AcasăStiri DinamoConcluziile lui Burcă după meciul cu Steaua: ,,Sunt dezamăgit din perspectiva asta''

Concluziile lui Burcă după meciul cu Steaua: ,,Sunt dezamăgit din perspectiva asta”

Dinamo se pregătește de meciul cu Iași și trebuie să lase în urmă dezamăgirea meciului pierdut marți seară.

Dinamo se pregătește de meciul cu Iași și trebuie să lase în urmă dezamăgirea meciului pierdut marți seară.

Antrenorul lui Dinamo, Ovidiu Burcă, a vorbit despre dezamăgirea provocată de meci și ceea ce s-a întâmplat cu toată discuția referitoare la dreptul de promovare al steliștilor, în cadrul podcastului SportCast cu Sile:

,,Am ramas cu un gust amar dupa meciul cu Steaua. Am vrut sa raman in zona sportiva, a fair-play, dar am ramas cu un gust amar. Banca stelista a avut anumite reactii la adresa nostra ,au fost anumite mesaje care m-au deranjat, au depasit granita respectului. Dupa al doilea gol, nu vazusem, au avut niste reactii suburbane. Daca as fi vazut, as fi avut o reactie. Cei de pe banca au avut o reactie, am aflat dupa meci. Astfel de dueluri fac bine fotbalului romanesc. A dezvoltat o rivalitate mai accentuata pentru mine, ii vad ca pe niste rivali acum.

Faptul ca ei vor si fanii lor isi doresc promovarea, exista toata generatia 86′ legata de anii de glorie ai Stelei, toti s-au coalizat si vor sa mearga in prima liga, e firesc. Ce mi se pare nefiresc, dupa 6 ani de zile de proiect nu au gasit o constructie juridica sa le permita promovarea. Au ajuns in saptamana meciului cu noi de propuneri legislative care frizeaza absurdul.

Eu consider ca dincolo de suportul pe care statul il ofera sportului, ma refer la infrastructura si la zona de copii si juniori, fotbal de masa, statul nu are ce sa caute in sportul profesionist. Oameni care investesc privat, antreprenori care investesc in zona de fotbal, cum se simt ei, sa aduca bani in fotbal, cum se simt in concurenta cu statul roman?

Fara sa acuz pe cineva, imixtiunea statului in fotbalul profesionist este de fapt un mar otravit pe care il oferim fotbalului. Nu este intamplator ca in prima parte a clasamentului in Liga I sunt entitati private, in partea a doua consilii locale, primarii. 90% din fotbalul romanesc este sustinut din bani publici, toata lumea discuta despre lipsa rezultatelor, este unul din motivele pentru care fotbalul stagneaza.

Se ocupa de fotbal primarii si consilii, care deleaga oameni nu stiu sa managerieze. Nu trebuie sa alocam oameni care stiu sa faca licitatii pe achizitii publice, trebuie sa gasim oameni care stiu sa dezvolte fenomenul. Structurile locale din bani publici au dezvoltat oameni care au acordat mai multa atentie procedurilor legale, mai putin dezvoltarii stricte a fotbalului. Statul ar trebui sa fie mult mai atent.

Meritul sportiv, aceasta entitate Steaua, pe care o sustin din bani publici, il au, dar e construit pe un buget din banii statului. Nu face o concurenta loiala cu alte entitati, sunt mandru de clubul pe care il reprezint, lucrurile merg in cu totul alta directie. In momentul in care gestionezi prost un buget, ajungi la ce s-a intamplat la Dinamo. Cand sunt greseli de management, de asemenea. La cluburile unde exista finantare publica, sunt mereu bani, chiar daca obiectivele sunt indeplinite sau nu. In partea cealalta, unde ar trebui sa se situeze intreaga societate romaneasca, tindem spre capitalism, nu ne trebuie interventia statului sa faca concurenta cu entitatile private.”, a declarat Ovidiu Burca la SportCast cu Sile, la Orangesport.

Despre greselile lui Razvan Patriche: ,,Eu nu judec oamenii dupa anumite greseli, cand am venit la echipa, Razvan Patriche era accidentat. Am avut multe probleme defensive. Cand Patriche a intrat si a inceput sa joace, echipa noastra a avut multa siguranta in linia de fund, dar nu numai. Chiar daca nu este lider vocal, este un lider prin ce face. Are o etica a muncii extraordinara, este foarte implicat la 37 de ani. Cei mai tineri si ce mai in varsta au colaborat deficitar. La primul gol nu a fost o comunicare tocmai buna, trebuie sa mergem inainte. Razvan Patriche este un jucator cu un caracter deosebit.”

,,Cand am venit la echipa, este problema fotbalistului roman, joaca sa nu greseasca. Probabil ca toata societatea in ansamblu, facem lucruri ca sa nu gresim. Ne ia din dezinvoltura, eu nu le vanez greselile jucatorilor. Uneori le facem in momente importante, dar echipa a crescut foarte mult tocmai pentru ca le-am luat teama de a gresi. Le-am dat libertatea de a gresi, este umana. Nu ii judec pentru asta, eu doar le arata si ii fac sa fie mai buni. Cand au scapat de teama, si-au ridicat nivelul.”

,,Cu Steaua am simtit nevoia sa ii imbarbatez la vestiar, dincolo de perceptia din exterior, nu Steaua ne-a invins, noi prin greselile copilaresti, am facut sa pierdem acest meci. NU am facut o partida rea, a doua repriza a fost buna. Statistic vorbind, nu avem cifre rele. Lumea a perceput ca am facut un meci prost, s-au obisnuit cu o fluiditate in joc, cu posesie, am avut ocazii de a marca totusi. Eu cred ca echipa va creste si avem o echipa foarte tanara, care invata sa se gestioneze.”’, a mai spus antrenorul lui Dinamo in cadrul aceluiasi podcast.

,,Obiectivul nostru este sa promovam, e dezamagitor ca am pierdut contra Stelei, nu imi amintesc dupa anii 90′ o asa energie, prezenta fanilor dinamovisti a fost extraordinara. Sunt dezamagit din perspectiva asta, am pierdut 3 puncte si trebuie sa mergem inainte.”

Daca nu promovam: ,,Cei care au venit alaturi de echipa, au luat in calcul si acest lucru, altfel nu este un proiect solid. Daca ai un plan bine structurat, poti ajunge acolo unde iti doresti. Este aceasta presiune a rezultatelor imediate, dar eu ma incapatanez sa cred ca un proiect solid, pe termen lung, ajunge unde esti.”

Noii investitori: ,,Daca nu ar fi venit, lucrurile erau intr-o zona complicata, avem asigurari ca vom trece de acest prag, licentiera pentru urmatorul an. Urmeaza si pasul urmator, aprobarea noului plan de catre judecatorul sindic. Odata trecute aceste doua hopuri, asumate in nume propriu de cei doi, lucrurile devin interesante pentru multi oameni care vor sa investeasca intr-un proiect de mare viitor.

A aparut si in presa faptul ca cei de la ONE erau interesanti, incertitudinea i-a facut sa faca un pas in spate, eu personal nu stiu daca este renuntare definitiva sau temporara. Am spus-o public, pentru cineva care simte potentialul, este un moment extraordinar sa investesti la un club de anvergura lui Dinamo.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare