AcasăEditorialClasamentul care ne dă speranțe! Pe ce loc este Dinamo

Clasamentul care ne dă speranțe! Pe ce loc este Dinamo

Dinamo a avut un start foarte greu de sezon, cu un lot format pe repede înainte, un antrenor confirmat cu o săptămână înainte de debutul în liga secundă, cu jucător transferați de catre Vlad Iacob si echipa de scouteri după startul campionatului.

Startul de sezon a fost unul compromis, asumat și ceea ce s-a cerut din partea conducerii, din partea lui Ovidiu Burcă a fost răbdare. Suporterul dinamovist nu este recunoscut pentru răbdare, mai ales că au fost 5 înfrângeri în primele 7 etape și deja erau voci care spuneau că suntem în prag de colaps sportiv.

Meciul cu Unirea Slobozia din începutul lunii octombrie a fost momentul în care Dinamo a avut parte de un restart și ceea ce a urmat a dus echipa noastră în prag de play-off.

Pas cu pas, punct cu punct, victorie cu victorie, Dinamo a ajuns în acest moment să depindă doar de soarta ei și calificarea în play-off este în mâinile noastre, a jucătorilor de fapt. 6 puncte în ultimele 2 etape și ne vom bate pentru promovare!

Ca să înțelegem progresul echipei, de la 6 puncte în 7 etape la unde am ajuns acum, Dinamo este pe primul loc într-un clasament al ultimelor 10 etape! 6 victorii, 3 rezultate de egalitate și o singură înfrângere cu Iași.

21 de puncte, de remarcat faptul că echipe aflate în fața noastră în clasament, precum Oțelul, Unirea Slobozia sau Unirea Dej au mult mai puține puncte acumulate, ceea ce ne da încredere în perspectivă, dacă vom ajunge în play-off.

Adversara noastră de mâine, CSC Șelimbăr, este pe locul 17 în același clasament, cu o singură victorie obținută în intervalul de timp mentionat.

Dorin Iacob spunea un lucru extrem de interesant aseară, Vlad Iacob și Ovidiu Burcă au beneficiat de condiții foarte grele, de resurse foarte limitate, oare cum va arăta această echipă în momentul în care vor avea la dispoziție condiții prielnice performanței?

Vlad Iacob și echipa de scouteri au reușit să aducă jucători precum Filip Dujmovic, Dani Iglesias, Gorka Larrucea, Quentin Bena, Lamine Ghezali și alții, în condițiile în care clubul este în insolvență, nu poate oferi bani la semnătură și mulți sunt sceptici când vine vorba de Dinamo.

Viitorul se anunță cel puțin interesant!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare