Clinceni-DINAMO: Obligatoriu VICTORIE! Isi salveaza postul Mihalcea?

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo merge astazi la Clinceni cu gandul de a reusi in sfarsit sa rupa seria negativa. 

Am spus in titlu faptul ca suntem obligati sa castigam din doua motive. In primul rand, pentru a putea parasi ultimul loc si pentru a demonstra faptul ca Dinamo are viata, traieste, are sanse sa evite retrogradarea. Inca o infrangere ar fi dramatica, Dinamo ar avea doar infrangeri pe linie in play-out si situatia ar parea fara iesire.

Pe de alta parte, este un meci decisiv si pentru Mihalcea, desi a beneficiat de un vot de incredere din partea lui Balanescu, Mihalcea este constient ca isi joaca postul astazi la Clinceni, deja zvonurile care vorbesc despre inlocuitori au devenit tot mai prezente si pentru a putea ramane si in rundele urmatoare pe banca lui Dinamo, Mihalcea este condamnat sa obtina astazi victoria la Clinceni.

De altfel, ultima echipa pe care Dinamo a invins-o este chiar Academica Clinceni, se intampla acest lucru in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, 1-0 in Stefan cel Mare, penultimul meci al lui Uhrin pe banca tehnica. A fost un meci in care cei din Clinceni au folosit mai mult rezervele si in care Dinamo s-a chinuit. De atunci, infrangeri pe linie pentru Dinamo care trebuie sa intrerupa astazi seria.

Nu va fi usor, deoarece intalnim una dintre cele mai in forma echipe din play-out, alaturi de Voluntari. Desi echipele din Ilfov erau pe ultimele doua locuri la finalul sezonului regular, au avut o crestere spectaculoasa de cand s-a reluat campionatul si acum se uita de sus la noi, dupa 4 victorii la rand, toate cu acelasi scor, 1-0. Antrenorul gazdelor, Ilie Poenaru, care a fost pentru o scurta perioada de timp si in Stefan cel Mare ca antrenor al echipei U19, face o treaba excelenta si stie ca echipa sa are un ascendent moral in fata lui Dinamo.

Echipa noastra a avut o atitudine mai buna in partida de la Viitorul, jucatorii nu pot fi acuzati ca nu si-au dorit, dar este la un moment dat evident ca este si o lipsa de valoare in cazul unora dintre ei. Daca insa vor evolua la fel si astazi, daca vor avea aceeasi determinare, este posibil sa plecam cu puncte de la Clinceni si sa il salveze pe Mihalcea.

Ce schimbari mai poate pregati Mihalcea? Mihalcea a fost nevoit sa improvizeze la Ovidiu, sa il foloseasca pe Ricardo Grigore la mijlocul terenului, in locul lui Filip Mrzljak, care acuzat probleme fizice. Nu se stie daca mijlocasul croat va putea evolua astazi, astfel ca este posibil sa vedem din nou un prim 11 cu Rici si Rauta ca recuperatori, iar Fabbrini in fata lor. In aparare ar insemna ca Puljic si Popescu sa joace din nou in centru, Sin si Sorescu in benzi, Lazar si Moldoveanu in flancuri, iar in atac, Mihalcea are de ales intre Popa si Montini, doi atacanti care sunt total iesiti din forma.

Asadar, nu cred ca trebuie sa ne asteptam la prea multe modificari, deoarece nici nu sunt atat de multe solutii. Din punctul meu de vedere, Straton ar merita sa joace in continuare din primul minut, portarul venit in vara trecuta de la Calarasi a facut o treaba excelenta la Ovidiu, a avut si un discurs curajos la finalul meciului, cred ca ar merita sa fie titular si astazi.

Sunt curios sa vad atitudinea baietilor astazi, cum vor aborda acest meci, daca vor intelege intr-un final ca trebuie sa fie concentrati din primul minut, sa nu mai incepem iar tematori si sa ne trezim condusi din startul partidei. Spuneau la finalul partidei cu Viitorul ca pot redresa situatia, ca vor castiga de acum inainte, ramane sa ne demonstreze acest lucru astazi, chiar vreau sa vad ca reusesc asta, pentru binele lor, binele nostru si binele lui DINAMO!

Echipa probabila Clinceni: Valceanu – Matei, Patriche, Munoz, Dobrescu – Sut, Ventura, Albu, Merloi – Buziuc, Vojtus

„Dinamo este Dinamo si va ramane Dinamo. Chiar daca in momentul de fata nu se regasesc, sunt anumite probleme la ei. In fotbal este posibil orice, se vor motiva. Mai au si doua meicuri restante si pentru noi va fi un meci foarte greu pentru ca venim dupa patru victorii si este foarte important cum gestionam aceste patru victorii. Am avut meciuri grele cu Dinamo, chiar daca am si castigat impotriva lor, Dinamo are un lot valoros, un lot foarte bun, care acum are o presiune foarte mare si aceasta presiune o poate transforma in ceva pozitiv.

Ne vom pregati pentru asta si sa speram ca vom obtine a cincia victorie la rand pentru ca ar insemna foarte mult pentru noi. Echipele mari care au rezultate foarte bune, au si un joc bun, sunt intr-un moment bun, joaca fotbal, sunt putin mai relaxate. Pe cand, atunci cand joci impotriva unei echipe ranite, au o alta atitudine, au o alta concentrare si iti dai seama ca totul se echilibreaza.

Chiar daca tu esti foarte bine, exista un echilibru si atunci apare valoarea individuala, unde au jucatori valorosi, pot face diferenta oricand, concentrarea lor este mult mai mare, de aceea va fi un meci foarte greu”, a spus Poenaru, la conferinta de presa premergatoare partidei.

Comunicat din partea LPF dupa ultimele cazuri de imbolnavire din fotbalul romanesc

loading...

Lasă un răspuns