Comisie formată din mari dinamoviști: Ce rol va avea

Stiri Dinamo

Scris de:

La Dinamo va fi o reconstrucție masivă în următoarele săptămâni.

Resimțim efectele retrogradării, nu doar la nivel mental, dar și ca lot. O parte dintre jucătorii importanți au plecat deja, ori și-au anunțat plecarea. Vor urma și alții, mai ales că salariile pe care clubul nostru le poate susține în liga secundă sunt departe de nivelul primei ligi.

Astfel, vor fi aduși mulți jucători, pe lângă tinerii din propria pepinieră, care vor face un pas în față următorul sezon. Însă formarea lotului va fi realizată alături de foști mari jucători dinamoviști, care au mai fost prin club în ultimii ani, precum Gică Mihali și Ionel Augustin, care au afirmat că au avut discuții în acest sens cu Răzvan Zăvăleanu și au oferit detalii pentru Playsport:

,,Da, este adevărat. Așa am înțeles până acum. Când va fi numit un președinte, va face organigrama clubului. Această comisie ar presupune să ne organizăm bine, să căutăm jucători, să avem fotbaliști competitivi pentru a începe campionatul. Când aduci unu-doi jucători, îți trebuie mai mulți ochi care să-și dea cu părerea. Efectiv să asculți o părere în plus. Domnul Zăvăleanu vă poate spune cine ar trebui să facă parte din această comisie.”, a spus Gică Mihali pentru Playsport.ro.

,,Am avut o discuție cu domnul Zăvăleanu, am vorbit despre lot, pentru a forma un lot pentru reunire. Ce avem la echipa a doua, tineri, o să vedem cine o să mai rămână și trebuie să formăm un lot. Domnul Zăvăleanu ne-a spus că dânsul răspunde din punct de vedere judiciar, iar noi avem competența sportivă. Ajutăm, ce putem să facem, Dinamo este sufletul nostru!” Ionel Augustin pentru Playsport.

,,Mi se pare normal, în primul rând, să avem un finanțator puternic, care să-și numească președintele, președintele să-și numească antrenorul și împreună să facă o echipă care să abordeze această numire. Încerc să mă țin de parte de problemele specific de natură sportivă. Intenționez să strâng gloriile, să-i invit să se întâlnească, într-un cadru informal, măcar o data pe lună, pentru a veni cu idei prin care ar putea ajuta clubul.” Răzvan Zăvăleanu pentru Playsport, în urmă cu o săptămână.

Componența ligii secunde! Cu cine ne vom bate pentru promovare

Dinamo va avea parte de dueluri de tradiție în fotbalul românesc în sezonul viitor de Liga 2. Ieri s-au disputat mansele retur ale barajelor de promovare în liga secundă.  SC Oțelul Galați, Progresul Spartac, CSM Slatina, CSC Dumbrăviţa și Minaur Baia Mare sunt echipele care au reușit promovarea în Liga 2, sportiv, în urma meciurilor din faza finală a barajului de promovare.

Progresul Spartac își îndeplinise obiectivul încă de la meciul tur, iar ieri SC Oțelul și Minaur Baia Mare au defilat cu Dante și CS Hunedoara și au obținut și ele biletele pentru Liga 2.  În schimb, CSM Slatina și CSC Dumbrăvița au avut nevoie de minute de prelungiri și mai apoi de lovituri de departajare pentru a trece în deplasare de AFC Odorheiu Secuiesc, respectiv CSM Reșița.

Marile perdante ale acestor meciuri de baraj sunt CS Hunedoara și CSM Reșița, echipe care în campionat nu au pierdut nici măcar un joc. Au pierdut la ultimul lor meci, atunci când aveau cea mai mare nevoie de victorie.

Cele cinci câștigătoare ale barajelor sunt și cele cinci echipe pe care FRF le premiază cu trofeul Ligii 3, cu medaliile și tricourile de campioană. Acestea au dreptul la a se înscrie în noul sezon de Liga 2, ediția 2022-2023, datorită promovării obținute pe teren. Trebuie, însă, să și primească certificarea pentru Liga 2, altfel nu pot evolua în acest eșalon.

Există însă speranțe de a juca în Liga 2 și pentru învinse, după ce FRF a stabilit de curând criterii suplimentare de atribuire a posibilelor locuri vacante rămase.

Echipele din liga secundă: Progresul Spartac, Minaur Baia Mare, Oțelul Galați, CSC Dumbrăvița. CSM Slatina, Dinamo, Steaua, Concordia Chiajna. Unirea Slobozia, FC Brașov, Csikszereda, CSC Șelimbăr, Metaloglobus, Poli Iași, FC Buzău, Unirea Dej, Viitorul Pandurii Tg. Jiu, Ripensia, Gaz Metan Mediaș, Academica Clinceni

Rămâne de văzut dacă Gaz Metan Mediaș și Academica Clinceni se vor înscrie pentru stagiunea viitoare. Din cauza problemelor financiare, existența lor este în prezent pusă sub semnul întrebării.

loading...

Lasă un răspuns