Cine va arbitra partida dintre Dinamo si UTA

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și UTA se întâlnesc în ultima etapă din play-out, o partidă care poate avea miză într-un singur mod.

Arbitrajul a fost un element extrem de important pe tot parcursul sezonului, fiind multe meciuri efectiv stricate de manierele de arbitraj. Săptămâna trecută a fost doar cel mai recent episod despre felul în care Dinamo a fost măcelărită de fluierasi.

Acum întâlnim pe UTA pe teren propriu, sperăm să încheiem play-outul cu un rezultat pozitiv, însă cu siguranță asta nu se poate întâmpla, dacă nu avem parte de un arbitraj corect.

Din păcate, pentru acest meci avem o brigadă condusă de Iulian Călin, care va fi ajutat la cele două tușe de Romică Birdes și Marin Nicușor.

Iulian Călin este un arbitru pe care îl cunoaștem destul de bine, el a condus partida de la Cluj, ultima din sezonul regular, în care l-a eliminat pe Filip înainte de pauză. Dar este cunoscut pentru ceea ce s-a întâmplat în 2018, la un meci între Sepsi și Dinamo, când a refuzat echipei noastre o lovitură de pedeapsa evidentă și ulterior l-a eliminat pe Nistor.

De fiecare dată spun să avem parte de arbitraje corecte, dar de fiecare dată nu se întâmplă acest lucru.

,,La Botoșani, Dinamo a arătat cel mai bine de la repreluarea lui Dusan Uhrin. A câștigat meritat în fața „croitorașilor” cei zbuciumați mai mult pe lângă decât pe teren.

…Jucând cu un om mai puțin o repriză întreagă! Dă, Doamne, să dureze… Două cuvinte și despre arbitru. Care arbitru? A fost o moroiță de om negru. Și la exterior, și la interior. Pus pe japcă împotriva lui Dinamo pe față. Faulturi date invers, două hențuri „clasice” la același Șeroni, unul în careu, nevăzute de la doi metri, cartonașe și eliminări căutate cu obstinație împotriva lui Dinamo.

O mare vină a acestor arbitraje clare contra lui Dinamo în hoție continuată o poartă conducerea lui Dinamo! Care nu protestează, nu pune presiune pe cca, nu face scandal ca alte conduceri și „fluierașii” își văd nestingheriți de „tema” dată de cine ascultă ei… O moroiță ca ăsta la baraj „rezolvă” retrogradarea… fluierând! Fără probleme de conștiință… Că de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere…” a spus Dinu in Fanatik.

„De mulți ani n-am mai văzut… Lumea a trecut foarte ușor peste asta pentru că Dinamo a câștigat. Iese afară din teren (n.r. Balthazar Pierret)… Păi, cum l-a lovit Pap? Părerea mea este că acolo e de portocaliu (n.r. ori cartonaș galben ori cartonaș roșu). Iese afară din teren…

Păi, el mai știa, săracul? Eu cred că nici nu mai știa pe unde este. Păi, băi, al patrulea arbitru, dacă ești profesionist…Și eu cred că Vassaras, așa cum îl cunosc, l-a chemat și i-a zis: «Băi, tu ce faci acolo?». Păi, te duci la băiat și îi spui: «Cum te simți, ești în regulă?».

E și greșeala celor de pe bancă, doar Sebi Moga s-a dus acolo ca să fie lângă jucător. Cum adică reprezentantul lui Dinamo să nu fie lângă jucător, acolo la margine?”, a spus Florin Prunea în cadrul emisiunii ProSport Live.

CITESTE SI:

,,Trebuie să se gândească foarte bine atunci când vor juca aceste meciuri de baraj”

,,Nimeni nu vrea Dinamo în Liga 1, vor să-i rupă capul!”

Florin Prunea tună şi fulgeră după FC Botoşani – Dinamo 2-3. Fostul oficial din Ştefan cel Mare a dat de pământ cu brigada condusă de Alexandru Moroiță.  Acesta este de părere că se doreşte retrogradarea „câinilor” cu orice preţ.

„Victoria a fost neașteptată pentru foarte multă lume înaintea jocului. Dar, după jocul și atitudinea lui Dinamo, a fost o victorie meritată nu numai împotriva Botoșaniului, ci și a unei brigăzi de arbitri cum rar mi-a fost dat să văd.

Astea se cheamă brigăzi de arbitraj cu dedicație! Astea nu sunt întâmplătoare. Este inadmisibil să ai henț pe 16 metri, ofasaid de trei metri și să nu ridici fanionul! A fost împingere grosolană în fața asistentului și nu s-a dat nimic. Asta se cheamă, cum spun fotbaliștii: «Japcă pe față».

Dacă mai arbitrază băiatul ăsta în Liga 1, părerea mea e că sunt alte interese. Ce s-a întâmplat la meciul de aseară este inimaginabil. I-am zis și lui Dusan (n.r. Dusan Uhrin) să nu se mai lase adormiți de astea că toată lumea vrea Dinamo în Liga 1.

Nu, nimeni nu vrea Dinamo în Liga 1. Anul acesta au fost excutați la multe meciuri. În momentul în care șacalii simt miros de sânge, ăluia mai slab îi dau în cap toți. Domne, ce a fost aseară a fost de noaptea minții. Când trimiți pe unii să execute, se întâmplă ce s-a întâmplat aseară. Să ai o brigadă de maniera asta este inacceptabil. Nu se poate. Faze prea evidente!

Pentru că Dinamo în toți anii aceștia a hotărât câștigarea campionatului, fie că a fost vorba de CFR, fie că a fost vorba de Steaua (n.r. FCSB), chiar dacă n-a câștigat campionatul. Îi văd pe toți cu vrăjeala asta: «Domne, vrem Dinamo în Liga 1». Astea sunt filme pentru copii mici. De asta, să nu se lase adormiți de bazaconiile astea. Nimeni nu vrea Dinamo în Liga 1. Toți vor să-i rupă capul, dacă pot”, a tunat Florin Prunea, potrivit Fanatik.ro

Serdean câștigă un nou proces

loading...

Lasă un răspuns