duminică, iulie 21, 2024
AcasăStiri DinamoComunicat din partea clubului Dinamo după meciul cu Rapid!

Comunicat din partea clubului Dinamo după meciul cu Rapid!

Clubul Dinamo a emis un comunicat după incidentele de la meciul cu Rapid, când galeriei dinamoviste i-a fost interzis accesul cu coregrafia la meciul din Giulești.

Mai jos aveți redat comunicatul clubului Dinamo:

,,În urma incidentului nefericit cu privire la suporterii clubului nostru de la meciul împotriva rivalilor FC Rapid 1923, organizația Dinamo 1948 București solicită în mod oficial Jandarmeriei Române și autorităților competente relevante pentru organizarea de meci, următoarele clarificări:

1) Definirea în detaliu a următoarei precizări din Comunicatul Direcției Generale de Jandarmi ai Municipiului București: „coregrafie de mari dimensiuni”. De asemenea, clubul solicită un explicație susținută din punct de vedere legislativ în acest sens, cu privire la regulile pe baza cărora se judecă dimensiunile coregrafiilor de Peluză.

2) Clubul solicită exemple de cazuri din trecut unde autoritățile refuză accesul unei grupări cu o coregrafie din cauza „dimensiunii acesteia care putea pune în pericol siguranța spectatorilor”. Pentru a nu fi perceput drept un abuz, considerăm că trebuie să existe niște precedente bine stabilite în acest sens. De asemenea, dorim o explicație cu privire la posibilele pericole la care ar fi expuși spectatorii în urma întinderii unei pânze „supradimensionate” în sectorul dinamovist al stadionului.

3) Clubul solicită o clarificare exactă cu privire la pasajul: „mai ales în contextul folosirii concomitente a unor materiale pirotehnice”. Stewarzii din efectivul de stadion au datoria de a interzice și confisca accesul cu materiale pirotehnice pe stadion. Această „folosire concomitentă” ar fi fost posibilă, am putea spune prin cursul logic al gândirii, printr-un control defectuos efectuat de către stewarzi. Dorim clarificări pentru care acest argument este imputat în Comunicat drept o vină generală a clubului OASPETE, care prin regulament este neresponsabil de aceste aspecte care țin de siguranța pe stadion, ba din contră, ele fiind sub aria de responsabilități a firmei de stewarzi care colaborează cu clubul ORGANIZATOR.

4) Clubul solicită un raport elaborat, prin care autoritatea/autoritățile care s-au opus prezentării coregrafiei pe stadion (inclusiv, dacă este cazul, clubul organizator și/sau observatorii LPF) oferă argumente reale și cu o bază puternică legislativă sau regulamentară în spate, pe fundamentul cărora s-a decis interzicerea accesului cu pânza de coregrafie.

5) Clubul solicită un punct de vedere referitor la coregrafiile atașate acestui Comunicat și motivele pentru care acestea au fost aprobate pentru uz în Giulești, iar cea dinamovistă nu, având în vedere dimensiunile acestora, care pot fi, la rândul lor considerate „mari”. Considerăm că este imperios să fie clarificate aceste diferențe de tratament între coregrafii, care fiind neargumentate devin, pe bună dreptate, percepute drept abuzive.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare