Clarificare importantă din partea DDB

Stiri Dinamo

Scris de:

Săptămâna trecută a fost invitat în studioul Radio Dinamo1948, administratorul judiciar al clubului, Răzvan Zăvăleanu,

Acesta a menționat suma totală cerută de creditorii aflați la masa credală, însă acesta a specificat faptul că este o suma inițială, care va fi mult redusă în final. Astăzi a venit un comunicat din partea DDB, prin care s-a explicat faptul că nu va fi nicidecum vorba să fie plătită o asemenea suma în final:

,,Dinamo e în groapă”, a titrat presa, la unison, aproape, săptămâna trecută, după ce Răzvan Zăvăleanu, administratorul judiciar, a dezvăluit suma totală solicitată de creditorii clubului: “8.080.000 €”
Am înțeles perfect resorturile din spatele titlului, este o sumă uriașă, într-adevăr, pe care Dinamo nu își permite să o plătească. Acesta a fost și motivul intrării în insolvență, de altfel.

Se află însă Dinamo chiar în groapă!? Câteva precizări, doar.
– În suma aceea uriașă sunt prinse “datorii” pe care Instanțe din România au decis, deja, că nu e normal ca Dinamo să le plătească, pentru simplul motiv că nu reprezintă datorii. “Cazul Rotariu” este un exemplu.
– Tot acolo sunt cuprinse sume care nu au legătură cu realitatea și care, în mod evident, vor trebui respinse de Administratorul judiciar.

Diferența între faliment și insolvență e clară. Aceasta din urmă permite ca toți cei care au de recuperat bani de la club, persoană fizică sau companie, să recupereze o parte, posibilitate inexistentă în cazul în care clubul s-ar fi declarat în faliment. Sumele respective se vor stabili, de comun acord, în urma negocierilor dintre administratorul judiciar și creditori, funcție de criterii clar stabilite de lege. Planul de reorganizare va ajunge, apoi, spre aprobare, pe masa judecătorului sindic. În acest plan vor fi exista și sursele de finanțare, iar una dintre aceste surse vom fi chiar noi, DDB.

Vă spunem toate acestea pentru că trebuie să înțelegem, toți, două lucruri.
1. Suma aceea uriașă nu trebuie să ne sperie, pentru că, legal vorbind, Dinamo va trebui să achite doar o parte, în doi-trei ani, maximum 4. Nu ne permitem să avansăm un procent, evident, reamintim doar că procesul de insolvență se va încheia doar atunci când (și dacă) clubul își va achita în totalitate datoriile stabilite prin Plan.

2. Pentru ca acest proces să se desfășoare fără probleme, trebuie să fim în continuare alături de club. Implicarea noastră e vitală, ca și până acum! Echipa DDB depune eforturi pentru a atrage surse de finanțare pentru club. Dorim, astfel, să luăm din povara suporterilor, pe de o parte, iar pe de altă parte să ajutăm Dinamo să își plătească obligațiile. În acest sens, DDB a direcționat sponsorul care a dat numele Cupei DDB către club, cele două societăți semnând recent un parteneriat.

Toți banii pe care îi vom atrage se vor îndreapta, în continuare, către bunul mers al activității clubului nostru, precum și către stingerea datoriilor față de terți.
Dacă noi ne oprim, se oprește și drumul lui Dinamo.
Dacă noi ne oprim, Dinamo ne moare în brațe, practic.
DOAR ÎNAINTE, CÂINILOR!
ÎMPREUNĂ SALVĂM DINAMO. PUNCT!” a fost comunicatul DDB

,,Nu este o dată limită pentru planul de reorganizare, el trebuie depus în 30 de zile după stabilirea tabelului creditorilor. Nu știu care va fi numărul contestaților la acest tabel, în funcție de asta vom avea o primă variantă a tabelului. Lucrurile se pot întinde, dar experiența îmi spune că un astfel de lucru durează între 3 luni și un an, dar noi până în martie trebuie să avem plan de reorganizare, pentru a obține licența pentru sezonul următor. 

După ce avem tabelul definitiv, alte sume nu vor mai putea apărea, în cazul CFR, au fost jucători care au încercat să obțină sume de bani și au pierdut chiar și la TAS. În acel moment vom știi care este cuantumul datoriilor finale. Vă pot spune că momentan, 8 080 000 sunt sumele cerute de creditori, noi vom analiza, la prima vedere sumele finale sunt mult mai mici”, a declarat Zăvăleanu la Matinal.

loading...

Lasă un răspuns