Comunicatul LPF: „Va opri desfasurarea meciurilor care implica clubul Dinamo”

Stiri Dinamo

Scris de:

Din pacate, vestile referitoare la Dinamo nu sunt tocmai grozave astazi.

Un angajat al clubului Dinamo a fost despitat pozitiv, dar nu este vorba despre vreun jucator sau membru din staff, ci de magaziner. LPF a anuntat ce se va intampla cu acest caz:

„Liga Profesionista de Fotbal tine sa informeze ca astazi, 11.06.2020, la ora 10:39, persoana responsabila cu verificarea respectarii prevederilor Ordinului comun al Ministerului Tineretului si Sportului si Ministerul Sanatatii nr. 601/971/2020 din cadrul clubului FC DINAMO 1948 Bucuresti ne-a transmis faptul ca o persoana din cadrul clubului a fost depistata pozitiv la cea de a patra testare COVID 19.

Avand in vedere prevederile legale si regulamentare este necesara pastrarea anonimatului acestei persoane. Liga Profesionista de Fotbal va respecta prevederile legale stabilite de ordinul comun al Ministerului Tineretului si Sportului si Ministerul Sanatatii si pana la finalizarea anchetei epidemiologice in acest caz, va opri desfasurarea meciurilor care implica clubul FC Dinamo 1948 Bucuresti.” 

“Toti componentii lotului dinamovist, membrii staff-ului tehnic si medical din cadrul echipei noastre, precum si personalul auxiliar pentru organizarea meciurilor la stadionul din Stefan cel Mare au efectuat miercuri, 10 iunie 2020, testul Real Time PCR pentru diagnosticarea COVID-19.

In urma acestei testari a fost depistat un caz pozitiv, a anuntat medicul Liviu Batineanu pentru site-ul oficial al clubului, www.fcdinamo.ro. Medicul dinamovist precizeaza ca persoana depistata pozitiv nu face parte din lotul de jucatori sau din conducerea tehnica si medicala a echipei, fiind izolata in aceasta dimineata la stadionul “Dinamo”. Dinamo 1948, prin Biroul de presa”

“Este o persoana din cadrul clubului, nu face parte din cadrul personalului relevant pentru fotbal, respectiv jucatori, staff tehnic, staff medical. Este urmata procedura legala, urmeaza sa fie informata Directia de Sanatate Publica competenta, sa vedem unde a avut loc testarea. Va fi demarata o ancheta epidemiologica, se vor stabili contactii persoanei respective, iar acele persoane vor fi izolate timp de 14 zile.

Vom vedea cand se termina ancheta epidemiologica pentru a decide daca partida Dinamo – Chindia se poate disputa sau nu. Trebuie analizata varianta reprogramarii. Daca ancheta nu se termina pana sambata dimineata, este clar ca meciul va trebui programat la o data ulterioara.

Daca se stabileste mai devreme ca jucatorii au avut contact cu persoana respectiva, acestia intra in izolare si partida nu se mai poate disputa. Deci avem trei situatii: se termina ancheta si nu e nicio problema, nu se finalizeaza ancheta in timp util sau se finalizeaza ancheta si exista jucatori care au avut contact cu persoana respectiva.In a treia situatie, Dinamo nu mai poate disputa jocul. In aceasta situatie, jucatorii ar intra in izolare timp de 14 zile, cum prevede legislatia Romaniei. In cel mai rau caz vom analiza situatia, pentru ca avem niste alternative in acest moment”, a spus Justin Stefan, pentru Digi Sport.

„Am fost informati ca medicul clubului incearca sa ia contact cu DSP, iar DSP, care e competenta, va lansa o ancheta epidemiologica. In cadrul anchetei epidemiologice, se vor stabili persoanele, care au luat contact. Contact apropiat! E foarte important. Pana la momentul finalizarii anchetei epidemiologice, clubul nu poate fi programat! Nu exista un termen legal pentru finalizarea anchetei epidemiologice.”

loading...

Lasă un răspuns