Comunicatul emis de PCH! Mesajul de sustinere pentru Mircea Rednic

Stiri Dinamo

Scris de:

Mircea Rednic este dorit inapoi la Dinamo si PCH a dorit sa transmita un mesaj de sustinere pentru fostul antrenor, care poate deveni in curand si viitorul actionar majoritar al echipei. 

“Clubul nostru trece printr-o perioada de criza, in urma demiterii antrenorului Mircea Rednic. Suntem convinsi ca aceasta criza va inceta in momentul in care Mircea Rednic se va intoarce la Dinamo, fie ca antrenor, fie ca actionar, iar persoanele care au gresit vor face un pas inapoi.

Mircea Rednic a anuntat ca astazi va avea o intalnire cu doi dintre fosti actionari. Desi s-au perindat foarte multi actionari pe la Dinamo, nu ne-a fost greu sa intuim despre cine este vorba. Nu a trebuit decat sa-i scoatem din calcul pe cei care au murit si pe cei care au fost condamnati penal.

In constiinta suporterilor, caderea morala a fostilor actionari nu poate fi separata de prabusirea Clubului pana aproape de faliment. Pentru multi dintre ei inavutirea a fost mai importanta decat soarta lui Dinamo.

Lui Nicolae Badea ii reprosam faptul ca s-a agatat de un contract ilegal prin care a blocat constructia unui nou stadion. Are acum ocazia sa repare acest lucru, sa deblocheze aceasta situatie si sa demonstreze, alaturi de Vladimir Cohn, ca sunt cu adevarat dinamovisti.

Speram ca Mircea Rednic sa aiba o intalnire si cu Ionut Negoita de la care asteptam sa puna interesul lui Dinamo mai presus de orgolii si de interese personale. Si fostii si actualii actionari se bat cu pumnul in piept ca sunt dinamovisti. Si unii si altii au acum ocazia sa demonstreze ca vor sa sprijine Dinamo, nu sa puna piedici.

Si fostii si actualii actionari se lauda ca detin o parte importanta din ceea ce inseamna Dinamo, din istoria si din traditia acestui Club, dar realitatea ultimilor ani ne demonstreaza ca SINGURUL CAPITAL CONCRET AL LUI DINAMO IL REPREZINTA SUPORTERII. Cei care, la bine si la rau, au inteles ca trebuie sa ramana langa echipa. Cei care stiu ca pentru Dinamo trebuie sa sacrifici, nu sa cauti folosul personal.

Dorim sa-l asiguram pe Mircea Rednic ca Peluza Catalin Hildan si suporterii din toata tara sunt alaturi de el si il vor sprijini in demersurile pentru preluarea echipei.

Facem un apel catre toti cei care au scris istoria acestui club, de la Mircea Lucescu pana la Ionut Lupescu, sa se alature acestui proiect de renastere a lui Dinamo. Nu ne-am dezis niciodata de voi si dorim ca echipa sa se intoarca acolo unde voi ati purtat-o candva.

Stim ca investitia in fotbal trebuie sa aduca si un profit si credem ca pasiunea noastra si a voastra pentru Dinamo va fi rasplatita. Iar pe langa succesul material va veti bucura si de tot respectul nostru.

Stim care este datoria noastra si vom fi acolo. Starea de spirit care s-a creat in ultimele saptamani si dorinta noastra de a sti ca Dinamo renaste, ne va face sa umplem tribunele si peluzele.

O vom face cu rabdare si cu toata daruirea, iar daca acele tribune inca nu exista, vom continua lupta noastra pana cand se vor construi, pentru ca noi inca mai credem intr-un MARE DINAMO.

Cristi Hildan – Presedintele Boardului PCH, membru fondator al Programului DDB”

loading...

Faci un comentariu sau dai un răspuns?