AcasăUncategorizedConcluziile lui Burcă după egalul cu Petrolul! Ce l-a mulțumit pe antrenor

Concluziile lui Burcă după egalul cu Petrolul! Ce l-a mulțumit pe antrenor

Dinamo a remizat în partida amicală împotriva celor de la Petrolul Ploiești, un meci de pregătire împotriva unei prim divizionare.

Dinamo a deschis scorul în prima repriză, dar a fost egalată în startul reprizei secunde. Ovidiu Burcă a fost mulțumit de test și de prestația jucătorilor, dar de acum toate gândurile se îndreaptă către Dej:

,,Eu cred că a fost un test foarte bun, mi-am dorit să avem un astfel de meci, cu o intensitate ridicată. Eu cred că scopul a fost atins, pentru noi pentru perioada următoare era important. Trebuie să ridicăm intensitatea, a fost un meci în care am reușit asta. E important să iei pulsul ligii 1, să vezi că tinerii joacă degajat, dezinvolt, să vezi privind în perspectivă, nu vreau să vedem atât de departe. Ne gândim la Dej, vreau să îl pregătim cât mai bine, meciul a fost bun în această privință.

Vom vedea, am zis de când am venit aici că o să luăm meci cu meci, ne gândim la Dej, vezi care mai e nivelul ligii 1, în perspectiva barajului ne va ajuta asta. Știți cum este, când joci cu o echipă de eșalon inferior, vii mai relaxat, când vii cu eșalon superior, vrei să arăți că meriți să joci acolo. Sunt meciuri amicale, nu au atât de multă relevanță, dar ca și antrenament, a fost unul bun.

Au fost câteva contre, așa se mai întâmplă, nu au degenerat lucrurile, nu am avut accidentat, cred că asta contează mult, atât pentru noi, cât și pentru Petrolul. Indiferent de ligă, trebuie să reprezentăm Dinamo, la cel mai înalt nivel, fără complex, fără simț al inferiorității, reprezentăm un club mare din România.”, a declarat antrenorul lui Dinamo la finalul partidei.

Meciul cu Petrolul a fost unul special pentru Alin Buleică, care a revenit în teren după o pauză destul de lungă, dar scurtă dacă ne gândim la accidentarea gravă suferită în toamnă:

,,Buleică mă bucur că am putut să îi dau minute la final, foarte important pentru moralul lui, medical este apt, dar mai are nevoie de o perioadă pentru a se pune la punct fizic. Va fi alături de noi și ne va ajuta. Oricum, recuperarea a fost în timp record, vreau să le mulțumesc lui Gabi, fizioterapeutul, după 5 luni să revii pe teren să joci, sunt jucători care revin după 9-12 luni, să sperăm că nu va întâmpina probleme, se simte bine și se va integra repede.”