Concluziile lui Contra dupa infrangerea cu Craiova! Ce spune de arbitraj

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a pierdut cu Craiova, 1-0, iar echipa noastra ramane in zona retrogradarii.

Mai jos aveti declaratiile lui Cosmin Contra de la finalul partidei:

„Nu sunt multumit de jocul echipei, cel mai slab meci de la partida cu Chindia din deplasare. Nu ca am facut un meci slab, nu am avut prospetime, nu am avut idei de joc, penalty-ul ne-a turnat plumb in picioare, asteptam mai mult de la jucatori. Am intalnit liderul, dar asteptam de la jucatorii mei. Dupa penalty, nu am reusit sa jucam in viteza, s-au aparat bine, am riscat mult pe final de meci, am avut ceva ocazii, dar o infrangere si nu putem sa castigam.

Garcia a venit de 10 zile, nu putem sa ii cerem sa castige de unul singur, e un joc de echipa, trebuie sa ne pregatim saptamana asta, ne asteapta un meci greu la Sepsi, daca nu castigam repede, incep sa se complice lucrurile. Sunt preocupat de situatia in care suntem, ma asteptam sa avem mai multe puncte, trebuie sa revin la deciziile de arbitraj.

7 greseli impotriva lui Dinamo, nu stiu din ce cauza CCA nu analizeaza aceasta situatie. Eu nu zic ca nu a fost penalty asta, nu zic de ce a fost cu UTA, maniera asta de a-l avertiza pe Puljic inainte de penalty, Constantin inainte sa ajunga mingea, s-a bagat si a fortat aceasta faza, trei meciuri la rand se da penalty si avem mereu cate ceva impotriva noastra. Sunt faze ca astea multe care se intampla in careu, din pacate sunt preocupat, indiferent ca am facut un meci slab, nu am avut prospetimea, maniera de arbitraj impotriva lui Dinamo ma face sa fiu foarte ingrijorat si sper sa fie doar greseli omenesti, dar tind sa cred ca deja la fiecare meci…nu stiu ce sa mai cred.

Constantin s-a pus in fata lui Puljic, se tin reciproc, se intampla mereu, la fiecare faza intre atacant si fundas central, sunt tineri reciproce. Fesnic auzind tipatul si avertizand inainte, a fluierat penalty. Sunt foarte dezamagit, de 6 etape de cand sunt eu, 3 etape consecutive cu penalty impotriva lui Dinamo, nu stiu daca e dorita echipa noastra in play-off, chiar daca s-a inceput un proiect nou. Trebuie sa fim mai atenti si sa jucam si impotriva greselilor de arbitraj.

Campania de transferuri este incheiata, important este sa devenim o echipa in cel mai scurt timp, baietii sa isi faca o autocritica, nu am aratat bine in seara, in ciuda penalty-ului, asteptam sa fim mai limpezi, se pare ca acest penalty ne-a turnat plumb in picioare, nu am avut limpezime sa cream pericol.” a spus Contra la finalul partide.

Despre faza penalty-ului a vorbit si Adrian Porumboiu: „Faza se compune din doua parti. In primul rand trebuie sa vedem daca mingea era in joc momentul in care a avut loc tinerea lui Marius Constantin. Atunci erau circumstante de penalty. Daca a acordat 11 metri pentru faza a doua, cand cade in careu Marius Constantin, iar aparatorul dinamovist e cu mana pe spatele lui, dar nici nu-l trage, nici nu-l impinge, atunci cade foarte usor. Nu este penalty daca a acordat acolo.

Nu imi dau seama cand a executat lovitura de la colt si momentul in care a fost dictata sanctiunea. Daca a dat penalty in momentul in care cade Constantin, e gresit. Daca il trage, caderea este altfel. O mana pe spatele unui jucator advers nu poate provoca o astfel de cadere In plus, o eroare incontestabila. E de neconceput. Cum sa nu repeti aceasta lovitura de la 11 metri, cand un jucator intra in suprafata de pedeapsa?” Adrian Porumboiu, la GSP Live.

loading...

Lasă un răspuns