un teren unde am fost invinsi in ultimele trei intalniri directe. Dupa o prima repriza modesta, Dinamo a jucat excelent in partea a doua si a venit victoria atat de asteptata:

COSMIN CONTRA: „Cred ca per ansamblu am jucat bine, dar in prima repriza nu am avut inspiratie. Am incercat sa avem o posesie mai buna, a fost greu, deoarece Mediasul s-a aparat in permanenta cu 8-9 jucatori, am avut o circulatie lenta a balonului, a trebuit sa schimbam. Borja ne-a adus acel plus de care aveam nevoie, ne-am descatusat si am castigat. Ma deranjeaza ca am primit acest gol din faza fixa. A fost tensiune mare, nu mai castigasem de mult timp, sper ca odata cu acest succes, sa ne descatusam, mai avem mult de munca, sa avem continuitate in rezultate si sa ajungem mai sus.” a spus Contra la finalul partidei.

Contra spune ca este nevoie de timp pentru a regla relatiile de joc: „Borja nu a fost greu sa il conving, i-am explicat putin proiectul pe care il vrem la Dinamo, si-a dorit sa vina, se simte bine, inca relatiile de joc nu sunt cum sunt imi doresc eu, nu este usor sa asamblezi o echipa ,am facut doua repriza foarte bune, in care a trebuit sa castigam astazi, cu Botosani sa revenim de la 0-1, echipa isi doreste victoria cu orice pret.

Am venit sa incerc sa ducem echipa in play-off, e o victorie de moral, o victorie buna, dar mai avem mult de munca, sper ca baietii sa inteleaga ca sunt la Dinamo, sa aratam din ce in ce mai bine, sa avem si inceputurile de meci solide, vom fi si noi mai puternici. ”

Totodata, Contra s-a referit si la potentialul transfer surpriza al lui Alibec, la Ferencvaros. ”E clar ca Ferencvaros e echipa buna, joaca in play-off-ul Champions League. Am vazut ce surprize au facut, probabil vor in grupe acum. Ar fi o mutare buna, daca se realizeaza”, a afirmat tehnicianul dinamovistilor.

La finalul partidei, Dusan Uhrin s-a aratat nemultumit de linia sa defensiva si a contestat penalty-ul din care Dinamo a facut 2-0. Antrenorul lui Gaz Metan Medias a vorbit si despre schimbarea prin care trece fosta sa echipa, dupa schimbarea actionariatului.

„Am jucat bine in prima repriza, dar am primit imediat un gol in repriza secunda. Nu am reusit sa finalizam ocaziile bune pe care le-au avut. Au fost si norocosi, au avut un penalty, care nici nu stiu daca a fost acordat corect. Sunt suparat pe fundasi, pe lipsa de reactie, insa Buzbuchi a aparat bine. Avem foarte multi jucatori noi, jucatori cu calitate, dar care au nevoie de timp. Vom mai avea un meci, iar apoi vine pauza pentru meciurile nationalei.

Dinamo s-a schimbat total, nu seamana deloc cu Dinamo pe care l-am antrenat eu. Au luat jucatori buni, dar sa vedem ce va fi, pentru ca este o competitie serioasa in Liga 1”, a declarat Dusan Uhrin.