Clinceni-Dinamo: Bătaia de joc continuă! SUNTEȚI PENIBILI!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Duelul ultimelor două clasate s-a jucat în această seară la Giurgiu.

Un stadion frumos, un gazon impecabil, dar fără spectatori în tribune pentru un duel atât de important pentru echipa noastră, care avea nevoie ca de aer de un succes în această seară, împotriva singurei echipe aflate sub noi în clasament.

Rednic a surprins prin formula de start trimisă în teren, Bordusanu a fost titularizat în bandă, asta deoarece Torje nu a putut evolua titular din cauza unei răceli, care nu i-a permis să se antreneze câteva zile. În atac a fost trimis în premieră Nunic în locul lui Ivanovski. Coleg în atac a fost Cătălin Itu.

Meciul a început promițător pentru Dinamo, Antonio Bordusanu putea să marcheze primul gol în Liga I, o super execuție de la marginea careului, dar balonul a lovit transversala. Părea un joc care aștepta doar să marcăm, deoarece gazdele păreau pierdute, mari erori în defensivă, Itu nu știe să profite de una din ele și se precipită la o faza în care aveam dublă superioritate.

Grigore pune o pasă excelentă către Deian, dar mijlocașul de națională nu e în stare să marcheze din poziție 1 contra 1 cu portarul. Itu vine ca un bezmetic din spate și trimite mult peste poartă, deși avea poarta goală în față. Același Bordusanu putea să deschidă scorul, la o deviere superbă a lui Pinto cu călcâiul, dar tânărul dinamovist s-a hazardat și a trimis mult peste dintr-o poziție excelentă. Cei din Clinceni s-au remarcat în primele 25 de minute doar prin duritatea faulturilor, primind 3 cartonașe galbene.

Însă așa cum ne-am obișnuit, habar nu avem să ne apărăm la fazele fixe, Răuță îl pierde din marcaj pe Patriche, care trimite cu capul în poartă în urma unui corner, Iliev rămâne pe linia porții și astfel Dinamo se vede condusă, deși noi avusesem ocaziile. După golul încasat, în amarul stil clasic, Dinamo a cedat inițiativa, am părut din nou o echipa debusolată și Academica a gestionat mult mai bine presiunea.

În mod halucinant și catastrofal pentru noi, Clinceni avea 1-0 la pauză și fiori din ce în ce mai reci ne treceau. Așteptam să vedem o reacție din partea jucătorilor în partea a doua, din partea liderilor, dar și din partea lui Rednic, care trebuia să vină cu ceva schimbări de la cabine, cu un asemenea joc, cel după primirea golului, singurul rezultat care ne aștepta era încă o înfrângere.

Așa cum era de așteptat, Itu a rămas la cabine, în locul lui a intrat Mirko Ivanovski, cel care avea un singur gol marcat, dar și acela din penalty, aveam însă nevoie de agresivitatea lui în teren.

Primele 10 minute nu au adus absolut nimic în joc, un joc static, fără orizont, pase slabe, nicio centrare deși aveam 2 atacanți în careu. Sorescu aceași atitudine nesimțită în joc.

În minutul 60 a intrat Torje în teren, Ehmann a intrat și el în locul lui Bordusanu. 30 de minute decisive pentru a obține măcar un egal. Torje a făcut o faza foarte bună pe un contraatac, Sorescu îi pasează perfect lui Matei în centrul careului, dar decarul dinamovist trimite mult peste poartă. Ce să mai spui și după o asemenea ratare? Ce poți să mai spui când vezi Dinamo condusă de Academica Clinceni într-un meci în care eram condamnați să câștigăm?

Vestenicky și Kainourgious au fost ultimele două schimbări pregătite de Rednic pentru o echipa impotentă. Sorescu putea să obțină măcar egalarea în minutul 84, dar în loc să șuteze, a preferat o pasă în fața porții pentru nimeni.

Pierdem…pierdem și la Clinceni, nu suntem capabili nici măcar un egal să obținem.

RUȘINE TUTUROR! FĂRĂ EXCEPȚII!

loading...

Lasă un răspuns