Comunicat important din partea PCH!

Stiri Dinamo

Scris de:

Peluza Cătălin Hîldan a emis în această după-amiază un comunicat important cu privire la meciul de mâine cu Rapid și prezența pe stadion.

,,COMUNICAT PCH

Încă de la aflarea numelor care au promovat în Liga 1, am așteptat această ediție de campionat cu un mare entuziasm. Ne-au lipsit întâlnirile cu vechii rivali și cu acele sentimente care însoțesc pregătirea unui derby.
Ne-am făcut planuri pentru coregrafii și pentru deplasări încărcate de adrenalină. Am visat peluze pline de o parte și de alta a stadionului. Chiar și acum, ar fi trebuit să fim în focuri, să petrecem nopți la vopsit bannere și să punem la punct ultimele detalii pentru ceea ce ar fi trebuit să fie un meci în care sentimentele pure ale rivalității să renască.

Din păcate, toate aceste trăiri se amână pentru o altă dată. Entuziasmul a fost înlocuit de griji, iar adrenalina de o tensiune pe care o simțim la orice pas. În astfel de timpuri, în loc să ne putem bucura de pasiunea pentru care trăim, trebuie să ne oprim și să tragem un semnal de alarmă împotriva îngrădirilor și discriminării.
Grupările din peluză au decis de comun acord să închidă sectoarele PCH pentru meciul de mâine, din solidaritate cu cei care nu pot intra pe stadion.

Nu ați citit niciodată, pe pagina noastră, mesaje pro sau contra vaccinare. Considerăm că sănătatea fiecărui individ este o chestiune prea importantă pentru a ne permite să-i îndemnăm pe oameni ce să aleagă.
În același timp, credem că LIBERTATEA DE CONȘTIINȚĂ este un DREPT care trebuie să fie afirmat.
ARENA SPORTIVĂ trebuie să redevină un loc al trăirilor legate de sport și nu un teatru de luptă al regulilor, de multe ori ipocrite, care sunt aplicate în mod arbitrar categoriei sociale pe care o reprezintă suporterii.
Am respectat toate regulile de până acum.

Credem cu tărie că sănătatea oamenilor este mai importantă decât fotbalul. Am cântat în afara stadionului, ne-am testat înainte de fiecare meci din banii noștri, iar foarte mulți dintre noi s-au vaccinat, DAR ASTA NU ÎNSEAMNĂ că suntem de acord ca LIBERTĂȚILE NOASTRE să fie la discreția decidenților de serviciu.
Din SOLIDARITATE cu aceia dintre noi care nu sunt lăsați să intre pe stadion, pentru a trăi fenomenul așa cum au făcut-o de o viață, ZONA PELUZEI VA RĂMÂNE ÎNCHISĂ.

Iar dacă măsurile autorităților i-ar fi afectat doar pe rivalii noștri, am fi luat ACEEAȘI DECIZIE.
Decizia noastră este cu atât mai dureroasă cu cât vine într-un moment extrem de dificil prin care trece clubul nostru, atât din punct de vedere economic, cât și din punct de vedere sporiv.

Tocmai de aceea am decis să CUMPĂRĂM TOATE BILETELE din peluză. Ne referim la biletele fizice, cu care se intră pe stadion. În același timp, nu dorim ca acțiunea noastră să fie înțeleasă ca o boicotare a evenimentului sportiv. Dimpotrivă, ÎI INVITĂM PE SUPORTERI SĂ FIE PREZENȚI ÎN NUMĂR CÂT MAI MARE în toate celelelte zone ale stadionului.

Suporterii care și-au cumpărat deja bilete în peluză pentru meciul de mâine vor fi redirecționați în zona vechii tabele de marcaj, către Tribuna a 2-a. Continuăm să ne bazăm pe singurul sentiment care ne ține astăzi în viață: UNITATEA. Cea care ne-a ajutat să acționăm întotdeauna pentru Dinamo și cea care ne face acum să acționăm pentru DREPTUL DE A FI SUPORTER.

Atât timp cât LIBERTATEA DE CONȘTIINȚĂ a unora dintre noi este îngrădită, iar prezența lor alături de echipă este împiedicată, PELUZA VA RĂMÂNE ÎNCHISĂ.

Să nu uităm că fotbalul este cel care aduce oamenii împreună, iar stadionul este locul în care culorile ce le porți în suflet sunt singurul etalon pentru a decide dacă cel de lângă tine îți este frate sau nu. Iar acolo unde trebuie să alegem pe alte criterii decât, vom alege UNITATEA și SOLIDARITATEA cu cei care au dus greul, alături de noi, în ultimii ani.

Îi rugăm pe toți suporterii dinamoviști să înțeleagă decizia noastră! Cu toții, indiferent de alegerile noastre, vom continua să suținem Dinamo!
AVEȚI GRIJĂ DE VIAȚA ȘI DE SĂNĂTATEA VOASTRĂ! Derby-uri vor mai fi, dar viața se joacă într-o singură repriză” a fost comunicatul PCH.

loading...

Lasă un răspuns